od 2010.

Borba protiv rodno zasnovanog nasilja

Ministarka pravde u Vladi Republike Srbije izjavila na otvaranju Pravosudnog foruma ,,Rodno zasnovano nasilje”, da su to ministarstvo i drugi organi Republike Srbije godinama aktivno posvećeni borbi protiv rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici.

Na skupu, koji je organizovao OEBS uz podršku Ministarstva pravde SAD i američkog Biroa za međunarodne poslove borbe protiv droga i sprovođenja prava (INL), istakla je da taj oblik nasilja pogađa sve grupe žena, bez obzira na njihov ekonomski i socijalni status i da, kao najteži oblik kršenja ljudskih prava, predstavlja jednu od glavnih prepreka u postizanju jednakosti u društvu.

Srbija je jedna od prvih država potpisnica Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija), a usvajanjem Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, čija je primena počela 2017. godine, u naš pravni okvir implementiran je veliki broj odredaba ove konvencije, podsetila je ministarka.

Prema njenim rečima, na taj način je značajno unapređen sistem zaštite i podrške žrtvama svih oblika rodno zasnovanog nasilja.

Naime, Zakon o sprečavanju nasilja u porodici („Sl. glasnik RS“, br. 94/2016 i 10/2023-dr.zakon) uređuje sprečavanje nasilja u porodici i postupanje državnih organa i ustanova u sprečavanju nasilja u porodici i pružanju zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici. Čl. 3. st. 3 zakona je propisano:

Nasilje u porodici, u smislu ovog zakona, jeste akt fizičkog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja učinioca prema licu sa kojim se učinilac nalazi u sadašnjem ili ranijem bračnom ili vanbračnom ili partnerskom odnosu ili prema licu sa kojim je krvni srodnik u pravoj liniji, a u pobočnoj liniji do drugog stepena ili sa kojim je srodnik po tazbini do drugog stepena ili kome je usvojitelj, usvojenik, hranjenik ili hranitelj ili prema drugom licu sa kojim živi ili je živeo u zajedničkom domaćinstvu.”

Ministarka je navela da je nakon šest godina primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici značajno ojačano poverenje žrtava u nadležne organe, a veliki broj žena i devojčica spasen je blagovremenom reakcijom nadležnih organa.

Ministarstvo pravde je pripremilo izmene i dopune Krivičnog zakonika, koje imaju za cilj pooštravanje kaznene politike u odnosu na krivično delo nasilje u porodici i grupu krivičnih dela protiv polne slobode, navela je ministarka.

Podsećamo, nasilje u porodici kao krivično delo je predviđeno čl. 195. Krivičnog zakonika (“Sl. glasnik RS”, br. 85/2005, … i 35/2019) gde je propisano:

“(1) Ko primenom nasilja, pretnjom da će napasti na život ili telo, drskim ili bezobzirnim ponašanjem ugrožava spokojstvo, telesni integritet ili duševno stanje člana svoje porodice,

kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.

(2) Ako je pri izvršenju dela iz stava 1. ovog člana korišćeno oružje, opasno oruđe ili drugo sredstvo podobno da telo teško povredi ili zdravlje teško naruši,

učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina.

(3) Ako je usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupila teška telesna povreda ili teško narušavanje zdravlja ili su učinjena prema maloletnom licu,

učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina.

(4) Ako je usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupila smrt člana porodice, učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina, a ako je član porodice maloletno lice

učinilac će se kazniti zatvorom najmanje deset godina.

(5) Ko prekrši mere zaštite od nasilja u porodici koje mu je sud odredio na osnovu zakona kojim se uređuju porodični odnosi,

kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine i novčanom kaznom.”

Prihvatanjem ove inicijative, kako je objasnila, državni organi šalju jasnu poruku žrtvama nasilja u porodici, a pre svega svim ženama, da će država najoštrije reagovati, s ciljem da se svi oblici nasilja odlučno suzbijaju i najoštrije kazne svi učinioci ovog krivičnog dela.

Ministarka je izrazila očekivanje da će pooštravanje kaznene politike značajno ohrabriti sve žene da ne trpe nasilje i da ga prijavljuju bez straha, sa uverenjem da će ih država zaštititi.

Neophodno je da se celo društvo angažuje kako bi Srbija bila bezbedno okruženje za sve građane, a posebno za žene i devojčice, zaključila je ministarka.

Izvor: sajt Vlade Republike Srbije (www.gov.rs)

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi