Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima je u periodu od 1. juna do 1. oktobra 2023. godine intenzivirao aktivnosti u cilju unapređenja stanja i proaktivnog delovanja u oblasti trgovine ljudima, uključujući i upoznavanje relevantnih državnih organa i organizacija sa ulogom Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca u oblasti trgovine ljudima.
Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima preduzeo je u konkretnom periodu i aktivnosti u cilju uspostavljanja još bolje saradnje relevantnih aktera u oblasti trgovine ljudima i njihovog upoznavanja sa navodima i preporukama međunarodnih izveštaja o oblasti borbe protiv trgovine ljudima u Republici Srbiji.
Zakonom o Zaštitniku građana („Sl. glasnik RS“, br. 105/2021), članom 2. stav 3, propisano je da Zaštitnik građana obavlja poslove nacionalnog izvestioca u oblasti trgovine ljudima, shodno Zakonu o potvrđivanju Konvencije Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima („Sl. glasnik RS- Međunarodni ugovori“, broj 19/09).
U skladu sa članom 29. tačka 4. Zakona o potvrđivanju Konvencije Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima, propisano je da svaka strana ugovornica treba da razmotri mogućnost imenovanja nacionalnih izvestilaca ili drugih mehanizama za nadgledanje aktivnosti državnih institucija u borbi protiv trgovine ljudima i primene zahteva koje postavlja nacionalno zakonodavstvo.
U periodu od 1. juna 2023. godine do 1. oktobra 2023. godine, Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima preduzeo je niz aktivnosti u cilju upoznavanja relevantnih državnih organa i organizacija sa ulogom Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca u oblasti trgovine ljudima i uspostavljanja još bolje saradnje između relevantnih aktera u ovoj oblasti.
U junu mesecu 2023. godine objavljena su dva međunarodna izveštaja o oblasti trgovine ljudima u Republici Srbiji sa preporukama za unapređenje stanja. Grupa eksperata za suzbijanje trgovine ljudima (GRETA), koja je formirana u skladu sa članom 36 Konvencije Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima (konvencija stupila na snagu 01.02.2008. godine) i koja je odgovorna za praćenje sprovođenja Konvencije od strane strana ugovornica, kao i za izradu izveštaja u kojima ocenjuju mere koje preduzima svaka strana ugovornica, dana 16.06.2023. godine objavila je Evoluacioni izveštaj za Republiku Srbiju u trećem krugu ocenjivanja. GRETA je odlučila da treći krug ocenjivanja bude usmeren na pristup pravdi i delotvornu pravnu zaštitu žrtava trgovine ljudima. Nacrt ovog izveštaja GRETA je usvojila na sastanku koji je održan od 14. do 18.11.2022. godine i dostavila državnim organima Republike Srbije na komentare. Konačni izveštaj usvojen je na sastanku koji je održan od 27. do 31.03.2023. godine. Izveštaj pokriva situaciju do 31.03.2023. godine.
Istovremeno, Državni sekretarijat Sjedinjenih američkih država (United States Department of State), objavio je svoj Izveštaj o trgovini ljudima za 2023. godinu (TIP Report 2023), kojim se ocenjuju napori država u svetu u borbi protiv trgovine ljudima tokom prethodne godine i daju preporuke, odnosno smernice državama.
Imajući u vidu navedeno, Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac iskoristio je aktivnosti i sastanke sa relevantnim organima u oblasti trgovine ljudima i za upoznavanje istih sa navodima konkretnih međunarodnih izveštaja i preporukama koje su upućene Republici Srbiji.
U konkretnom periodu Zaštitnik građana intenzivirao je aktivnosti u okviru svojih nadležnosti kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima i preduzeo je sledeće:
Ministarstvo unutrašnjih poslova Direkcija policije Kancelarija za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima
Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima održao je niz sastanaka sa rukovodiocem i predstavnicima Kancelarije za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima pri Direkciji policije MUP-a Republike Srbije (u daljem tekstu Kancelarija). Pored toga što je Zaštitnik građana, kao nacionalni izvestilac od strane predstavnika Kancelarije upoznat sa trenutnim stanjem u oblasti trgovine ljudima i planiranim daljim aktivnostima, dogovoren je i uspostavljen mehanizam saradnje za prikupljanje informacija i podataka iz oblasti trgovine ljudima, neophodnih za rad nacionalnog izvestioca. Uspostavljen je mehanizam da Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima statističke podatke i informacije o aktivnostima u oblasti trgovine ljudima od državnih organa i organizacija dobija preko Kancelarije, čija je nadležnost i dužnost koordinacija rada tih organa i održavanje kontakta. Kancelarija će nadležnim organima dostavljati akte Zaštitnika građana, a nakon prijema odgovora iste prosleđivati Zaštitniku građana. S tim u vezi, u skladu sa članom 2 stav 3 i članom 24 stav 1 Zakona o Zaštitniku građana, od Kancelarije zatraženo je da dostavi Zaštitniku građana kao nacionalnom izvestiocu za oblast trgovine ljudima podatke i informacije o aktivnostima koje je Kancelarija preduzimala u periodu od 1. januara 2023. godine do 30. juna 2023. godine, te statističke podatke vezane za oblast trgovine ljudima u konkretnom periodu.
Imajući u vidu nadležnosti Kancelarije da prati, koordinira, nadzire i usmerava primenu mera i radnji koje za cilj imaju borbu protiv trgovine ljudima, zatraženo je da Kancelarija i od svih relevantnih državnih organa i organizacija pribavi informacije o aktivnostima u oblasti trgovine ljudima u periodu od 1. januara 2023. godine do 30. juna 2023. godine, kao i njihove statističke podatke, te iste dostave Zaštitniku građana kao nacionalnom izvestiocu za oblast trgovine ljudima. U skladu sa navedenim, Zaštitniku građana dostavljeni su traženi podaci državnih organa i organizacija u oblasti trgovine ljudima.
Predstavnici spoljno-političkog tima predsednice Vlade RS
Na sastanku u julu mesecu 2023. godine, sa predstavnicima spoljno-političkog tima predsednice Vlade RS, kom su prisustvovali predstavnici Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima i Kancelarije za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima, ukazano je na planske i organizacione nedostatke u oblasti trgovine ljudima. Predstavnici Zaštitnika građana ukazali su na neophodnost imenovanja Saveta za borbu protiv trgovine ljudima. Istovremeno, ukazano je na potrebu preduzimanja aktivnosti u cilju donošenja novog planskog dokumenta za oblast borbe protiv trgovine ljudima i propratnog akcionog plana i imenovanje radne grupe. Takođe, ukazano je da je neophodno imenovati nacionalnog koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima.
Nakon konkretnog sastanka, Vlada Republike Srbije donela je Odluku o izmenama Odluke o obrazovanju Saveta za borbu protiv trgovine ljudima. U skladu sa navedenom Odlukom Savet se kao stručno savetodavno telo Vlade obrazuje radi koordinacije nacionalnih i međunarodnih aktivnosti za borbu protiv trgovine ljudima, razmatranja izveštaja relevantnih tela međunarodne zajednice o trgovini ljudima, zauzimanja stavova i predlaganja mera za sprovođenje preporuka od strane međunarodnih tela u borbi protiv trgovine ljudima, praćenja i ocenjivanja napretka u sprovođenju nacionalnih strateških dokumenata u oblasti borbe protiv trgovine ljudima, usklađivanja postupanja nadležnih državnih institucija koja su od značaja za borbu protiv trgovine ljudima i predlaganje mera za rešavanje uočenih problema i angažovanja resursa. U Savet su imenovani ministar unutrašnjih poslova, kao predsednik saveta, a za članoce ministar finansija, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ministar zdravlja, ministar pravde i ministar za evropske integracije.
Nakon održanog sastanka sa predstavnicima spoljno-političkog tima predsednice Vlade RS, dana 6. septembra 2023. godine Nenad Simić, rukovodilac Kancelarije za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima pri Direkciji policije MUP-a Republike Srbije imenovan je za Nacionalnog koordinatora za oblast trgovine ljudima. Zaštitni građana kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima sa posebnom pažnjom će pratiti aktivnosti Nacionalnog koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima i proaktivno delovati.
Takođe, nakon konkretnog sastanka sa predstavnicima Vlade Republike Srbije, ministar unutrašnjih poslova doneo je Rešenje o obrazovanju Radne grupe za izradu planskog dokumenta u oblasti borbe protiv trgovine ljudima. Zadatak Radne grupe je da izradi tekst predloga planskog dokumenta u oblasti borbe protiv trgovine ljudima. Rok za izradu teksta predloga novog planskog dokumenta iz oblasti trgovine ljudima je 31. mart 2024. godine. U cilju izrade teksta predloga novog planskog dokumenta u oblasti trgovine ljudima u rad Radne grupe mogu se po potrebi uključiti i drugi državni organi i organizacije, naučne i stručne institucije, pojedinci, međunarodne organizacije i donatori, kao i svi drugi organi, organizacije i pojedinci čiji je rad povezan sa borbom protiv trgovine ljudima. Izradu novog planskog dokumenta u oblasti borbe protiv trgovine ljudima podržala je Međunarodna organizacija za migracije IOM kroz projekat „Instrument podrške za izgradnju kapaciteta za integrisano upravljanje granicama na Zapadnom Balkanu (WBIBM)“ i „Zajedničko delovanje na Zapadnom Balkanu protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima (WBJUST)“. Predstavnik Zaštitnika građana imenovan je za člana Radne grupe i određen je zamenik člana radne grupe ispred Zaštitnika građana.
Prvi sastanak Radne grupe za izradu planskog dokumenta u oblasti borbe protiv trgovine ljudima održan je 29. avgusta 2023. godine. Prvom sastanku Radne grupe prisustvovali su predstavnici Kabineta predsednice Vlade, Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima, MUP-a i državnih organa i organizacija, lokalnih timova iz Novog Sada i Vranja, organizacija civilnog društva koje su izabrane na javnom konkursu, predstavnici sindikata, partneri iz poslovnog sektora i predstavnici međunarodnih organizacija.
U ime Zaštitnika građana prisutnima se obratila član Radne grupe. Imenovana je ukazala da uočeni nedostaci i problemi koji su se javili prilikom implementacije Strategije prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i decom i zaštite žrtava 2017-2022, moraju biti polazne tačke za izradu novog planskog dokumenta u ovoj oblasti. Opšti i posebni ciljevi moraju biti jasno određeni, merljivi, prihvatljivi, realni i vremenski određeni. Planirane aktivnosti moraju biti precizne i jasne sa tačnim procenama potrebnih finansijskih sredstava i rokovima za izvršenje koju su realni i ostvarivi. Istovremeno, ukazano je da novi planski dokument treba da obezbedi nastavak jačanja funkcionalnog povezivanja i institucionalne izgradnje kapaciteta svih partnera, kao i svih značajnih procesa koji su pokrenuti prilikom realizacije prethodne Strategije, što je u skladu sa preporukama i nalazima Spoljne ocene sprovođenja Strategije prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i decom i zaštitu njenih žrtava 2017-2022. Ukazano je da je neophodno da planski dokument sadržinski i formalno bude usklađen sa međunarodnim obavezama Republike Srbije u oblasti borbe protiv trgovine ljudima, a pre svega sa Konvencijom UN protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, Protokolom za prevenciju, suzbijanje i kažnjavanje trgovine ljudskim bićima, posebno ženama i decom, te Konvencijom za borbu protiv trgovine ljudima Saveta Evrope. Takođe, ukazano je da prilikom izrade planskog dokumenta, kao i propratnih akcionih planova, pored korišćenja u polaznoj osnovi, neophodno je uzeti u obzir preporuke iz Izveštaja Grupe eksperata Saveta Evrope za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA) u okviru trećeg kruga ocene primene Konvencije Saveta Evrope u borbi protiv trgovine ljudima, sa tematskim fokusom na pristup pravdi i delotvornim pravnim lekovima za žrtve trgovine ljudima. Istovremeno potrebno je uzeti u obzir preporuke Izveštaja o trgovini ljudima 2023 (TIP Report 2023) Stejt departmenta, prema kojem je Republika Srbija drugu godinu zaredom rangirana na „Listi za praćenje“ Nivoa 2. Posebno je ukazano da kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima, Zaštitnik građana nastaviće da radi na jačanju saradnje svih aktera u oblasti trgovine ljudima, na razmeni informacija i najboljih praksi. Uloga Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima je da prati, prikuplja relevantne informacije o trgovini ljudima, a zatim da donosi zaključke i izveštava o stanju i daje preporuke nadležnim organima za unapređenje postupanja u oblasti trgovine ljudima. Zbog toga, ukazano je da uspostavljanje mehanizma za blagovremeno i sveobuhvatno dostavljanje svih relevantnih informacija Zaštitniku građana kao nacionalnom izvestiocu za oblast trgovine ljudima radi sačinjavanja izveštaja za oblast trgovine ljudima u Republici Srbiji, koji je predviđen konceptom novog planskog dokumenta, predstavlja veliki korak za dalje jačanje institucionalnog okvira i uloge nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima.
U periodu od donošenja rešenja o obrazovanju Radne grupe 14. avgusta 2023. godine do momenta objavljivanja AKTIVNOSTI ZAŠTITNIKA GRAĐANA KAO NACIONALNOG IZVESTIOCA ZA OBLAST TRGOVINE LJUDIMA ZA PERIOD 1. JUNA 2023. GODINE – 1. OKTOBRA 2023. GODINE održane su tri tematske radionice, koje su pratili i na kojima su aktivno učestvovali i predstavnici Zaštitnika građana. Teme održanih radionica bile su „Istrage i krivično gonjenje“, „Zaštita i pomoć žrtvama“. Treća radionica imala je dve teme, „Prevencija“ i „ Radna eksploatacija i radne migracije“. Predstavnici Zaštitnika građana nastaviće aktivno da prate dalji rad i učestvuju na izradi Planskog dokumenta za oblast trgovine ljudima.
Vrhovno javno tužilaštvo
Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima održao je sastanak sa Vrhovnim javnim tužilaštvom, na kom je zaključeno da Vrhovno javno tužilaštvo preko kontakt tačaka za trgovinu ljudima i javnih tužilaca može preduzeti aktivnosti u cilju aktiviranja lokalnih timova za borbu protiv trgovine ljudima. Zaštitnik građana upoznat je tokom sastanka da podaci navedeni u međunarodnim izveštajima o oblasti borbe protiv trgovine ljudima u Republici Srbiji, u delu koji se odnosi na broj podnetih krivičnih prijava, odstupaju od podataka kojima raspolaže Vrhovno javno tužilaštvo. Zaključeno je da Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac mora biti prepoznat od strane svih subjekata i aktera u oblasti trgovine ljudima kao jedina nadležna institucija koja će prikupljati i objavljivati sve relevantne podatke u oblasti trgovine ljudima. Zaštitnik građana je predložio da se poveća broj kontakt tačaka u svim nadležnim javnim tužilaštvima i da se poveća broj edukacija javnih tužilaca u oblasti borbe protiv trgovine ljudima.
Više javno tužilaštvo u Beogradu
Predstavnici Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima održali su sastanak sa Glavnim javnim tužiocem Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i predstavnicima Višeg javnog tužilaštva u Beogradu na kom su predstavili ulogu Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima i upoznali ih sa navodima i preporukama međunarodnih izveštaja o borbi protiv trgovine ljudima u Republici Srbiji. Na sastanku je zaključeno da će Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu formirati udarnu grupu za borbu protiv trgovine ljudima, kojom će lično rukovoditi. Istovremeno, Više javno tužilaštvo u Beogradu organizovaće i sprovesti obuke javnih tužilaca uključenih u konkretnu grupu i preduzeće aktivnosti sa Pravosudnom akademijom u cilju organizovanja konkretnih obuka. Takođe, ukazano je da će Više javno tužilaštvo u Beogradu preduzeti aktivnosti radi uključivanja u projekte koji se tiču borbe protiv trgovine ljudima i realizovanja obuka iz oblasti trgovine ljudima za javne tužioce Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Dana 25. septembra 2023. godine Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu imenovao je dva javna tužioca za kontakt tačke za suzbijanje trgovine ljudima, u cilju ubrzanja procesa rada, otkrivanja učinilaca krivičnih dela iz ove oblasti, kao i vođenja proaktivne istrage u saradnji sa policijskim službenicima.
Na poziv Glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima posetio je Više javno tužilaštvo u Beogradu i obišao prostorije namenjene za posebno osetljive svedoke i podršku žrtvama. U konkretnoj prostoriji obavljaju se razgovori i sa žrtvama i potencijalnim žrtvama trgovine ljudima, kojima može biti dostupan i psihoterapeut. Ukoliko žrtve ili potencijalne žrtve trgovine ljudima, u toku postupka, dobiju status posebno osetljivog svedoka, ispitivanje se vrši u konretnoj prostoriji, sa posebnom pažnjom, nastojeći da se izbegnu moguće štetne posledice postupka po ličnost, telesno i duševno stanje svedoka. Prostorija je osposobljena savremenom opremom i omogućena je upotreba tehničkih sredstava za prenos slike i zvuka, a sve u cilju sprečavanja sekundarne viktimizacije žrtava u krivičnom postupku. Prilikom posete Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu informisao je Zaštinika građna o svim aktivnostima i planovima koje, ovo tužilaštvo preduzima u cilju borbe protiv trgovine ljudima.
Sa predstavnicima Višeg javnog tužilaštava u Beogradu i sa predstavnicima Prekršajnog suda u Beogradu razmatra se mehanizam za postupanje, kada sudije prekršajnih sudova primenom indikatora posumnjaju na trgovinu ljudima, da u tom trenutku zastanu sa prekršajnim postupkom i kontaktiraju nadležnog javnog tužioca, kako ne bi dolazilo do pogrešne kvalifikacije dela.
Prekršajni sud u Beogradu
Predstavnici Zaštitnika građana, kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima održali su sastanak sa predsednicom i sudijama Prekršajnog suda u Beogradu. Međunarodnim izveštajima o borbi protiv trgovine ljudima u Republici Srbiji traži se, između ostalog, da se i dalje pojačaju napori da se proaktivno identifikuju žrtve, uključujući migrante, osobe u komercijalnom seksu, izbeglice i tražioce azila i decu bez pratnje koja prose na ulici. Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac prepoznao je prekršajne sudove kao značajne aktere u borbi protiv trgovine ljudima, imajući u vidu njihovu potencijalnu ulogu i mogućnost rane indentifikacije potencijalnih žrtava i žrtava trgovine ljudima, posebno u delu radne, seksualne eksploatacije i prosjačenja. S tim u vezi, ukazano je na potrebu preduzimanja aktivnosti u cilju izrade nedostajućih indikatora za trgovinu ljudima i proširenja postojećih, kako ne bi dolazilo do odstupanja. Istovremeo, ukazano je na neophodnost uspotavljanja kontakta između prekršajnih sudova i Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima.
Kao što je navedeno, sa predstavnicima Višeg javnog tužilaštava u Beogradu i sa predstavnicima Prekršajnog suda u Beogradu razmatra se mehanizam za postupanje, kada sudije prekršajnih sudova primenom indikatora posumnjaju na trgovinu ljudima, da u tom trenutku zastanu sa prekršajnim postupkom i kontaktiraju nadležnog javnog tužioca, kako ne bi dolazilo do pogrešne kvalifikacije dela.
Ministarstvo pravde
Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima održao je sastanak sa državnom sekretarkom Ministarstva pravde i upoznao je sa ulogom Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca, kao i sa preduzetim i dalje planiranim aktivnostima. Na sastanku su razmatrane aktivnosti koje Ministarstvo pravde može preduzeti u okviru svojih nadležnosti, a u cilju postupanja po preporukama navedenim u međunarodnim izveštajima i unapređenja oblasti trgovine ljudima u Republici Srbiji. Kao posebne teme, razmatrani su navodi izveštaja i preporuke GRETA u delovima koji se odnose na pravo na informacije, pravni savet i besplatnu pravnu pomoć, naknadu štete i međunarodnu saradnju. Ministarstvo pravde preduzeće dodatne aktivnosti u cilju podizanja svesti javnosti o dostupnosti besplatne pravne pomoći. Takođe je zaključeno da je potrebno ažurirati listu prevodilaca, kako bi se osigurala dostupnost prevodilaca za različite jezike koje govore žrtve trgovine ljudima.
Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima i Prihvatilište za žrtve trgovine ljudima
Predstavnici Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima održali su sastanak sa predstavnicima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima i posetili Prihvatilište za žrtve trgovine ljudima. Centar je jedina ustanova u Republici Srbiji koja se bavi zaštitom i indentifikacijom žrtava trgovine ljudima, kao i hitnim smeštajem i brigom o žrtvama i potencijalnim žrtvama trgovine ljudima. Centar pruža usluge smeštaja (urgentni smeštaj), usluge procene i planiranja i savetodavno-terapijske i socijalno-edukativne usluge (navedeno u Uredbi Vlade Republike Srbije o mreži ustanova socijalne zaštite objavljenoj u Službenom glasniku RS, br. 16/2012 od 7. marta 2012. godine, a potom i Uredbi objavljenoj 5. Februara 2013. godine u Službenom glasniku RS, br. 12/2013). Statutom Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima i Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova i zadataka predviđeno je da Centar svoju delatnost obavlja u okviru dve organizacione jedinice, Službe za kordinaciju zaštite žrtava trgovine ljudima i Prihvatilišta za žrtve trgovine ljudima.
Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima vodi detaljnu statistiku o žrtvama trgovine ljudima. Statistika se odnosi na broj prijava, od koga su primljene (iz kojih sistema i područja delovanja dolaze), vrstu eksploatacije. o tome da li se radi o maloletnom licu ili punoletnom licu, uzrast, pol, država porekla, mesto eksloatacije. Prema statističkim podacima za 2022. godinu Centar je dobio 138 novih prijava. Za 117 slučajeva je pokrenut postupak identifikacije, što podrazumeva da se u tim slučajevima, tokom čitavog postupka identifikacije pretpostavljenim žrtvama pruža ista podrška kao i formalno identifikovanim. Formalno su identifikovane 62 žrtve trgovine ljudima (prema podacima MUP-a indentifikovane su 24 žrtve trgovine ljudima na osnovu krivičnih prijava protiv izvršioca krivičnog dela trgovina ljudima). Kao i prethodnih godina, većinu identifikovanih žrtava čine žene, čak 79%. Centar je primio i 2 prijave od strane Zaštitnika građana, u oba slučaja indentifikovane su žrtve trgovine ljudima. Seksualna eksploatacija je i dalje najdominantniji vid, čiji se udeo dodatno povećao i čini čak 55%. Na drugom mestu je prinuda na prosjačenje sa 12.9 %, zatim višestruka eksploatacija sa 11.3%, prinudni brakovi sa 9.5% i radna eksploatacija sa 6.4%. Procenat dece među žrtvama je izuzetno visok i iznosi 40% i zabrinjavajući su njegov porast kao i uzrast žrtava.
Centar je postupio po svim preporukama Zaštitnika građana koje su mu upućene u postupcima kontrole pravilnosti i zakonitosti rada. Direktorka Centra je tim povodom organizovala sastanak i izdala stručnim radnicima nalog za postupanje po svim preporukama dobijenim od Zaštitnika građana. Na osnovu preporuka Zaštitnika građana, Centar je uveo praksu da se uvek u slučaju sumnje da je dete žrtva trgovine ljudima organizuje konferencija slučaja, na koju se pozivaju sve relevantne ustanove i institucije.
Centar, uvek kada u prijavi prepozna elemente trgovine ljudima, u roku od 24 sata pokreće postupak identifikacije, čime pretpostavljene žrtve tokom trajanja postupka dobijaju sva prava koja su zagarantovana žrtvama trgovine ljudima.
Prihvatilište za žrtve trgovine ljudima obavlja poslove smeštaja i neposredno brine o potrebama svih korisnica na smeštaju. Namenjeno je smeštaju osoba ženskog pola, starijim od 16 godina. U Prihvatilištu je obezbeđen visok nivo fizičke bezbednosti i stručna pomoć i podrška 24/7. Prihvatilište za žrtve trgovine ljudima je organizaciona jedinica Centra koja je otvorena u februaru 2019. godine. Centar nije primao korisnike u Prihvatilište između septembra 2020. godine i marta 2022. godine, dok se Prihvatilište nalazilo u postupku dobijanja licence za rad. Kapacitet smeštaja je 6 mesta.
Korisničke grupa usluge smeštaja u prihvatilište definisana je skladu sa članom 25 Pravilnika o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite. U skladu sa članom 25 stav 1 tačka 2 navedenog pravilnika usluga smeštaja u prihvatilište u okviru Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima pruža se:
– mladim osobama ženskog pola starijim od 16 godina,
– odraslim osobama ženskog pola,
– majci sa detetom/decom,
koje su identifikovane kao žrtve trgovine ljudima ili se nalaze u postupku identifikacije. Smeštaj se pruža i migrantkinjama, kao i svim osobama ženskog pola za koje je izvršena procena potrebe smeštaja u Prihvatilište, odnosno ženskim osobama koje imaju visok nivo ugrožene bezbednosti i potrebu za obezbeđivanjem sigurnog mesta za oporavak. Centar je jedina republička ustanova specijalizovana za pružanje usluge smeštaja u prihvatilište za žrtve trgovine ljudima. Usluga se obezbeđuje u skladu sa uslovima i standardima utvrđenim važećim zakonskim i podzakonskim aktima koji regulišu oblast pružanja usluge u sistemu socijalne zaštite i drugim odnosnim propisima. Korisnicima koji koriste uslugu smeštaja u prihvatilištu, ista se pruža najduže šest meseci, uz mogućnost produžavanja na još šest meseci u skladu sa procenjenim potrebama, stepenom traumatizacije i potrebama za osiguranjem bezbednosti. Za pružanje usluge smeštaja u Prihvatilištu obezbeđen je poseban prostor za zaposlene, prostor za korisnike, prostor za realizaciju programskih aktivnosti, spremanje i posluživanje hrane kao i prostor za dokumentaciju o korisnicima.
U trenutku posete, u prihvatilištu bila je smeštena jedna osoba ženskog pola starosti 16 godina sa svojim maloletnim detetom starosti od jedne godine i šest meseci. Korisnica je u tom trenutku bila u postupku indentifikacije.
U Prihvatilištu je višestruki i visok nivo bezbednosti objekta: nalazi se na tajnoj adresi, ima video nadzor koji je povezan i sa Policijom i 24 časovno dežurstvo 7 dana u nedelji. Istovremeno, obezbeđena je stručna pomoć i podrška psihologa i socijalnog radnika 24/7. Nakon stručne procene o korisnicama Prihvatilišta, a pre svega o stanju i stepenu samostalnosti, odlučuje se o daljim koracima, tj. da li se žrtva vraća u porodicu ili je potreban drugi vid smeštaja. Drugi vid smeštaja, kako je navedeno u razgovoru, koji je samostalniji u odnosu na Prihvatilište je stanovanje uz podršku koje uglavnom obezbeđuje organizacija Atina. Postoji mogućnost i smeštaja u Materinski dom pri Centru za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj.
