od 2010.

Predstavljen set zakona iz oblasti prosvete

Ministar prosvete u Vladi Republike Srbije  predstavio je na javnoj raspravi u Novom Sadu, predložene izmene i dopune šest zakona iz oblasti prosvete, koje su bile neophodne kako bi se zakonske odredbe uskladile sa potrebama sistema, novim trendovima i merama utvrđenim strateškim dokumentima.

Reč je o nacrtima zakona o izmeni i dopuni zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, o osnovnom obrazovanju, o srednjem obrazovanju, o visokom obrazovanju, o udžbenicima i o Nacionalnom okviru kvalifikacija.

Ministar je u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu rekao da se teži ka tome da se stvori sistem u kojem će sva deca, bez obzira na uzrast, nacionalnu pripadnost ili nadarenost, dobiti sve što im je potrebno kako bi bila srećna, bezbedna i uspešna.

Ministar je rekao da je cilj izmena i dopuna Zakona o osnovama obrazovanja i vaspitanja, kao krovnog zakona, da se omogući, pre svega, još efikasnija prevencija nasilja u školama.

Prema njegovim rečima, u skladu sa zaključcima Radne grupe za prevenciju nasilja predloženo je da se vladanje učenika od 5. do 8. razreda ocenjuje brojčano i da ta ocena ulazi u prosek.

On je podsetio na to da je u praksi do sada zapaženo da se učenik protiv koga je pokrenut vaspitno-disciplinski postupak posle sedam dana ispiše iz jedne i upiše u drugu školu i na taj način izbegne posledice zbog učinjenog.

Zbog toga se, kako je objasnio, predlaže da učenik ne može da se odmah ispiše iz škole do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka.

Aktivnosti iz oblasti prevencije i sprečavanja nasilja regulisali smo i u zakonima o osnovnom i o srednjem obrazovanju i vaspitanju, kao i različitim pravilnicima i uredbama, što smo pripremili i uradili, naveo je ministar.

Takođe, kako je dodao, radi se i analiza stanja finansijskih efekata kako bismo povećali broj stručnih saradnika u osnovnoj i srednjoj školi, kao i za uvećanje koeficijenata za obračun i isplatu plata odeljenskih starešina.

On je, govoreći o izmenama i dopunama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju, naveo da se one odnose i na rešenja u vezi sa školskim programom, posebno na srpski kao strani jezik i organizaciju obrazovno-vaspitnog rada.

Prema njegovim rečima, izmene Zakona o srednjem obrazovanju, između ostalog, tiču se i odredbe kojom se propisuje program za polaganje opšte mature i prava koja taj program daje.

Osvrćući se na izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju,ministar je rekao da se one, pre svega, odnose na upis na fakultete kroz program državne mature.

Nacrt izmena i dopuna Zakona o udžbenicima predviđa izradu nacionalne čitanke, koja će obuhvati sadržaje programa predmeta srpski jezik, odnosno srpski jezik i književnost, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, likovna kultura i muzička kultura, u skladu sa planom i programom nastave i učenja za određeni razred, odnosno ciklus osnovnog i srednjeg obrazovanja.

Ministar je, kad je reč o izmenama i dopunama Zakona o Nacionalnom okviru kvalifikacija, objasnio da je njima definisan broj članova Saveta NOKS-a, kao i nadležnost Agencije za kvalifikacije da prati implementaciju primene standarda karijernog vođenja i savetovanja, za šta do sada nijedna institucija nije bila zadužena.

Zabrana nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja propisana je odredbom 111 sada važećeg Zakona o  osnovama obrazovanja i vaspitanja (“Sl. glasnik RS”, br. 88/2017, 27/2018-dr.zakoni, 10/2019, 6/2020 i 129/2021), prema kojoj:

U ustanovi je zabranjeno fizičko, psihičko, socijalno, seksualno, digitalno i svako drugo nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje zaposlenog, deteta, učenika, odraslog, roditelja odnosno drugog zakonskog zastupnika ili trećeg lica u ustanovi.

Povrede zabrane, iz stava 1. ovog člana, koje zaposleni učini prema drugom zaposlenom u ustanovi, uređuju se zakonom.

Pod nasiljem i zlostavljanjem podrazumeva se svaki oblik jedanput učinjenog, odnosno ponavljanog verbalnog ili neverbalnog ponašanja koje ima za posledicu stvarno ili potencijalno ugrožavanje zdravlja, razvoja i dostojanstva ličnosti deteta, učenika i odraslog.

Zanemarivanje i nemarno postupanje predstavlja propuštanje ustanove ili zaposlenog da obezbedi uslove za pravilan razvoj deteta, učenika i odraslog.

Ustanova je dužna da odmah podnese prijavu nadležnom organu ako se kod deteta, učenika ili odraslog primete znaci nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja.

Pod fizičkim nasiljem, u smislu ovog zakona, smatra se: fizičko kažnjavanje deteta, učenika ili odraslog od strane zaposlenog, roditelja odnosno drugog zakonskog zastupnika ili trećeg lica u ustanovi; svako ponašanje koje može da dovede do stvarnog ili potencijalnog telesnog povređivanja deteta, učenika, odraslog ili zaposlenog; nasilno ponašanje zaposlenog prema detetu, učeniku ili odraslom, kao i učenika i odraslog prema drugom učeniku, odraslom ili zaposlenom.

Pod psihičkim nasiljem, u smislu ovog zakona, smatra se ponašanje koje dovodi do trenutnog ili trajnog ugrožavanja psihičkog i emocionalnog zdravlja i dostojanstva.

Pod socijalnim nasiljem, u smislu ovog zakona, smatra se isključivanje deteta, učenika i odraslog iz grupe vršnjaka i različitih oblika aktivnosti ustanove.

Pod seksualnim nasiljem i zlostavljanjem, u smislu ovog zakona, smatra se ponašanje kojim se dete i učenik seksualno uznemirava, navodi ili primorava na učešće u seksualnim aktivnostima koje ne želi, ne shvata ili za koje nije razvojno dorastao ili se koristi za prostituciju, pornografiju i druge oblike seksualne eksploatacije.

Pod digitalnim nasiljem i zlostavljanjem, u smislu ovog zakona, smatra se zloupotreba informaciono komunikacionih tehnologija koja može da ima za posledicu povredu druge ličnosti i ugrožavanje dostojanstva i ostvaruje se slanjem poruka elektronskom poštom, sms-om, mms-om, putem veb-sajta (web site), četovanjem, uključivanjem u forume, socijalne mreže i drugim oblicima digitalne komunikacije.

Ustanova je dužna da nadležnom organu prijavi svaki oblik nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u ustanovi počinjen od strane roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika ili trećeg lica u ustanovi.

Protokol postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje i zlostavljanje, sadržaj i načine sprovođenja preventivnih i interventnih aktivnosti, uslove i načine za procenu rizika, načine zaštite od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, propisuje ministar.

Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).

Izvor: izvod iz propisa je preuzet iz pravne baze “Propis Soft”, redakcija Profi Sistem Com

Najnoviji tekstovi