od 2010.

Nezadovoljstvo sindikata obrazovanja visinom naknade zarade za vreme godišnjeg odmora

Sindikat obrazovanja Srbije izrazio je revolt zbog naknada zarada za vreme korišćenja godišnjeg odmora zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja koji su koristili godišnji odmor u julu mesecu 2023. godine. Kako navode, zaposleni u ustanovama obrazovanja su dobili i od 5.000 do 10.000 nižu zaradu u odnosu na jun mesec kada su bili radno angažovani.

Imajući u vidu da zaposlenima u skladu sa odredbom člana 114. Zakona o radu (“Sl. glasnik RS”, br. 24/2005… i 95/2018-aut.tumačenje) pripada pravo na naknadu zarade za vreme korišćenja godišnjeg odmora u visini prosečne zarade u prethodnih 12 meseci, jasno je da su u prosek obračuna naknade zarade obračunati i meseci pre uvećanja zarada zaposlenima u ustanovama obrazovanja i vaspitanja a koje je usledilo od januara meseca 2023. godine.

Postavlja se pitanje zašto su pojedini zaposleni u ustanovama obrazovanja dobili i do 10% nižu naknadu zarade u odnosu na jun mesec kada nisu koristili godišnji odmor, a u obračun naknade zarade su obračunati i meseci kada su zaposleni dobili uvećanje zarade od januara 2023.godine u visini od 12,5%? Takođe se postavlja pitanje koliko je država ovim sistemom obračuna zarada uštedela na godišnjim odmorima zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja dok se zaposlenima u državama regiona isplaćuje i regres za korišćenje godišnjeg odmora? Od septembarske zarade je najavljeno i povećanje zarada u visni od 5,5% zaposlenima u ustanovama obrazovanja i vaspitanja, ali da li će ovo povećanje imati zaista pozitivan efekat na poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih koji je godinama unazad ozbiljno narušen.

Podsećamo da je godišnji odmor zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja regulisan Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja („Sl. glasnik RS“, br. 88/2017, 27/2018-dr.zakoni, 10/2019, 6/2020 i 129/2021) koji u čl. 161. kaže:

Zaposleni u ustanovi ima pravo na odmore i odsustva u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad, opštim aktom, odnosno ugovorom o radu.

Zaposleni u školi, po pravilu, koristi godišnji odmor za vreme školskog raspusta.”

Što se tiče regresa za korišćenje godišnjeg odmora on je sadržan u koeficijentu, koji predstavlja jedan od elemenata za utvrđivanje plate.

Naime, čl. 4. Zakona o platama platama u državnim organima i javnim službama (“Sl. glasnik RS”, br. 34/2001, … i 113/2017-dr.zakon) je propisano:

“Koeficijent izražava složenost poslova, odgovornost, uslove rada i stručnu spremu.

Koeficijent sadrži i dodatak na ime naknade za ishranu u toku rada i regresa za korišćenje godišnjeg odmora.

Izvor: Sajt sindikata Obrazovanja Srbije (www.sind-obr.org)

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi