Zaštitnik građana naglasio je danas da početak školske godine dodatno aktuelizuje pitanje bezbednosti dece, jer pored ostalih, otvara temu njihove sigurnosti u saobraćaju.
Uz prisustvo policijskih službenika u i oko samih škola u Srbiji, jedna od mera koja bi trebalo da podigne nivo bezbednosti i van obrazovnih ustanova je upotreba kamera na uniformama saobraćajne policije koja počinje da se primenjuje od 1. septembra. Osim kamera, na bezbednost treba da utiče i jasno označena i vidljiva signalizacija, što uključuje i pešačke prelaze, saobraćajne znakove na putevima i raskrsnicama.
Podsećamo da u čl. 6. Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima (“Sl. glasnik RS”, broj 41/2009, 53/2010, 101/2011, 32/2013-OUS, 55/2014, 96/2015-dr.zakon, 9/2016-OUS, 24/2018, 41/2018, 41/2018-dr.zakon, 87/2018, 23/2019 i 128/2020-dr.zakon), stoji:
„Odgovornost za sprovođenje mera saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja u cilju sticanja znanja, veština i navika neophodnih za bezbedno učešće u saobraćaju, unapređivanja i učvršćivanja pozitivnih stavova i ponašanja značajnih za bezbedno učešće u saobraćaju imaju:
1) porodica za saobraćajno obrazovanje i vaspitanje dece,
2) organi i organizacije nadležni za brigu o deci za donošenje programa saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja dece predškolskog uzrasta i za praćenje realizacije ovog programa,…
9) predškolske ustanove, osnovne i srednje škole za realizaciju programa saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja dece u okviru svojih nadležnosti,…
12) udruženja i grupe građana koje se bave bezbednošću saobraćaja, brigom o deci i omladini da u skladu sa svojim delokrugom rada učestvuju u saobraćajnom obrazovanju i vaspitanju,…
Nastavni planovi i programi u predškolskim ustanovama i osnovnim i srednjim školama moraju da sadrže poglavlja koja se odnose na bezbednost dece i učenika u saobraćaju.“
„Tokom poslednjih meseci, dosta toga je preduzeto kako bi se bezbednost dece podigla na značajno viši nivo. Nedavni tragični događaji podigli su na noge celu naciju kada smo se svi suočili sa realnim opasnostima kojima su izložena deca i mladi. Nažalost, postajemo svesni težine situacije tek kada se nešto veoma ozbiljno desi. Zato je sada izuzetno važno da postavimo stvari na zdrave osnove i preveniramo neželjene događaja, jer deca nisu i ne mogu biti samo broj u ‘crnoj’ statistici“, istakao je Zaštitnik građana.
On je pozdravio najavljene aktivnosti i projekte nadležnih institucija koje se odnose na bezbednost i prevenciju nasilja među decom, uključujući i mere policije preduzete sa ciljem postizanja veće sigurnosti svih učesnika u saobraćaju.
Istovremeno, Zaštitnik građana je apelovao na decu i mlade da svojim odgovornim ponašanjem doprinesu stvaranju okruženja koje će omogućiti njihovo bezbedno odrastanje.
Izvor: sajt Zaštitnika građana (www.ombudsman.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.