od 2010.

Tretman troškova prevoza prilikom carinjenja – posebno sopstvenim prevozom

Pojedine carinarnice imaju nedoumice po pitanju tretmana troškova dopreme od granice Republike Srbije do mesta isporuke u Srbiji u situaciji kada uvoznik doprema robu sopstvenim prevozom. Naime, postavilo se kao sporno pitanje da li je, u situaciji kada uvoznik doprema robu sopstvenim sredstvom i tom prilikom dostavi izjavu o visini tih troškova, a carinski organ istu ne prihvati, potrebno prilikom utvrđivanja novih troškova prevoza na osnovu raspoloživih podataka utvrditi i novu vrednost za troškove od granice Republike Srbije do mesta odredišta u Republici Srbiji (V81).

Imajući u vidu pomenutu situaciju, u cilju jednoobraznog i pravilnog postupanja svih carinarnica, obaveštavamo vas o sledećem.

Troškove prevoza do granice Republike Srbije i od granice do prvog odredišta u Republici, pre svega, treba posmatrati kao jedinstvene troškove. Naime, neophodno je imati u vidu da se ti troškovi iz razloga neuračunavanja u carinsku vrednost dela troškova prevoza nakon njenog prispeća u mesto ulaska u carinsko područje Republike Srbije, shodno članu 47. stav 1. tačka 1) Carinskog zakona, od strane deklaranata i prevoznika raspoređuju na delove i to: troškovi prevoza do granice Republike Srbije i od granice Republike Srbije do prvog odredišta u Republici. Takođe, ukoliko deklarant ne izvrši raspodelu troškova prevoza već kompletan iznos troškova prevoza do mesta isporuke u Republici Srbiji iskaže u deklaraciji, tako navedeni troškovi će biti uračunati u carinsku vrednost i upisani pod šifrom V31 u rubrici 44 JCI. U gore pomenutom članu stoji:

“Troškovi i izdaci koji ne ulaze u carinsku vrednost

Član 47.

U carinsku vrednost, ako su iskazani odvojeno od stvarno plaćene cene ili cene koju treba platiti, ne uračunavaju se:

1) troškovi prevoza robe nakon njenog prispeća u mesto ulaska u carinsko područje Republike Srbije;

2) troškovi izgradnje, montaže, sklapanja, održavanja i tehničke pomoći, nastali nakon uvoza industrijskih postrojenja, mašina i opreme;

3) kamate na osnovu finansijskog aranžmana koji je zaključio kupac, a u vezi s kupovinom uvezene robe, bez obzira da li je finansiranje obezbedio prodavac ili neko drugo lice, ako je taj finansijski aranžman sačinjen u pismenoj formi i ako kupac može, ako se zahteva, da dokaže:

– da je roba stvarno prodata po ceni koja je prijavljena kao stvarno plaćena cena ili cena koju treba platiti,

– da kamatna stopa ne prelazi uobičajenu visinu za takve transakcije u vreme i u državi u kojoj je obezbeđeno finansiranje;

4) troškovi za pravo reprodukcije robe uvezene u Republiku Srbiju;

5) kupovne provizije, odnosno naknade koje je uvoznik platio za usluge posredovanja i zastupanja prilikom kupovine robe čija se carinska vrednost utvrđuje;

6) uvozne dažbine i druge naknade koje se naplaćuju u Republici Srbiji prilikom uvoza ili prodaje robe;

7) dažbine i takse koje se naplaćuju u državi izvoza, od kojih je uvezena roba oslobođena ili može biti oslobođena primenom sistema povraćaja.“

Članom 124. stav 1. tačka 3) Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju s robom propisano je da ako je prevoz besplatan ili ga kupac obavlja sopstvenim prevoznim sredstvom, troškovi prevoza do mesta ulaska, obračunati u skladu sa uobičajenom tarifom koja se primenjuje na iste oblike transporta, uračunavaju se u carinsku vrednost.

S tim u vezi, u slučaju da deklarant prijavi troškove prevoza na osnovu izjave o visini tih troškova (bilo da se radi o proceni zasnovanoj na internim troškovima firme ili fiktivnim vrednostima), carinski organ će ceniti da li isti odstupaju od troškova koji se redovno naplaćuju na datoj relaciji po uobičajenoj tarifi. U slučaju uočenog odstupanja, carinski organ će utvrditi troškove prevoza na osnovu raspoloživih podataka o visini troškova prevoza na datoj relaciji za istu ili približnu količinu robe. U tu svrhu mogu se koristiti javno objavljene tarife prevoza, cenovnici prevoznika, fakture na osnovu kojih je izvršen prevoz na datoj relaciji itd.

U skladu sa napred navedenim, prilikom utvrđivanja novih troškova prevoza, u zavisnosti od raspoloživih podataka o troškovima prevoza koje carinarnica bude imala u vidu, u pojedinim situacijama će troškovi prevoza biti raspodeljeni na troškove prevoza do granice Republike Srbije i od granice Republike Srbije do odredišta u Republici, dok će u drugim situacijama kompletan iznos troškova prevoza od mesta preuzimanja robe u inostranstvu do mesta isporuke u Republici Srbiji biti uračunat u carinsku vrednost.

Izvor: sajt Uprave carina (www.upravacarina.rs)

Izvor: izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com-a

Najnoviji tekstovi