TEMA BROJA: “Veštačenje fizičkih bolova u parnici”, Prim. dr Gavrilo Šćepanović, sudski veštak, Beograd – ovaj tekst izabran je za temu aprilskog broja jer autor na detaljan način, kroz pojam i karakteristike, vrste i kvalitet fizičkog bola, procenu fizičkog bola, numeričke skale i metode za merenje intenziteta bola i procenu bolnih stanja, objašnjava veštačenje ovog, najsubjektivnijeg i jednog od najčešćih vidova nematerijalne štete.
Tema ZA RAZMIŠLJANJE je “Uloga suda u odnosu na teret dokazivanja u kaznenom postupku”, dipl. prav. Nenad Jevtić – možda i prvi put tema za razmišljanje, podstaknuta je odlukom suda, ali ne u negativnom kontekstu. Ovde je sud prihvatio stavove odbrane i pokazao koja je zaista uloga sudova i kako bi pravosuđe trebalo biti.
KOMENTARI:
“Funkcija konzula u građanskom postupku”, Prof. Dr Đorđe N. Lopičić
“Terorizam i odgovornost države za štetu”, Borivoje Gajić, sudija Apelacionog suda u Novom Sadu
Oba komentara bave se značajnim temama o kojima se retko piše, te je jasan razlog njihovog objavljivanja i način na koji doprinose raznovrsnosti sadržaja ovog broja.
REČ KOLEGE:
“Abizivno raskidanje radnog odnosa”, Mr Zoran Čukić, advokat iz Beograda
AKTUELNA SUDSKA PRAKSA:
I. Krivično i prekršajno procesno pravo – Teret dokazivanja u kaznenom postupku
II. Obligaciono pravo – Odgovornost usled terorističkih akata
III. Novi pravni stav i zaključak Vrhovnog kasacionog suda
IV. Praksa Ustavnog suda – Posebna pravila „nasleđivanja“ u postupku vraćanja oduzete imovine
V. Praksa Evropskog suda za ljudska prava – Odsustvo direktnog učešća države u nasilju i nepodnošenje krivične prijave od strane lica koje je pretrpelo mučenje