od 2010.

Porast broja kupaca-proizvođača električne energije

Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije izjavila je da su građani prepoznali koncept kupca-proizvođača kao način da obezbede pristupačnu i jeftiniju energiju, što pokazuje i stalni porast broja kupaca-proizvođača, koji je do sada već premašio 1.300.

Ministarka je, na otvaranju konferencije „Prozjumeri–godinu dana posle“, istakla da su u sektoru kupaca-proizvođača rezultati odmah vidljivi, za razliku od velikih investicija, kako u proizvodne kapacitete, tako i u razvoj mreže, za koje je potrebno nekoliko godina da se realizuju.

Naime, kako je precizirala, instalisana snaga elektrana koje pripadaju kupcima-proizvođačima dostigla je 15,7 MW, a samo u periodu nakon  formiranja nove vlade broj kupaca-proizvođača povećan je oko tri puta, a instalisana snaga uvećana za 2,5 puta.

Ministarka je dodala da najveći broj kupaca-proizvođača čine domaćinstva, oko hiljadu, da ima približno 300 industrijskih kupaca, a registrovana je i jedna stambena zajednica sa ovim statusom.

Izmenama Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije definisani su limiti za domaćinstva i ostale krajnje kupce na način koji će pomiriti interese stabilnosti elektroenergetskog sistema i interese kupaca-proizvođača, navela je ministarka.

Naime, Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije („Sl. glasnik RS“, broj 40/2021 i 35/2023) uređuje korišćenje energije iz obnovljivih izvora, ciljeve korišćenja energije iz obnovljivih izvora, način određivanja udela obnovljivih izvora energije Republike Srbije u bruto finalnoj potrošnji energije, integraciju energije iz obnovljivih izvora na tržište, sistemi podsticaja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, garanciju porekla električne energije, proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora za sopstvenu potrošnju, korišćenje obnovljivih izvora energije u oblasti toplotne energije i oblasti saobraćaja, posebne postupke koji se odnose na izgradnju i priključenje energetskih objekata koji koriste obnovljive izvore energije, osnove mehanizama saradnje sa drugim državama u oblasti obnovljivih izvora energije, nadzor nad sprovođenjem ovog zakona, kao i druga pitanja od značaja za obnovljive izvore energije.

Ona je naglasila da novi propisi, između ostalog, treba da doprinesu optimizaciji investicija domaćinstava u skladu sa realnom godišnjom potrošnjom i podstaknu kupce-proizvođače da ne koriste električnu energiju za grejanje u periodima kada je ona najskuplja.

Koncept kupca-proizvođača se orijentiše, pre svega, ka domaćinstvima i maloj privredi, dok će veliki industrijski potrošači imati mogućnost da samosnabdevanje ostvaruju kroz koncept aktivnog kupca, što će biti uređeno izmenama Zakona o energetici, koje treba da budu usvojene ove godine, objasnila je ministarka.

Takođe, kako je podsetila, prethodno je kroz izmene Zakona o PDV-u omogućeno da se od početka godine PDV ne obračunava na svu energiju koju kupci-proizvođači preuzmu od EPS-a, već samo na utrošenu energiju, čime  su kupci-proizvođači dobili povoljniji obračun poreza i niže račune.

Prema njenim rečima, postavljanje solarnih panela u domaćinstvima podržano je i kroz program subvencija za povećanje energetske efikasnosti za porodične kuće i stambene zgrade, koji Ministarstvo realizuje zajedno sa lokalnim samoupravama.

Da bi se omogućila integracija većih kapaciteta iz OIE, mora da se razvija i distributivna mreža kako bi mogla da podrži sve veći broj prozumera. Svi kapaciteti koji se budu gradili iz OIE, bilo da je reč o velikim vetroelektranama, solarnim elektranama ili o elektranama koje postavljaju kupci-proizvođači, treba da doprinesu ostvarenju naših strateških ciljeva, a to su sigurno snabdevanje energijom po najnižoj ceni, veća energetska nezavisnost i zdravija životna sredina, zaključila je ministarka.

Izvor: sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs)

Izvor: Izvod iz propisa je preuzet iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com.

Najnoviji tekstovi