Zakon o izmenama i dopunama Zakona o dualnom obrazovanju objavljen je u „Sl. glasniku RS”, br. 76/2023 od 7. septembra 2023. god., a prikaz izmena i šta one donose, možete videti u daljem tekstu:
Članom 1. menja se član 2. Zakona o dualnom obrazovanju (u daljem tekstu: Zakon), vrši se preciziranje postojećih pojmova koji se koriste u Zakonu i dopuna novim pojmovima (pojam poslodavca, program realizacije učenja kroz rad, trening centar, trening alijansa poslodavaca).
Članom 2. menja se član 3. stav 1. Zakona, tako što se menja princip etičnosti koji se odnosi na poštovanje ličnosti i dostojanstva, kao i prava učenika i odraslog i ostvarivanje ciljeva obrazovanja. U stavu 2. Zakona, proširuje se lista institucija čija je se saradnja uspostavlja radi sprovođenja i razvoja dualnog obrazovanja.
Članom 3. menja se član 6. Zakona, vrši se povećanje obima časova učenja kroz rad u odnosu na ukupan broj časova stručnih predmeta za trogodišnje i četvorogodišnje obrazovne profile. Takođe, precizira se dnevno trajanje učenja kroz rad kako bi bilo prilagođeno radnom vremenu poslodavaca, ali imajući u vidu ograničenja propisana Zakonom o radu.
Članom 4. Zakona dodaje se novi član 6a kojim se uvodi program realizacije dualnog obrazovanja kao dokument kojim se prikazuje način ostvarivanja ishoda učenja iz standarda kvalifikacije za konkretan obrazovni profil na konkretnim poslovima kod poslodavca. Ovaj dokument neophodan je prilikom akreditacije poslodavca za dualno obrazovanje kod Privredne komore Srbije.
Članom 5. menja se član 7. Zakona, uređuje se uključivanje akreditovanih poslodavaca u konkurs za upisa učenika na dualne profile kao i način formiranja odeljenja za učenike u dualnom obrazovanju.
Članom 6. Zakona, kojim se dopunjuje član 9. stav 5. Zakona, proširuje se odgovornost poslodavca za kvalitetno izvođenje učenja kroz rad u skladu sa programom realizacije učenja kroz rad.
Članom 7. Zakona, kojim se dopunjava član 11. Zakona, precizira se uslov u pogledu nekažnjivosti poslodavca, a dodati su i novi uslovi za izvođenje učenja kroz rad kod poslodavca, koji se odnose na obavezu izrade programa realizacije učenja kroz rad i na zaključivanje predugovora o učenju kroz rad.
Članom 8. menja se član 12. izvršeno je preciziranje odredaba koje se odnose na proveru ispunjenosti uslova iz člana 11. Zakona. Izmenjen je sastav Komisije za utvrđivanje ispunjenosti uslova za izvođenje učenja kroz rad kod poslodavca u kojoj više nema inspektora rada, što je u skladu sa članom 5. stav 1. tačka 3) Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu (“Službeni glasnik RS”, broj 35/2023 – u daljem tekstu Zakon o BZR), kojim je predviđena obaveza poslodavca da pravo na bezbednost i zdravlje na radu imaju učenici i studenti u dualnom obrazovanju, a stavom 2. istog člana Zakona o BZR da je obezbeđivanje bezbednosti i zdravlja na radu obaveza poslodavca. Članom 9. stav 1. Zakona o BZR predviđena je dužnost poslodavca da obezbedi i sprovodi preventivne mere bezbednosti i zdravlja na radu u skladu sa ovim zakonom i propisima donetim na osnovu ovog Zakona. Na ovaj način izbegava se provera poslodavca po istoj obavezi od različitih organa.
Članom 9. Zakona dodaju se članovi 12a kojim se uređuje registar poslodavaca koji ispunjavaju uslove za učenje kroz rad i 12b kojim se propisuju nadležnosti Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija.
Članom 10. menja se član 15. Zakona, precizirano je da je program učenja kroz rad sastavni deo ugovora o dualnom obrazovanju, kao i da ugovor o dualnom obrazovanju škola i poslodavac zaključuju za svaku novu generaciju učenika i za svaki obrazovni profil.
Članom 11. Zakona, kojim se dopunjuje član 16. Zakona, škole se obavezuju da, osim Ministarstvu prosvete, ugovor o dualnom obrazovanju dostave i Kancelariji za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija.
Članom 12. Zakona dodaje se član 26a kojim se uređuje prelazak učenika sa dualnog na klasični model nastave, kao i sa klasičnog modela nastave na dualni model.
Članom 13. menja se član 29. Zakona, vrši se preciziranje uslova za instruktora u pogledu poznavanja jezika nacionalne manjine, kao i u pogledu lica koja mogu da obavljaju posao instruktora bez završene obuke i polaganja ispita za licencu instruktora. Ovim članom omogućava se i da nastavnik bude angažovan kao instruktor ako ispunjava uslove za instruktora, s tim što ne treba da pohađa obuku i polaže ispit za licencu za instruktora. Takvog nastavnika poslodavac angažuje uz prethodnu saglasnost direktora škole, u skladu sa Zakonom o radu.
Članom 14. menja se član 32. Zakona, vrši se usklađivanje odredaba o završnom ispitu i stručnoj maturi u skladu sa Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
Članom 15. Zakona dodaje se član 32a kojim se propisuje da će se vrednovanje kvaliteta rada škola koje realizuju obrazovne profile u dualnom obrazovanju vršiti u skladu sa Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, čime se upućuje na dopunu podzakonskih akata o standardima kvaliteta rada ustanova i o vrednovanju kvaliteta rada ustanova odredbama koje se odnose na dualno obrazovanje.
Članom 16. Zakona dopunjuje se član 34. Zakona tako što se omogućava da poslodavac isplaćuje naknadu za učenje kroz rad u različitim iznosima po godinama školovanja spram znanja učenika, ali i dalje ukupan iznos naknade za učenje kroz rad na nivou obrazovnog profila mora da bude najmanje 70% od minimalne cene rada po satu neto. Naglašava se mogućnost da poslodavac, nezavisno od ugovora o učenju kroz rad koji je obavezan, može sa učenikom da zaključi i ugovor o stipendiranju. Takođe, propisuje se i pravni osnov za donošenje podzakonskog akta Vlade o bližim uslovima za ostvarivanje podrške dualnom obrazovanju kroz finansijsku pomoć školama i privredi radi školovanja učenika za deficitarna zanimanja.
Članom 17. Zakona dodaje se član 34a kojim se propisuju poslovi trening centra, kao i pravni osnov za donošenje akta Vlade o kriterijumima za sticanje statusa trening centra i donošenje akta o sticanju statusa trening centara. Usluge koje će škola sa statusom trening centra pružati odraslima u neformalnom obrazovanju odraslih kao i privrednim subjektima smatraju se uslugama koje se realizuju kao proširena delatnost škole u smislu Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. S obzirom da akt o sticanju statusa trening centra donosi Vlada, za škole koje steknu ovaj status smatra se da imaju saglasnost za obavljanje proširene delatnost ustanove, bez posebnog pribavljanja saglasnosti od ministarstva nadležnog za obrazovanje.
Članom 18. Zakona uređuje se prelazni režim za povećanje broja časova učenja kroz rad.
Članom 19. Zakona uređuje se način polaganja završnog i maturskog ispita za učenike koji završavaju srednje obrazovanje u trogodišnjem, odnosno četvorogodišnjem trajanju u skladu sa članom 8. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju (“Službeni glasnik RS”, broj 52/21).
Članom 20. Zakona propisano je stupanje na snagu Zakona osmog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Republike Srbije”.
Izvor: Izvod iz Predloga zakona preuzet sa sajta Narodne skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzet iz pravne baze Propis Soft, redakcija Profi Sistem Com