Sindikat obrazovanja Srbije ukazuje na veoma loš materijalni status profesije.
Kako navode, osnovni uslov povratka položaja i dostojanstva zaposlenih u obrazovnom sistemu je povećanje plata, koje su jedine, ne samo u Evropi već i regionu, ispod zvaničnog proseka plata u državi.
Sindikat obrazovanja Srbije zahteva rebalans Budžeta u junu 2023. godine kojim bi znatno poboljšali materijalni položaj zaposlenih i podigli prosečnu platu u obrazovanju na nivo prosečne plate u Republici Srbiji.
Traži hitne pregovore o povećanju zarada u svim delatnostima obrazovanja, u protivnom, početak nove školske godine će biti doveden u pitanje.
Podsećamo, plate u javnim službama odnosno u ustanovama obrazovanja i vaspitanja se određuju na osnovu čl. 2. Zakona o platama u državnim organima i javnim službama (“Sl. glasnik RS”, br. 34/2001, … 113/2017-dr.zakon) kojim je propisano:
“Plate izabranih, imenovanih i postavljenih lica i zaposlenih iz člana 1. ovog zakona (zaposlenih u javnim službama koje se finansiraju iz budžeta Republike, autonomne pokrajine i jedinica lokalne samouprave) utvrđuju se na osnovu:
1) osnovice za obračun plata (u daljem tekstu: osnovica);
2) koeficijenta;
3) dodatka na platu;
4) obaveza koje zaposleni plaća po osnovu poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje iz plate, u skladu sa zakonom.
…”
Čl. 3. istog zakona je bliže uređena osnovica za obračun plata i isplatu plata.
Koeficijent zaposlenih u javnim službama, odnosno u ustanovama obrazovanja i vaspitanja je propisan čl. 4. napred navedenog zakona, a bliže se određuje na osnovu Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama (“Sl. glasnik RS”, br. 44/2001, … 48/2021).
Čl. 4a zakona je uređen deo plate po osnovu radnog učinka, dok je čl. 5. i posebnim kolektivnim ugovorima uređen dodatak na platu.
Izvor: sajt Sindikata obrazovanja Srbije (www.sind-obr.org.rs)
Izvor: Izvod iz propisa je preuzet iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com.