od 2010.

Licenca za javni prevoz tereta

Zakonom o prevozu tereta u drumskom saobraćaju (“Sl. glasnik RS”, broj 68/2015) uređuju se uslovi i način obavljanja javnog prevoza tereta i prevoza tereta za sopstvene potrebe u domaćem drumskom saobraćaju, odnosno javnog prevoza tereta i prevoza tereta za sopstvene potrebe u međunarodnom drumskom saobraćaju i inspekcijski nadzor.

Između ostalog, ovim zakonom propisani su uslovi za obavljanje javnog prevoza tereta u drumskom saobraćaju.

Pre svega, u skladu sa ovim zakonom, javni prevoz tereta je prevoz tereta u drumskom saobraćaju kod koga privredno društvo, drugo pravno lice, preduzetnik ili fizičko lice koje obavlja prevoz naplaćuje uslugu prevoza ili ostvaruje bilo kakvu direktnu ili indirektnu ekonomsku korist na osnovu obavljanja tog prevoza.

I. Uslovi za obavljanje javnog prevoza tereta u drumskom saobraćaju

Javni prevoz tereta može obavljati domaće privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik, na osnovu licence za prevoz, i to za:

1) javni prevoz tereta u domaćem drumskom saobraćaju i

2) javni prevoz tereta u domaćem i međunarodnom drumskom saobraćaju.

Licenca za prevoz izdaje se sa rokom važenja od 10 godina.

Domaći prevoznik dužan je da original licence za prevoz čuva u svom stvarnom i stalnom sedištu.

Licenca za prevoz je neprenosiva, osim u slučaju statusnih promena spajanja i pripajanja domaćeg privrednog društva.

II. Kada licenca nije potrebna

Licenca za prevoz nije potrebna za obavljanje sledećih prevoza:

1) prevoz tereta za sopstvene potrebe;

2) prevoz pošiljaka i paketa koje obavlja javni poštanski operator kao univerzalnu poštansku uslugu;

3) prevoz vozilima koja su namenjena potrebama javne bezbednosti, odbrane, zaštite od vanrednih događaja i potrebama državnih organa, organa autonomne pokrajine ili organa lokalne samouprave, medicinskih i humanitarnih prevoza;

4) prevoz specijalnim vozilima koja su posle proizvodnje bila prilagođena posebnim namenama, pa se njima ne može obavljati prevoz tereta na isti način, kao sa neprilagođenim vozilima (npr. vozila za prevoz pčela, putujuće biblioteke i dr.);

5) prevoz tereta kao pretežne delatnosti, teretnim vozilom ili skupom vozila čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg, kojim raspolaže na osnovu vlasništva ili ga koristi na osnovu ugovora o finansijskom lizingu privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik;

6) prevoz koji obavljaju javna preduzeća koje su osnovale jedinice lokalne samouprave za obavljanje komunalnih delatnosti.

III. Uslovi za izdavanje licence

Članom 7. zakona propisani su uslovi za izdavanje licence. Licenca za prevoz može se izdati domaćem privrednom društvu, drugom pravnom licu ili preduzetniku, ako podnese dokaze da ispunjava sledeće uslove:

1) poslovni ugled;

2) finansijsku sposobnost;

3) profesionalnu osposobljenost;

4) stvarno i stalno sedište;

5) odgovarajući vozni park;

6) odgovarajući broj radno angažovanih vozača.

Domaće privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik mora neprekidno ispunjavati uslove navedene u tač. 1)-5).

Zakon dalje bliže definiše nabrojane uslove pojedinačno članovima 8. do 14.

III. Postupak za izdavanje licence

Privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik, Ministarstvu nadležnom za poslove saobraćaja podnosi:

  • zahtev za izdavanje licence za javni prevoz tereta u domaćem drumskom saobraćaju, ili
  • zahtev za izdavanje licence za javni prevoz tereta u domaćem i međunarodnom drumskom saobraćaju.

Zahtev se podnosi na propisanom obrascu, koji sadrži podatke o broju teretnih vozila ili skupa vozila kojima bi obavljao prevoz i uz koji se prilažu dokazi o ispunjavanju uslova iz gore navedenog člana 7. zakona.

Ako utvrdi da zahtev sadrži sve propisane podatke i ako su ispunjeni uslovi iz člana 7. zakona, Ministarstvo donosi rešenje o izdavanju licence za prevoz.

Ako utvrdi da nisu ispunjeni uslovi, Ministarstvo donosi rešenje o odbijanju zahteva za izdavanje licence za prevoz.

Protiv rešenja Ministarstva, koje je konačno u upravnom postupku, može se pokrenuti upravni spor.

IV. Zahtev za produženje roka važenja licence

Zahtev za produženje roka važenja licence za prevoz na propisanom obrascu, koji sadrži sve podatke zahteva kao i zahtev za izdavanje licence, domaći prevoznik podnosi Ministarstvu najmanje 90 dana pre isteka roka važenja licence za prevoz.

Postupanje Ministarstva sa zahtevom je isto kao i kod zahteva za izdavanje licence, a takođe, protiv rešenja Ministarstva, koje je konačno u upravnom postupku, može se pokrenuti upravni spor.

V. Obrazac zahteva za izdavanje i produženje roka važenja licence za prevoz

Pravilnikom o izgledu i sadržini obrasca zahteva za izdavanje i produženje roka važenja licence za prevoz, obrascima licence za prevoz i izvoda licence za prevoz i načinu stavljanja na uvid javnosti  informacije o izdatim i oduzetim licencama za prevoz („Sl. glasnik RS“, br. 11/2017) koji je u primeni od 18. feburara 2017. god. propisani su izgled i sadržina obrasca zahteva za izdavanje i produženje roka važenja licence za prevoz, obrasci licence za prevoz, izvoda licence za prevoz, kao i način stavljanja na uvid javnosti informacije o izdatim i oduzetim licencama za prevoz.

Obrazac zahteva za izdavanje i produženje roka važenja licence za prevoz sadrži tri grupe podataka, i to:

1) podatke o podnosiocu zahteva;

2) podatke o predmetu zahteva;

3) podatke o dokazima koji se prilažu.

 

Obrazac zahteva za izdavanje i produženje roka važenja licence za prevoz možete preuzeti

[button link=”http://www.profisistem.com/propis_soft/akcija/143/licenca_javni_prevoz_tereta” type=”big” color=”orange” newwindow=”yes”] OVDE[/button]

Izvor: Izvod iz zakona i pravilnika, kao i obrazac zahteva preuzeti su iz programa „Propis Soft“- Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi