od 2010.

Preporuke Zaštitnika građana za postupanje policijskih službenika u vezi sa ostvarivanjem osnovnih prava zadržanih lica

Tim Zaštitnika građana u obavljanju poslova Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture (NPM) koji je predvodila zamenica zaštitnika građana obavio je u aprilu 2022. godine posetu policijskim ispostavama Kaluđerica i Grocka u okviru Policijske stanice Grocka.

NPM je kontrolisao postupanje policijskih službenika u vezi sa ostvarivanjem osnovnih prava zadržanih lica, kao što su pravo na pristup lekaru i advokatu, pravo da o svom lišenju slobode obaveste blisku osobu i načinu na koji se dovedena i zadržana lica informišu o svojim pravima, a obišao je i prostorije za zadržavanje kako bi proverio da li su iste u skladu sa važećim standardima.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je dostavilo izjašnjenje na upućene preporuke kojim je obavestio NPM o tome da će se u te dve organizacione jedinice u budućem radu u zapisnike o zadržavanju unositi svi podaci od značaja za pristup zadržanog lica braniocu, odnosno da li je lice želelo da angažuje branioca po sopstvenom izboru i da li mu je određen branilac po službenoj dužnosti, kada je to zakonom obavezno. Takođe, da li je obavio neometan razgovor sa braniocem uz evidentiranje svih relevantnih podataka o ostvarivanju tog prava: podataka o braniocu, o vremenu kada je o kontaktiran, vremenu kada je pristupio dovedenom i zadržanom licu i vremenu kada je obavio razgovor sa licem.

Postupajući po preporuci, u daljem radu PS Grocka će licima čije zadržavanje traje duže od 12 sati obezbeđivati barem jedan kompletan obrok.

NPM je obavešten i o tome da su započete aktivnosti adaptaciji obe prostorije za zadržavanje u PI Kaluđerica, a da je projektno tehnička dokumentacija dostavljena opštini Grocka u cilju izgradnje novog objekta PI Kaluđerica.

Zadržavanje osumnjičenog propisano je odredbama čl.294. Zakonika o krivičnom postupku (“Sl. glasnik RS”, br. 72/2011, 101/2011, 121/2012, 32/2013, 45/2013, 55/2014, 35/2019, 27/2021 – odluka US i 62/2021 – odluka US).

Zadržavanje osumnjičenog

Lice uhapšeno u skladu sa članom 291. stav 1. i članom 292. stav 1. ovog zakonika, kao i osumnjičenog iz člana 289. st. 1. i 2. ovog zakonika, javni tužilac može izuzetno zadržati radi saslušanja najduže 48 časova od časa hapšenja, odnosno odazivanja na poziv.

O zadržavanju, javni tužilac ili, po njegovom odobrenju, policija odmah, a najkasnije u roku od dva časa od kada je osumnjičenom saopšteno da je zadržan, donosi i uručuje rešenje. U rešenju moraju biti navedeni delo za koje se osumnjičeni tereti, osnovi sumnje, dan i čas lišenja slobode ili odazivanja pozivu, kao i vreme početka zadržavanja.

Protiv rešenja o zadržavanju osumnjičeni i njegov branilac imaju pravo žalbe u roku od šest časova od dostavljanja rešenja. O žalbi odlučuje sudija za prethodni postupak u roku od četiri časa od prijema žalbe. Žalba ne zadržava izvršenje rešenja.

Osumnjičeni ima prava predviđena u članu 69. stav 1. ovog zakonika.

Osumnjičeni mora imati branioca čim organ postupka iz stava 2. ovog člana donese rešenje o zadržavanju. Ako osumnjičeni sam, u roku od četiri časa, ne obezbedi branioca, javni tužilac će mu ga obezbediti po službenoj dužnosti, po redosledu sa spiska advokata koji dostavlja nadležna advokatska komora.

Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com.

Izvor: Sajt Zaštitnika građana Srbije (www.ombudsman.rs).

Najnoviji tekstovi