Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Vlade Republike Srbije saopštilo je da je održan prvi sastanak Radne grupe koja treba da izradi radnu verziju nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o elektronskim medijima.
Ministarstvo je formiralo novu, ekspertsku Radnu grupu, koju čine predstavnici Ministarstva, stručnjaci za medijsko pravo, kao i advokati.
Deo koji ovim zakonom treba da bude unapređen su pitanja implementacije EU Direktive o audio-vizuelnim medijskim uslugama, kao i implementacija opredeljenja iz Medijske strategije koja se tiču Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Prvom sastanku Radne grupe prisustvovali su ministar informisanja i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije , predstavnici Ministarstva za evropske integracije, kao i međunarodni partneri iz Delegacije EU, Misije OEBS, Ambasade Kraljevine Norveške i Fondacije Konrad Adenauer.
Osnivanje Regulatornog tela za elektronske medije propisano je odredbom člana 5 Zakona o elektronskim medijima (“Sl. glasnik RS”, br. 83/2014, 6/2016 – dr. zakon i 129/2021), prema kojoj:
Regulatorno telo za elektronske medije(u daljem tekstu: Regulator), osnovano ovim zakonom, je samostalna nezavisna regulatorna organizacija sa svojstvom pravnog lica, koja vrši javna ovlašćenja u cilju: delotvornog sprovođenja utvrđene politike u oblasti pružanja medijskih usluga u Republici Srbiji; unapređivanja kvaliteta i raznovrsnosti usluga elektronskih medija; doprinosa očuvanju, zaštiti i razvoju slobode mišljenja i izražavanja; u cilju zaštite interesa javnosti u oblasti elektronskih medija i zaštite korisnika usluga elektronskih medija, u skladu sa odredbama ovog zakona, na način primeren demokratskom društvu.
Regulator je funkcionalno i finansijski nezavisan od državnih organa i organizacija, pružalaca medijskih usluga i operatora.
Sedište Regulatora je u Beogradu.
Za vršenje stručnih i administrativnih poslova obrazuje se stručna služba Regulatora čija se osnovna pravila organizacije i način rada propisuje Statutom.
Na prava i dužnosti zaposlenih u stručnoj službi Regulatora primenjuju se propisi kojima se regulišu prava i obaveze državnih službenika.
U cilju efikasnijeg nadzora nad radom pružalaca medijskih usluga, Regulator može osnivati područne kancelarije.
U obavljanju pojedinih stručnih poslova iz svoje nadležnosti, Regulator može angažovati druga domaća ili strana pravna i fizička lica.
Za obavljanje poslova iz svoje nadležnosti Regulator je odgovoran Narodnoj skupštini.
Način rada i unutrašnja organizacija Regulatora uređuje se Statutom, koji donosi Savet Regulatora.
Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).
Izvor: izvodi iz propisa su preuzeti iz pravne baze „Propis Soft“, redakcija Profi Sistem Com