od 2010.

Izmene krivičnog dela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija

Zakon o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika („Sl. glasnik RS“, br. 94/2016), počinje da se primenjuje od 1. juna 2017. godine, osim izmena u pogeldu krivičnih dela protiv privrede koje se primenjuju od 1. marta 2018. godine.

Jedna od izmena čija primena počinja 1. juna 2017. godine odnosi se na jedno od najčešćih krivičnih dela – Nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, koje je propisano članom 348. KZ.

Prema predlagaču zakona ovom izmenom vrši se usklađivanje ovog krivičnog dela sa Zakonom o oružju i municiji („Sl. glasnik RS”, broj 20/15), koji se primenjuje 5. marta 2016. god.

Pored toga, izmenama su pooštrene kazne za ovo delo, imajući u vidu porast teških krivičnih dela koja su izvršena upotrebom zabranjenog ili nelegalnog oružja.

I. Izmene člana 348. KZ

Član 348. KZ koji propisuje ovo krivično delo pre navedenih izmena je glasio:

Član 348.

„(1) Ko neovlašćeno izrađuje, prodaje, nabavlja, vrši razmenu ili drži vatreno oružje, njegove delove, municiju ili eksplozivne materije,

kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.

(2) Ako je predmet dela iz stava 1. ovog člana vatreno oružje, municija, eksplozivne materije, ili sredstvo na bazi te materije, rasprskavajuće ili gasno oružje čija izrada, prodaja, nabavka, razmena ili držanje nije dozvoljeno građanima,

učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.

(3) Ako je predmet dela iz st. 1. i 2. ovog člana veća količina oružja, municije ili sredstava ili je u pitanju oružje ili druga sredstva velike razorne moći, ili se delo vrši protivno pravilima međunarodnog prava,

učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.

(4) Ko neovlašćeno nosi predmete dela iz st. 1. i 2. ovog člana,

kazniće se zatvorom od dve do deset godina.

(5) Ko neovlašćeno nosi predmete dela iz stava 1. ovog člana za čije nabavljanje i držanje ima odobrenje nadležnog organa,

kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(6) Vatreno oružje, njegovi delovi, municija i eksplozivne materije oduzeće se.

 

Nakon izmena ovaj član glasi (suštinske izmene prikazane su boldiranim fontom):

Član 348.

(1) Ko neovlašćeno izrađuje, prepravlja, prodaje, nabavlja, vrši razmenu ili drži vatreno oružje, konvertibilno ili onesposobljeno oružje, njegove delove, municiju, eksplozivne materije ili minsko-eksplozivna sredstva,

kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.

(2) Ako je predmet dela iz stava 1. ovog člana vatreno oružje, municija, eksplozivne materije, minsko-eksplozivna sredstva ili sredstva na bazi ekslozivnih materija ili gasno oružje čija izrada, prodaja, nabavka, razmena ili držanje nije dozvoljeno građanima,

učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina i novčanom kaznom.

(3) Ako je predmet dela iz st. 1. i 2. ovog člana veća količina oružja, municije ili sredstava ili je u pitanju oružje ili druga sredstva velike razorne moći ili se delo vrši protivno pravilima međunarodnog prava,

učinilac će se kazniti zatvorom od dve do dvanaest godina.

(4) Ko neovlašćeno nosi predmete dela iz st. 1. i 2. ovog člana,

kazniće se zatvorom od dve do dvanaest godina.

(5) Ko neovlašćeno nosi predmete dela iz stava 1. ovog člana za čije nabavljanje i držanje ima odobrenje nadležnog organa,

kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(6) Oružje, njegovi delovi, municija, materije i sredstva iz st. 1-5. ovog člana oduzeće se.

II. Sudska praksa u vezi sa ovim krivičnim delom

U ovom delu prikazaćemo noviju i karakterističnu sudsku praksu, odnosno sentence iz odluke sudova u vezi sa krivičnim delom nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.

Radnja izvršenja krivičnog dela iz čl.348.st.1 KZ određena je trajnim glagolom, dok je radnja izvršenja krivičnog dela iz čl. 348. st. 4. KZ, je određena trenutnim glagolom i dovoljno je da se oružje nosi i u kratkom vremenskom periodu i za postojanje dela je dovoljno da se oružje nosi u smislu faktičke vlasti nad istim uz istovremeno postojanje svesti da je nošenje neovlašćeno i da optuženi upravo hoće da iste nosi.

Iz rešenja Apelacionog suda u Nišu, Kž1 1293/2016 od 24. novembra 2016. god.

Okrivljeni koji je municiju imao u pritežanju, isključivo kontrolisao vlast nad njom, a po načinu na koji je sakrio bio je svestan nezakonitosti njenog posedovanja, ali je time izrazio i želju da je poseduje, izvršio je krivično delo sa direktnim umišljajem.

Iz presude Apelacionog suda u Beogradu, Kž1 Po1 18/2016 od 27. septembra 2016. god.

Okrivljeni je izvršio krivično delo nedozvoljeno nošenje oružja i eksplozivnih materija kada je neovlašćeno nosio pištolj, koji bez obzira na trenutnu neispravnost, ima svojstvo oružja jer se radilo o nedostatku manjeg obima koji nije u bitnom uticao na njegovu funkcionalnu ispravnost, zbog čega se navedeni pištolj lako mogao dovesti u stanje da se iz njega ispali metak.

Iz presude Vrhovnog kasacionog suda, Kzz 909/2015 od 22. oktobra 2015. god.

Nošenje oružja i eksplozivnih materija podrazumeva izvesno trajanje, čija dužina nije od značaja za postojanje krivičnog dela, jer je delo svršeno samim preduzimanjem te radnje, u kojoj je sadržana i posledica dela koja se ogleda u apstraktnom ugrožavanju javnog reda i mira, odnosno javne bezbednosti i traje koliko i sama radnja.

Iz presude Vrhovnog kasacionog suda, Kzz 1090/2014 od 6. novembra 2014. god.

Razlozi navedeni u presudi nisu protivrečni sa izrekom, kada je sud naveo da posedovanje određenih naprava ne predstavlja krivično delo već prekršaj, obzirom da je okrivljeni pored navedenih naprava držao i oružje, iz čega nesumnjivo proizlazi da se radi o krivičnom delu nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija za koje je oglašen krivim.

Iz presude Apelacionog suda u Beogradu, Kž1 Po1 19/2013 od 25. oktobra 2013. god.

Pod držanjem oružja podrazumeva se odnos izvršioca prema takvim predmetima kroz koji se manifestuje da oružje drži kao svoje, pri čemu je činjenica da je okrivljeni oružje slučajno pronašao, bez uticaja na postojanje krivičnog dela.

Iz presude Apelacionog suda u Novom Sadu, KžI 679/2013 od 4. septembra 2013. god.

Nepoznavanje tačnog hemijskog sastava gasa u boci suzavca nije od značaja za postojanje krivičnog dela i krivice okrivljenog, kada je očigledno je da je hteo da kupi, a zatim i kupio suzavac, a pri tome je, obzirom na životnu dob, obrazovanje, ponašanje prilikom kupovine i razloge kupovine, znao da držanje takve vrste oružja nije dozvoljeno građanima.

Iz presude Apelacionog suda u Novom Sadu, Kž1 705/2011 od 19. marta 2013. god.

 

Izvor: Izvod iz zakona i sudska praksa preuzeti su iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi