od 2010.

Razlozi donošenja novog Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu

Na sajtu Narodne skupštine Republike Srbije objavljen je Predlog  zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu (u daljem tekstu: Predlog zakona).

Na snazi je Zakon o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu (,,Sl. glasnik RS”, br. 135/2004 i 88/2010) koji je u skladu sa Zakonom o zaštiti životne sredine („Službeni glasnik RS”, br. 135/2004, 36/2009, 36/2009 – dr. zakon, 72/2009 – dr. zakon, 43/2011 – odluka US, 14/2016, 76/2018, 95/2018 – dr. zakon i 95/2018 – dr. zakon);

Osnovni razlog za donošenja novog Zakon o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu je dostizanje što većeg stepena usaglašenosti Zakona sa Direktivom 2001/42/EZ o proceni uticaja određenih planova i programa na životnu sredinu (u daljem tekstu: Direktiva) u cilju obezbeđivanja zaštite životne sredine i unapređivanja održivog razvoja integrisanjem osnovnih načela zaštite životne sredine u postupak pripreme i usvajanja planova i programa, prvenstveno posmatrano iz ugla sprovodivosti novih rešenja u praksi u uslovima ograničenih administrativnih kapaciteta na svim nivoima nadležnosti. Potreba za usaglašavanje sa pojedinim odredbama Direktive je prvenstveno u delu koji se odnosi na:

1. hijerarhijski okvir i usklađenost sa ostalim planovima i programima,

2. izbegavanje dvostruke procene i nivo i obim izveštaja o strateškoj proceni;

3. kvalitet Izveštaja o SPU Donošenjem novog Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu planirano je da se bolje urede određena rešenja koja su do sada izazivala nedoumice i probleme u primeni važećeg Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu:

1. potreba da se poboljša kvalitet ocene izveštaja o strateškoj proceni kroz pojačavanje uloge stručne komisije;

2. uvođenje mogućnosti obrazovanja stručne komisije za ocenu izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu;

3. jasnije definisanje postupka sprovođenja javne rasprave i obaveštavanje javnosti o nacrtu plana i izveštaju o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu;

4. delotvornije uključivanje strateške procene u izradu planova i programa;

5. uređenje pitanja elektronskog oglašavanja, obaveštavanja, i dostavljanja informacija zainteresovanoj javnosti u svim fazama postupka strateške procene uticaja;

6. uređenje pitanja odgovornosti i provere tačnosti podataka i informacija

7. uvođenje baze podataka i centralnog veb portala preko kojeg će organi nadležni za pripremu planova i programa obaveštavati zainteresovane organe i organizacije i javnost o pokrenutim postupcima strateške procene uticaja, odlukama o nepristupanju izradi strateške procene, nacrtima planova i programa, izveštajima o strateškoj proceni, rokovima i načinima dostavljanja mišljenja, mestu i vremenu održavanja javnih rasprava, prekograničnim konsultacijama i omogućiti elektronski pristup odlukama i dokumentaciji u skladu sa zakonom.

Kao posebno pitanje koje treba urediti navedena je neophodnost rešavanja odnosa postupka strateške procene uticaja sa postupkom ocene prihvatljivosti projekata za ekološki značajna područja u skladu sa poslednjim izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode.

Jedna od promena je za poboljšanje kvaliteta izveštaja i strateškoj proceni. Pokazatelj koji potvrđuje navedeni učink se sastoji u tome što se Novim Zakonom znatnom poboljšava kvalitet izveštaja o strateškoj proceni obaveznim uvođenjem Stručne komisije u postupku davanja mišljenja i primedbi na nacrt izveštaja o strateškoj proceni. Predviđeno je da se Stručna komisija sastoji od eminentnih stručnjaka za određene oblasti kao što su vodoprivreda, rudarstvo energetika itd. Davanje mišljenja Stručne komisije značajno će se poboljšati kvalitet primedbi na nacrt izveštaja o strateškoj proceni, posebno uzimajuči u obzir da nadležni organ za zaštitu životne sredine pri davanju saglasnosti na Izveštaj o strateškoj proceni uzeti u obzir mišljenje i primedbe Stručne komisije. Važno je imati u vidu da se Strateška procena radi za planove i programe iz različitih oblasti, tako da je veoma bitno imati mišljenja i primedbe eksperata za potrebne oblasti u zavisnosti od vrste i sektora plana ili programa. Stručna komisija će adekvatno moći da proceni kvalitet i tačnost podataka i korišćenje realnih alternativnih rešenja. Pored Postupka učešća Stručne komisije u davanju mišljenja i primedbi na Izveštaj o strateškoj proceni, istovremeni se sprovodi i postupak učešća zainteresovanih organa i organizacija i javnosti.

Predložena promena se sastoji u propisivanju da organ nadležan za zaštitu životne sredine mora da da saglasnost za odluku o nepristupanju izradi strateške procene uticaja. Novim Zakonom o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu predviđeno je da za planove i programe za koje je moguće doneti odluku o nepristupanju izrade strateške procene uticaja, organ nadležan za zaštitu životne sredine mora da da saglasnost. Takvim zakonskim rešenjem se postiže da ne može da se donese odluka o nepristupanju izrade strateške procene uticaja bez saglasnosti organa nadležnog za zaštitu životne sredine.

Preloženom promenom se propisuje sprovođenje strateške procene tako što se utvrđuje hijerarhijski okvir, usklađenosti sa planovinma i programima viših hijerarhijskih nivoa, korišćenjem relevantnih podataka iz planova i programa višeg hijerfarhijskog okvira u cilju izbegavanjem dvostruke procene tamo gde postoje relevantni podaci koji mogu da se koriste. Pokazatelj za učinak je u tome što se koriste već postojeći podaci i izbegava dvostruka procena.

Izvor: izvod iz obrazloženja preuzet sa sajta Narodne skupštine Republike Srbije (www.parlament.gov.rs)

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi