od 2010.

Povreda zabrane pušenja kao prekršaj

Ovaj komentar predstavlja ekstrakt iz stručnog komentara Povreda zabrane pušenja, objavljenom u časopisu „Rad, prava i obaveze“, br. 7.

Pokušaćemo da damo odgovor na pitanje da li zaposleni može da odgovara za konzumiranje cigareta na radnom mestu, pod kojim uslovima i koje su sankcije?

Da bismo razumeli povredu zabrane pušenja sa svih aspekata sa kojih je potrebno a radi razumevanja pravnog osnova, radnje izvršenja, obaveza i prava poslodavca i zaposlenog u vezi navedenog kao i mogućih sankcija po zaposlenog, krenimo redom.

Na ovom mestu ćemo se pre svega osvrnuti na povredu zabrane pušenja sa aspekta Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu.

O kažnjavanju na nivou poslodavca sa aspekta Zakona o radu (“Sl. glasnik RS” broj 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017-OUS, 113/2017 i 95/2018-aut.tumačenje) možete pročitati u tekstu Povreda zabrane pušenja- osnov za kažnjavanje od strane poslodavca, a u tekstu Sankcije za povredu zabrane pušenja o adekvatnoj sankciji.

Novčano kažnjavanje za povredu zabrane pušenja

Zakonom o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu (“Sl. glasnik RS”, broj 30/2010) (u daljem tekstu: Zakon) uređuju se mere ograničenja upotrebe duvanskih proizvoda radi zaštite stanovništva od izlaganja duvanskom dimu, kontrola zabrane pušenja i nadzor nad sprovođenjem ovog zakona.

U smislu čl. 3. stav 1 Zakona Pušenje je zabranjeno u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru, pod uslovima propisanim ovim zakonom.“

Dakle, zakon se odnosi na sve poslodavce na teritoriji Republike Srbije, odnosno preciznije rečeno sve radne prostore. Time smo otklonili jednu od pogrešnih pretpostavki da se Zakon tiče samo javnog sektora odnosno onih zaposlenih kojima je poslodavac država.

Za potrebe ovog teksta, osvrnućemo se na relevantne definicije iz Zakona:

1) pušenje je posedovanje ili rukovanje upaljenim duvanskim proizvodom bez obzira da li se dim aktivno udiše i izdiše;

Kod definicije pušenja moramo se osvrnuti na jednu interesantnu činjenicu. Interesantno je to što se prekršaj čini pored posedovanja i rukovanjem upaljenim duvanskim proizvodom bez obzira da li se dim aktivno udiše i izdiše, što znači da bi mogao da odgovara i onaj ko nije zatečen kako konzumira upaljenu cigaretu već je samo drži, odnosno pridrži nekom drugom.

Međutim, ova definicija pušenja te samim tim i radnje izvršenja odnosi se na prekršaj definisan ovim Zakonom. Na nivou poslodavca odgovornost se može utvrđivati i na osnovu opšteg akta, te je važno pravilno radnju izvršenja definisati i opštim aktom, o čemu možete pročitati više u tekstu Povreda zabrane pušenja- osnov za kažnjavanje od strane poslodavca, objavljenom na Pravnom Portalu.

2) duvanski proizvodi namenjeni pušenju su: cigare, cigarete, cigarilosi, rezani duvan za uvijanje, rezani duvan za lule, seckani duvan za vodene lule, „bidis”, „kreteks”, „stiks” i ostali duvanski proizvodi namenjeni pušenju u skladu sa zakonom kojim se uređuje proizvodnja i promet duvana i duvanskih proizvoda;

3) duvanski dim je dim koji se oslobađa iz zapaljenog duvanskog proizvoda namenjenog pušenju i dim koji se oslobađa iz pluća prilikom pušenja;

4) prostor bez duvanskog dima je prostor u kome nema duvanskog dima, odnosno u kome se duvanski dim ne može videti, omirisati, niti osetiti na bilo koji drugi način ili potvrditi merenjem;

5) zatvoren prostor je prostor napravljen od bilo kakvog materijala koji ima krov ili tavanicu koja je nepokretna ili pokretna, vrata, prozore i prolaze koji su u potpunosti zatvoreni bilo stalno ili privremeno ili prostor kod koga se manje od polovine površine spoljnih zidova tog prostora sastoji od otvora u koje se ne računaju otvori za prozore i vrata;

6) radni prostor je svaki zatvoreni prostor koji služi za obavljanje poslova, kao i svaki povezani i drugi pripadajući zatvoreni prostor, kao što su hodnici, liftovi, stepeništa, predvorja, zajedničke prostorije, toaleti, čekaonice, kantine, pomoćni objekti, magacini, garaže, službena vozila za prevoz ljudi ili robe i dr.;

7) odgovorno lice za kontrolu zabrane pušenja je lice koje rukovodi radom, odnosno obavljanjem delatnosti ili na drugi način rukovodi zatvorenim, radnim, odnosno javnim prostorom, odnosno javnim prevozom, kao i vlasnik prostora, odnosno lice kome je pravo korišćenja preneo vlasnik prostora u kome je u skladu sa ovim zakonom zabranjeno pušenje, odnosno preduzetnik koji obavlja delatnost u skladu sa zakonom;

Kada je u pitanju lice zaduženo za kontrolu zabrane pušenja u smislu Zakona to je odgovorno lice, dakle poslodavac, međutim, u smislu čl. 12. Zakona odgovorno lice može pismeno da zaduži jedno ili više zaposlenih lica da u njegovo ime i za njegov račun kontrolišu zabranu pušenja.

Poslodavac odn. odgovorno lice čak ima obavezu u smislu navedenog člana, da obezbedi odnosno pismeno zaduži više lica za kontrolu zabrane pušenja ako se npr. rad obavlja u smenama. Za svaku smenu po jedno lice.

Kakve nadležnosti ima lice za kontrolu zabrane pušenja u odnosu na zaposlenog?

Članom 14. Zakona propisane su nadležnosti lica za kontrolu zabrane pušenja te ako u vršenju kontrole uoči zaposlenog da puši u smislu zakona dužno je da naloži zaposlenom da prestane s pušenjem u prostoru za koji je to lice zaduženo, kao i da preduzme mere da se iz tog prostora udalji lice koje i posle usmenog naloga ne prestane sa pušenjem.

Lice zaduženo za kontrolu zabrane pušenja je dužno da protiv zaposlenog koje je prekršilo zabranu pušenja pokrene, odnosno predloži pokretanje postupka za utvrđivanje povrede radne discipline u skladu sa zakonom ili aktom poslodavca.

Dalja je dužnost lica da bez odlaganja sačini izveštaj o povredi zabrane pušenja u skladu sa zakonom i da ga bez odlaganja dostavi odgovornom licu odnosno poslodavcu.

Ovaj izveštaj se čuva najmanje 12 meseci od sačinjavanja a izgled obrasca izveštaja propisan je Pravilnikom o obliku i sadržaju znaka zabrane pušenja i znaka da je pušenje dozvoljeno u određenom prostoru, načinu isticanja tih znakova, obrascu izveštaja o povredi zabrane pušenja, vrsti potrebnih dokaza o pušenju i načinu na koji se oni prikupljaju i na koji se utvrđuje prisustvo duvanskog dima u prostoru u kome je pušenje zabranjeno, kao i o obrascu za naplatu novčane kazne na licu mesta (“Sl. glasnik RS”, broj 30/2010).

Treba napomenuti da Zakon ostavlja mogućnost poslodavcu da u zatvorenom radnom prostoru odredi posebnu prostoriju isključivo za pušenje u kojoj se ne može obavljati delatnost poslodavca i na kojoj je obavezan da istakne znak da je pušenje u toj prostoriji dozvoljeno, na način propisan zakonom, osim za tačno definisane delatnosti.

Nadzor nad sprovođenjem ovog Zakona vrši u zavisnosti od delatnosti nadležno ministarstvo preko inspektorata.

Zakonom su propisane novčane kazne kako za prekršaj poslodavca, tako i za prekršaj zaposlenog, čije je izricanje kao i naplata „na licu mesta“ u nadležnosti inspektora.

Dakle, u skladu sa Zakonom sankciju njime propisanu ne izriče zaposlenom poslodavac već inspektor, a koje su onda nadležnosti poslodavca kada je u pitanju povreda zabrane pušenja od strane zaposlenog?

Poslodavac može na osnovu malo pre pomenutog izveštaja o povredi zabrane pušenja, koji može kasnije poslužiti, pored drugih, kao dokaz, pokrenuti disciplinski postupak u skladu sa svojim opštim aktima i ugovorom o radu, o čemu možete pročitati više u tekstu Povreda zabrane pušenja- osnov za kažnjavanje od strane poslodavca, objavljenom na Pravnom Portalu.

Umesto zaključka

Dvojaka odgovornost zaposlenog, sa aspekta dva zakona i prava i obaveze poslodavca u vezi toga čine ovo pitanje kompleksnim.

Ovim tekstom, kao i tekstovima objavljenim na Pravnom portalu u pogledu osnova kažnjavanja na nivou poslodavca, te načinu sankcionisanja i adekvatne sankcije za povredu zabrane pušenja, pokušaćemo da damo odgovore na mnoga pitanja i nejasnoće do kojih dolazi u praksi a u vezi kažnjavanja zaposlenih za pušenje na radnom mestu odnosno u radnom prostoru, a radi izbegavanja najčešćih propusta do kojih dolazi u praksi, te izbegavanja nepotrebnih sudskih sporova ili njihovo svođenje na minimum.

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi