Delujući u skladu sa odredbama novog Zakona o finansiranju političkih aktivnosti, koji je stupio na snagu prošle godine, Agencija za sprečavanje korupcije objavljuje rezultate izvršene kontrole podnetih godišnjih izveštaja o finansiranju političkih subjekata za 2021. godinu. Obavezu podnošenja godišnjih izveštaja o finansiranju za 2021. godinu imala su ukupno 263 politička subjekta, odnosno 116 političkih stranaka i 147 grupa građana. Napominjemo da u čl. 29. Zakona o finansiranju političkih aktivnosti („Sl. glasnik RS”, br. 14/2022), stoji:
“Politički subjekti koji imaju predstavnike u predstavničkim telima i registrovane političke stranke, dužni su da podnose Agenciji godišnji izveštaj o finansiranju političkog subjekta, koji sadrži i podatke o prilozima i imovini, uz prethodno pribavljeno mišljenje ovlašćenog revizora licenciranog u skladu sa propisima o računovodstvu i reviziji, do 30. aprila tekuće godine za prethodnu godinu.
Od obaveze podnošenja mišljenja iz stava 1. ovog člana izuzimaju se registrovane političke stranke i grupe građana koje u godini za koju podnose godišnji izveštaj o finansiranju imaju priliv ili odliv sredstava po računima čiji iznos ne prelazi jednu prosečnu mesečnu zaradu.
Godišnji izveštaj o finansiranju političkog subjekta sadrži podatke o poreklu, visini i strukturi svih prikupljenih i utrošenih sredstava iz javnih i privatnih izvora, kredita i zajmova.
Politički subjekti iz stava 1. ovog člana dužni su da u roku od osam dana od dana dostavljanja godišnjeg izveštaja o finansiranju političkog subjekta Agenciji, objave izveštaj na svom veb-sajtu.
Godišnji izveštaj o finansiranju političkog subjekta, u roku od sedam dana od dana prijema urednog i u propisanoj formi podnetog godišnjeg izveštaja o finansiranju političkog subjekta, objavljuje se i na veb-sajtu Agencije.
Sadržinu i način podnošenja godišnjeg izveštaja o finansiranju političkog subjekta bliže uređuje direktor Agencije.”
Na osnovu podataka iskazanih u izveštajima, politički subjekti su prijavili ukupne prihode u iznosu od 1.767.576.691,56 dinara i ukupne rashode u iznosu od 1.357.743.102,86 dinara.
70 političkih subjekata je iskazalo veće prihode od rashoda u ukupnom iznosu od 506.480.479,49 dinara, 45 političkih subjekata iskazalo je veće rashode od prihoda u ukupnom iznosu od 96.646.890,79 dinara, dok je 47 političkih subjekata iskazalo uravnotežen poslovni rezultat u 2021. godini.
Kontrolom je obuhvaćeno preko 93% novčanih sredstava iz javnih izvora za finansiranje političkih aktivnosti u 2021. godini. Izvršena je kontrola izveštaja o finansiranju političkih subjekata koji su prijavili najveće prihode i rashode u 2021. godini, parlamentarnih stranaka kao i političkih stranaka koje su, po saznanju Agencije, bile predmet kontrole Državne revizorske institucije.
Godišnji izveštaj o finansiranju u zakonskom roku dostavilo je 145 političkih subjekata, od čega 76 političkih stranaka i 69 grupa građana. Protiv političkih subjekata koji nisu podneli godišnji izveštaj o finansiranju, Agencija će podneti zahteve za pokretanje prekršajnog postupka.
Izvor: sajt Agencije za sprečavanje korupcije (www.acas.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze Propis Soft, redakcija Profi Sistem Com