Prva konstitutivna sednica Saveta za socijalno preduzetništvo, koji ima za cilj uspostavljanje smernica za lakšu i bolju primenu Zakona o socijalom preduzetništvu, održana je u Palati Srbija.
Sednicu je otvorila ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koja je naglasila da će Savet za socijalno preduzetništvo imati ključnu ulogu u davanju smernica za dalje unapređenje ovog sektora uključujući i kreiranje Programa razvoja socijalnog preduzetništva.
Takođe, navela je da će se tim Programom planirati mere aktivne podrške subjektima socijalnog preduzetništva usmerene na podršku zapošljavanju, unapređenju poslovanja subjekata socijalnog preduzetništva, u cilju opstanka u uslovima tržišne konkurencije.
Članovima Saveta obratila se i predsednica Vlade Srbije, koja je istakla značaj Zakona o socijalnom preduzetništvu i ukazala da je Zakon od velikog značaja za sve građane Republike Srbije i da predstavlja rezultat saradnje svih relevantnih činilaca – javnog i privatnog sektora, kao i organizacije civilnog društva.
Savet za socijalno preduzetništvo regulisan je odredbom čl.20. Zakona o socijalnom preduzetništvu (“Službeni glasnik RS”, broj 14 od 7. februara 2022).
Prema navedenoj odredbi:
Vlada na predlog ministarstva nadležnog za poslove zapošljavanja odlukom osniva Savet za socijalno preduzetništvo (u daljem tekstu: Savet), u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Odlukom iz stava 1. ovog člana Vlada određuje sastav Saveta, kriterijume, merila, način utvrđivanja i visinu naknade za predsednika, članove i sekretara i zamenika sekretara koji pružaju tehničku podršku Savetu, kao i druga pitanja od značaja za njegov rad.
Savet čine predsednik, koji predsedava njegovim radom i imenuje se iz javnog sektora i 13 članova, a tehničku podršku Savetu pruža sekretar i zamenik sekretara, koji se imenuju na period od četiri godine.
Savet čini jednak broj predstavnika javnog i privatnog sektora.
Šest članova Saveta imenuju se iz reda državnih službenika, od kojih se jedan član imenuje iz reda zaposlenih u organima autonomne pokrajine, a sedam članova imenuju se iz reda predstavnika subjekata socijalnog preduzetništva i stručnjaka iz oblasti socijalnog preduzetništva.
Za predsednika i člana Saveta može biti izabran državljanin Republike Srbije koji ima najmanje pet godina radnog iskustva i poznaje propise u oblasti socijalnog preduzetništva.
Savet u roku od 30 dana od dana imenovanja predsednika, članova i tehničke podrške donosi poslovnik o radu kojim bliže uređuje pitanja od značaja za njegov rad.
Savet obavlja sledeće poslove:
1) razmatra i pokreće inicijative za razvoj socijalnog preduzetništva i inicijative za izmenu propisa u oblasti socijalnog preduzetništva;
2) inicira predlog akta iz člana 18. stav 5. ovog zakona;
3) inicira predlog Programa iz člana 19. ovog zakona;
4) inicira predlog izveštaja o sprovođenju Programa iz člana 19. ovog zakona;
5) inicira mere za podršku i promociju socijalnog preduzetništva;
6) pruža stručnu podršku Vladi u donošenju odluka u vezi sa realizacijom konkretnih projekata socijalnog preduzetništva koji se finansiraju iz sredstava budžeta Republike Srbije;
7) pruža podršku i razmatra pripremljene akte u obavljanju poslova iz člana 15. stav 2. ovog zakona;
8) obavlja druge savetodavne poslove na zahtev Vlade iz domena socijalnog preduzetništva;
9) obavlja druge poslove od interesa za oblast socijalnog preduzetništva.
Predsednik i članovi Saveta i tehnička podrška Savetu za svoj rad imaju pravo na naknadu.
Sredstva za rad Saveta i tehničke podrške Savetu obezbeđuju se iz budžeta Republike Srbije, poklona, donacija i legata.
U funkciji unapređenja pojedinih pitanja iz oblasti razvoja socijalnog preduzetništva, sednicama Saveta iz stava 1. ovog člana mogu da prisustvuju predstavnici drugih organa vlasti, privrede i civilnog sektora, kao i stručnjaci iz oblasti socijalnog preduzetništva, bez prava odlučivanja i bez prava na naknadu za svoj rad.
Izvor: Izvod iz uputstva preuzet iz pravne baze „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com.
Izvor: Sajt Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja (www.minrzs.gov.rs).