Na kraju sastanka i posete, zaključeno je da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima treba zajednički da preduzmu aktivnosti u cilju kadrovskog i finansijskog osnaživanja Centra, kako bi se unapredili i obezbedili efikasno indentifikovanje žrtava trgovine ljudima, zaštita žrtava trgovine ljudima, kao i nesmetano funkcionisanje Prihvatilišta za žrtve trgovine ljudima. Takođe, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima treba da preduzmu aktivnosti u cilju formalizacije postupka indentifikacije žrtve trgovine ljudima, koji bi se okončao donošenjem odluke, i utvrđivanjem drugostepenog organa kom bi se mogla podneti žalba na ovu odluku. Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima treba da preduzme aktivnosti radi izmene pravilnika o stručnim postupcima kako bi se osiguralo još hitnije reagovanje Centra. Istovremeno, Centar treba da konkretnim pravilnicima uvede posebne nivoe hitnosti za određene slučajeve. Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima treba da uvede pravilo o održavanju konferencije slučaja za sve slučajeve u kojima postoji sumnja da je lice žrtva trgovine ljudima, kao što je to slučaj kada su deca u pitanju.
Gradonačelnica grada Niša
Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac razgovarao je sa gradonačelnicom i zamenicom gradonačelnika grada Niša. Dogovoreno je da će grad Niš preduzeti aktivnosti u cilju jačanja lokalnog tima za borbu protiv trgovine ljudima i intenziviranja aktivnosti lokalnog tima za borbu protiv trgovine ljudima.
S tim u vezi planirani su sastanci i sa drugim jedinicama lokalnih samouprava a radi intenziviranja aktivnosti lokalnih timova za borbu protiv trgovine ljudima.
U toku ovog perioda predstavnici Zaštitnika građana, kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima učestvovali su na domaćim i međunarodnim skupovima u vezi sa trgovinom ljudima.
Takođe, održani su sastanci sa predstavnicima Međunarodne organizacije za migracije IOM u Republici Srbiji, kancelarije Saveta Evrope u Republici Srbiji i Ambasade SAD-a.
Povodom redovnog bilateralnog sastanka o primeni Sporazuma o saradnji u oblasti borbe protiv trgovine ljudima, i Sporazuma o saradnji u oblasti borbe protiv krijumčarenja migranata između Republike Srbije i Republike Severne Makedonije, kao član delegacije Republike Srbije prvi put je sastanku prisutvovao i predstavnik Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima Slobodan Simić. Teme bilateralnog sastanka bile su: razmena informacija o imenovanju kontakt tačaka nadležnih organa u skladu sa unutrašnjim pravnim procedurama; razmena informacija i podataka vezanih za identifikaciju žrtava; razmena informacija u cilju pružanje zaštite i pomoći žrtvama trgovine ljudima i dobrovoljnog povratka u zemlju porekla; razmena informacija i podataka u krivičnim postupcima; aktivnosti dveju država sa ciljem prevencije trgovine ljudima; razmena informacija o zajedničkim aktivnostima i projektima u oblasti prevencije i borbe protiv trgovine ljudima; razmena informacija i podataka o licima, krivičnim delima i lokacijama u kontekstu sprečavanja trgovine ljudima, posebno ranjivih migranata i dece bez pratnje, i formiranje zajedničkih istražnih timova; jačanje kapaciteta glavnih aktera u borbi protiv krijumčarenja migranata organizovanjem zajedničkih obuka, radionica i razmene iskustava.
Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac za oblast trgovine ljudima učestvovao je na radnom sastanaku sa predstavnicima Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ na kom su učestvovali i predstavnici MUP-a, Vrhovnog javnog tužilaštva, Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima. Sastanak je organizovan povodom planiranja daljih projektnih aktivnosti.
Takođe, predstavnik Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima je, na poziv Saveta Evrope, učestvovao na okruglom stolu na temu osnaživanja i povećanja učešća žrtava trgovine ljudima u aktivnostima za borbu protiv trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini, koji je održan u Sarajevu. Predstavnik Zaštitnika građana predstavio je ulogu Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima u Republici Srbiji i ukazao na dalje planirane aktivnosti.
Predstavnik Zaštitnika građana, kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima učestvovao je i na debati u organizaciji Fondacije Centar za demokratiju i Fondacije Friedrich Ebert, na temu „Šta nemački Zakon o dužnoj pažnji u lancu snadbevanja znači za naše firme?“.
Povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv trgovine ljudima, Crveni krst Srbije i Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima organizovali su stručni skup na kom su učestvovali i predstavnici Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima. Učesnicima skupa se obratila predstavnica Zaštitnika građana, koja je predstavila ulogu Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca u oblasti trgovine ljudima.
Predstavnici Zaštitnika građana, kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima prisustvovali su sastanku koji je organizovao Savet Evrope u Republici Srbiji u okviru projekta „Jačanje borbe protiv trgovine ljudima u Srbiji“ (2023-2026) o jačanju mehanizma nacionalnog izvestioca za praćenje aktivnosti protiv trgovine ljudima. Događaj je bio organizovan za Zaštitnika građana, Vrhovno javno tužilaštvo, MUP Kancelariju za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima, Centar za zaštitu žrtava trgovine ljudima i organizacije Astru i Atinu. Cilj događaja bio je razgovor o aktivnostima i planovima za jačanje mehanizma nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima i predstavljanje rezultata i preporuka projekta BAN III Balkans ACT Now, koji Astra – Akcija protiv trgovine ljudima i još pet partnerskih organizacija iz regiona realizuju od 2018. godine, sa fokusom na nezavisno praćenje trgovine ljudima i korišćenje razvijenog alata za praćenje.
Projekat „Jačanje borbe protiv trgovine ljudima u Srbiji“ (2023-2026) teži da pomogne Republici Srbiji u ispunjavanju obaveza koje proizilaze iz Konvencije Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima, a na osnovu preporuka Grupe eksperata za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA). Jedan od ciljeva projekta je jačanje institucionalnog okvira i operativnih kapaciteta za praćenje i izveštavanje o trgovini ljudima i zaštitu žrtava trgovine ljudima. U tom cilju, projekat će organizovati niz aktivnosti izgradnje kapaciteta sa predstavnicima institucija i nevladinih organizacija za borbu protiv trgovine ljudima kako bi se predstavile uloge i odgovornosti nacionalnog izvestioca (uključujući istraživanje, savete, uvide), ojačala saradnja sa različitim zainteresovanim stranama, te predstavila metodologija (prikupljanje podataka, kako o prirodi, tako i obimu trgovine ljudima), primeri dobre prakse i razmenila iskustva sa zemljama članicama Saveta Evrope.
U konkretnom periodu predstavnici Zaštitnika građana održali su sastanke sa predstavnicima Međunarodne organizacije za migracije IOM radi dogovora o mogućoj saradnji kako u cilju jačanja kapaciteta Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca u oblasti trgovine ljudima, tako i u cilju unapređenja primene propisa u ovoj oblasti. Nakon što su predstavnici IOM-a upoznati sa dosadašnjim aktivnostima Zaštitnika građana kao nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima, dogovoreno je da Zaštitnik građana dostavi predstavnicama IOM-a detaljan pregled kratkoročnih i dugoročnih potreba Zaštitnika građana za obavljanje poslova nacionalnog izvestioca u oblasti trgovine ljudima u kojem će posebno biti izdvojene dve potrebe najvišeg prioriteta koje su neophodne za nesmetano obavljanje ove uloge Zaštitnika građana, a pre svega u vezi izrade metodologije rada i izveštavanja i nabavke tehničke opreme.
Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac održao je sastanak i sa predstavnicima Ambasade SAD u Republici Srbiji. Predstavnici Ambasade SAD-a ukazali su na značaj dobre saradnje svih aktera i partnera u borbi protiv trgovine ljudima. SAD na godišnjem nivou objavljuje izveštavaj o borbi protiv trgovine ljudima. U poslednjih nekoliko meseci, kako je navedeno, viđena je dobra saradnja sa pojedinim akterima u borbi protiv trgovine ljudima, i tu saradnju žele da prošire i na Zaštitnika građana, imajući u vidu njegovu ulogu nacionalnog izvestioca za oblast trgovine ljudima. Ambasada SAD je spremna da pomogne i kroz organizovanje edukacija i pružanje podrške projektima. Kako je navedeno, veliki korak će biti donošenje nove Strategije i Akcionog plana za borbu protiv trgovine ljudima.
U narednom periodu Zaštitnik građana kao nacionalni izvestilac planira sastanke i aktivnosti sa predstavnicima nevladinih organizacija, Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvom za brigu o porodici i demografiju, Ministarstvom prosvete, Ministarstvom zdravlja, kao i predstavnicima lokalnih timova za borbu protiv trgovine ljudima.
Izvor: Sajt Zaštitnika građana Republike Srbije (www.ombudsman.rs).
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.