od 2010.

Evropski parlament izglasao Direktivu o adekvatnim minimalnim platama

Velika većina evropskih parlamentaraca izglasala je 14. septembra novu Direktivu EU o minimalnim platama, što predstavlja ključnu odluku u borbi protiv krize troškova života.

Istraživanje EKS-a pokazalo je da najslabije plaćeni radnici u Evropi trpe najveći pad kupovne moći u ovom veku. Direktiva ima za cilj podizanje minimalnih plata u državama članicama i jačanje kolektivnog pregovaranja. Evropski savet bi krajem ovog meseca trebao da odobri Direktivu, nakon čega će države članice imati dve godine da je implementiraju.

To konkretno znači da će države članice, uzimajući u obzir kupovnu moć i troškove života, morati da provere adekvatnost zakonskih minimalnih plata, da će morati da promovišu kolektivno pregovaranje i bore se protiv sindikalnog razbijanja, a da će one zemalje čija je pokrivenost kolektivnim pregovaranjem ispod 80%, morati da sačine akcioni plan za podršku kolektivnom pregovaranju.

Takođe će morati da više uključuju sindikate prilikom utvrđivanja i ažuriranja zakonskih minimalnih zarada, dok će kompanije koje dobijaju poslove po osnovu javnih nabavki morati da, u skladu sa konvencijama MOR 87 i 98, poštuju pravo na organizovanje i kolektivno pregovaranje.

Reagujući na rezultate glasanja, zamenica generalnog sekretara EKS-a izjavila je da države članice ozbiljno treba da se pozabave povećanjem plata, a ne da čekaju dve godine pre nego što primene Direktivu.

Prema njenim navodima, trebalo bi sada da preduzmu mere za povećanje zakonskih minimalnih plata i promovisanje kolektivnog pregovaranja. Plate nikada ne bi trebalo da vode radnike i njihove porodice u siromaštvo, što je predugo stvarnost širom Evrope. Ova direktiva je pravovremeni podsticaj milionima ljudi koji se bore da zagreju svoje domove i prehrane svoje porodice. I ne samo osiguravanjem adekvatnih minimalnih plata, već i jačanjem kolektivnog pregovaranja kao najboljeg rešenja za postizanje istinski pravednih plata za sve.

Istakla je da obim i hitnost krize troškova života do sada nisu bili usklađeni sa akcijama koje su preduzele evropske institucije, što je potvrđeno odsustvom bilo kakvog pozivanja na plate u govoru o stanju Unije. Ovo je pravi trenutak da se Direktiva usvoji. Nada se da je ova direktiva korak od velike važnosti i mora biti samo početak akcije EU koja nam je potrebna da na osnovu akcionog plana EKS-a u šest tačaka okončamo krizu. Sada apeluje na ministre da potpišu direktivu kako bi radnici što pre počeli da osećaju dobrobit. Direktiva ispunjava Evropski stub socijalnih prava i pokazuje da je Stub više od političkog slogana”, naglasila je zamenica generalnog sekretara EKS-a.

Članom 112.  Zakona o radu (“Sl. glasnik RS”, br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017-OUS, 113/2017 i 95/2018-aut.tumačenje), propisano je sledeće:

Minimalna cena rada utvrđuje se odlukom socijalno-ekonomskog saveta osnovanog za teritoriju Republike Srbije (u daljem tekstu: Socijalno-ekonomski savet).

Ako Socijalno-ekonomski savet ne donese odluku u roku od 15 dana od dana početka pregovora, odluku o visini minimalne cene rada donosi Vlada Republike Srbije (u daljem tekstu: Vlada) u narednom roku od 15 dana.

Pri utvrđivanju minimalne cene rada polazi se naročito od: egzistencijalnih i socijalnih potreba zaposlenog i njegove porodice izraženih kroz vrednost minimalne potrošačke korpe, kretanja stope zaposlenosti na tržištu rada, stope rasta bruto domaćeg proizvoda, kretanja potrošačkih cena, kretanja produktivnosti i kretanja prosečne zarade u Republici.

Odluka o utvrđivanju minimalne cene rada sadrži obrazloženje koje odražava sve elemente iz stava 3. ovog člana.

Ako dođe do značajne promene nekog od elemenata iz stava 3. ovog člana, Socijalno-ekonomski savet je obavezan da razmotri obrazloženu inicijativu jednog od učesnika Socijalno-ekonomskog saveta za otpočinjanje pregovora za utvrđivanje nove minimalne cene rada.

Minimalna cena rada utvrđuje se po radnom času bez poreza i doprinosa, za kalendarsku godinu, najkasnije do 15. septembra tekuće godine, a primenjuje se od 1. januara naredne godine.

Minimalna cena rada ne može se utvrditi u nižem iznosu od minimalne cene rada utvrđene za prethodnu godinu.

Izvor: izvod iz propisa je preuzet iz pravne baze “Propis Soft”, redakcija Profi Sistem Com.

Izvor: Sajt Saveza samostalnih sindikata Srbije (sindikat.rs).

Najnoviji tekstovi