od 2010.

Podneta krivična prijava protiv Snežane Malović i Nate Mesarović

Predsednik Vrhovnog kasacionog suda Srbije Dragomir Milojević je sa grupom kolega podneo krivičnu prijavu protiv bivše ministarke pravde Snežane Malović i predsednice Vrhovnog suda Nate Mesarović, zbog neuspele reforme pravosuđa i štete od 1,5 milijardi dinara, saznaje Danas.

Osim bivše ministarke Malović, na krivičnoj prijavi kojom se terete za zloupotrebu službenog položaja nalaze se i svi članovi prvog sastava Visokog saveta sudstva – nekadašnja predsednica Vrhovnog suda Nata Mesarović, Jelena Borovac, istražni sudija Vučko Mirčić, Biljana Tošković, Nadica Jovanović, Đurđina Bjelobaba, bivši predsednik skupštinskog Odbora za pravosuđe Boško Ristić, Dejan Ćirić i Predrag Dimitrijević.
Krivičnu prijavu su potpisali, pored predsednika VKS Milojevića, i Novica Peković, predsednik Apelacionog suda u Novom Sadu, zatim sudije Vrhovnog kasacionog suda – Janko Lazarević, Zoran Tatalović, Dragan Jocić i Dragiša Đorđević.
Podnosioci krivične prijave navode da su “kao službena lica – članovi prvog sastava VSS u postupku izbora sudija iskorišćavanjem svog službenog položaja teže povredili prava 837 sudija”, jer prilikom donošenja odluka o izboru sudija 16. decembra 2009. “nisu odlučivali da li ispunjavaju uslove da budu birani za sudije”, iako su “bili dužni da i na njih primene postupak izbora, već su samo odlukom od 25. decembra 2009. konstatovali da ovim sudijama sa 31. decembrom 2009. prestaje sudijska funkcija”. Dodaje se i da razrešenim sudijama nisu dati pojedinačni razlozi za razrešenje i da je time istovremeno “naneta šteta državi od 1,5 milijardi dinara”.
U obrazloženju krivične prijave se dodaje da time što postupak izbora prema ovim sudijama nije sproveden, teže su povređena njihova prava koja im pripadaju po osnovu vršenja sudijske dužnosti, “niti su imali pravično suđenje, bili su diskriminisani, povređeno im je pravo na rad i imovinu”.
Sve razrešene sudije su polovinom 2012. na osnovu odluke Ustavnog suda i Visokog saveta sudstva, a posle promene vlasti u Srbiji, vraćene na posao.
Krivična prijava je podneta Tužilaštvu za organizovani kriminal 17. oktobra.
Stojanović: Da se ne ponovi
Advokat Duško Stojanović, koji je u ime sudija podneo krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal, kaže za Danas da je razlog zašto je podneta krivična prijava bila želja podnosilaca, odnosno sudija, da se takve stvari, kao što su bila masovna i neustavna razrešenja sudija, više ne dešavaju. On dodaje da je većina sudija tužila državu i da su u najvećem broju slučajeva dobili postupak i nadoknadu za vreme koje su nezakonito proveli bez posla.
Malović: Pokušaj sakrivanja propusta razrešenih sudija
Bivša ministarka pravde Snežana Malović kaže za Danas da je podnošenje ove krivične prijave još jedan od načina kojim se pokušava zamena teza.
– Ovo je još jedan od načina kojim se pokušava zamena teza i da se sakriju, odnosno prenebregnu svi oni propusti koje su sudije činile i zbog kojih ih je Visoki savet sudstva označio kao nestručne i nedostojne. Sve što imam da izjavim s tim u vezi nalazi se u obrazloženjima koje je sačinio VSS, naglasila je Malovićeva.

Izvor:Danas.

Najnoviji tekstovi