U Srbiji stanovništvo sve više stari, a stopa nasilja prema starijoj populaciji raste, zato ne samo danas, već svakog dana se moramo posvetiti zaštiti prava i dostojanstva naših starijih sugrađana, izjavio je danas zaštitnik građana povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijima.
U čl. 3. Zakona o sprečavanju nasilja u porodici („Sl. glasnik RS“, br. 94/2016 i 10/2023-dr.zakon), tako stoji:
„Sprečavanje nasilja u porodici sastoji se od skupa mera kojima se otkriva da li preti neposredna opasnost od nasilja u porodici i skupa mera koje se primenjuju kada je neposredna opasnost otkrivena.
Neposredna opasnost od nasilja u porodici postoji kada iz ponašanja mogućeg učinioca i drugih okolnosti proizlazi da je on spreman da u vremenu koje neposredno predstoji po prvi put učini ili ponovi nasilje u porodici.
Nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, jeste akt fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja učinioca prema licu sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bračnom ili vanbračnom ili partnerskom odnosu ili prema licu sa kojim je krvni srodnik u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do drugog stepena ili sa kojim je srodnik po tazbini do drugog stepena ili kome je usvojitelj, usvojenik, hranjenik ili hranitelj ili prema drugom licu sa kojim živi ili je živeo u zajedničkom domaćinstvu.“
Zaštitnik građana je ukazao da su starije osobe sa svojim bogatim iskustvom i znanjem dragoceni deo našeg društva koji se suočavaju sa brojnim izazovima uključujući i rizik od fizičkog, emocionalnog, finansijskog i seksualnog nasilja. Nasilje nad starijima je jedna od najtežih oblika kršenja ljudskih prava i mogu imati ozbiljne posledice po fizičko i mentalno zdravlje.
Posebno su ugroženi stariji ljudi sa sela u nerazvijenim opštinama, koji često nemaju kome da se obrate za pomoć, istakao je zaštitnik građana. U Srbiji je 16 odsto starijih žena starosti od 65 do 74 godine doživelo neki oblik nasilja nakon navršene 65. godine života, ali žrtve se retko odlučuju da ga prijave.
Ljudska prava su univerzalna i odnose se na sve građane, međutim poštovanje prava starijih osoba zahtevaju veću zaštitu njihovih prava. Prepoznavanje i iskorenjivanje nasilja nad starijima zahteva sveobuhvatni pristup države i celog društva i uključuje podizanje svesti o toj pojavi, edukaciju, efikasne zakonodavne mere, prevenciju i podršku. Samo zajedničkim naporima možemo stvoriti sigurno okruženje u kojem će starije osobe biti zaštićene i poštovane, poručio je Zaštitnik građana.
Izvor: sajt Zaštitnika građana (www.ombudsman.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze Propis Soft, redakcija Profi Sistem Com