U Strazburu, u organizaciji Saveta Evrope održana je 45. plenarna sednica Savetodavnog komiteta za zaštitu lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka (Konvencija 108) na kojoj je učestvovao predstavnik Službe Poverenika, zamenik predstavnika Republike Srbije u navedenom komitetu i viši savetnik u Sektoru za edukaciju i sertifikaciju. Glavne teme 45. plenarne sednice bile su: tumačenje člana 11. modernizovane Konvencije 108, obrada podataka o ličnosti u propisima koji regulišu izbore i glasanje u oblasti registracije i autentifikacije glasača, saradnja sa drugim telima Saveta Evrope, entitetima i posmatračima, kao i razmatranje sudske praksa Evropskog suda za ljudska prava u oblasti zaštite podataka o ličnosti. O daljem razvoju i aktivnostima u oblasti zaštite podataka govorio je Poverenik Saveta Evrope za zaštitu podataka o ličnosti Žan Filip Valter (Jean-Philippe Walter). U svom obraćanju Savetodavnom komitetu predstavnik Srbije je naveo, između ostalog, da je Republika Srbija u maju 2020. godine ratifikovala Protokol o izmenama i dopunama Konvencije o zaštiti lica u odnosu na automatsku obradu ličnih podataka, kao i da Poverenik u svom radu, prilikom donošenja pojedinih rešenja, primenjuje odredbe tog Protokola.
Posebna diskusija odvijala se oko tumačenja člana 11. modernizovane Konvencije 108, Evropskom aktu o podacima (The European Data Act), te obradi podataka o ličnosti koji proističu iz neurologije i neurotehnologije, kao sledećoj temi kojom će se Komitet baviti u okviru svog plana rada u periodu od 2022. do 2025. godine. Pred kraj 45. plenarne sednice države članice su birale novog člana Biroa Savetodavnog komiteta gde je većinom glasova izabrana predstavnica Finske.
Podsećamo da u čl. 1. Zakona o zaštiti podataka o ličnosti (“Sl. glasnik RS”, broj 87/2018) stoji:
“Ovim zakonom uređuje se pravo na zaštitu fizičkih lica u vezi sa obradom podataka o ličnosti i slobodni protok takvih podataka, načela obrade, prava lica na koje se podaci odnose, obaveze rukovalaca i obrađivača podataka o ličnosti, kodeks postupanja, prenos podataka o ličnosti u druge države i međunarodne organizacije, nadzor nad sprovođenjem ovog zakona, pravna sredstva, odgovornost i kazne u slučaju povrede prava fizičkih lica u vezi sa obradom podataka o ličnosti, kao i posebni slučajevi obrade.
Ovim zakonom uređuje se i pravo na zaštitu fizičkih lica u vezi sa obradom podataka o ličnosti koju vrše nadležni organi u svrhe sprečavanja, istrage i otkrivanja krivičnih dela, gonjenja učinilaca krivičnih dela ili izvršenja krivičnih sankcija, uključujući sprečavanje i zaštitu od pretnji javnoj i nacionalnoj bezbednosti, kao i slobodni protok takvih podataka.”
Izvor: sajt Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti (www.poverenik.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.