od 2010.

Sistem za prenos hitnih informacija građanima o opasnosti

Ministar unutrašnjih poslova izjavio je na prvom sastanku Posebne radne grupe za uspostavljanje sistema za prenos hitnih informacija građanima u slučaju najave ili pojave opasnosti od elementarne nepogode ili tehničko-tehnološke nesreće da će primena ovog sistema u velikoj meri uticati na smanjenje rizika po živote i imovinu građana Republike Srbije…

Prema njegovim navodima, dosadašnja iskustva su nam pokazala da tradicionalni sistemi javnog uzbunjivanja nisu u mogućnosti da sami adekvatno odgovore potrebama građana i izazovima modernog vremena, zbog čega smo odlučili da i Republika Srbija, po ugledu na druge države koje imaju sličan sistem za prenos hitnih informacija građanima, unapredi postojeći sistem implementacijom takozvanog „Cell Broadcast“ sistema koji će omogućiti stanovništvu da blagovremeno preduzme odgovarajuće mere radi zaštite sopstvenih života, života svojih bližnjih i drugih članova zajednice.

Sistem za prenos hitnih informacija građanima, prema rečima ministra  ministra, omogućiće slanje zvučnog signala koji je praćen tekstualnim upozorenjem i instrukcijom o postupanju na sve mobilne uređaje u okviru neke definisane teritorije i u kombinaciji sa sirenama za uzbunjivanje i porukama koje emituju mediji, trebalo bi da omogući da informacija stigne do najvećeg mogućeg broja ljudi.

Takođe, kako je istakao, osim obaveštenja o opasnostima koje prete poruka će sadržati i mere koje je hitno potrebno preduzeti, kako bi se negativne posledice svele na minimum.

Osim pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova koje je, shodno Zakonu o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanje u vanrednim situacijama, zaduženo za rano upozoravanje, obaveštavanje i uzbunjivanje, u Radnoj grupi učestvuju predstavnici Ministarstva informisanja i telekomunikacija, Regulatornog tela za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL), svih operatera mobilne telefonije, kao i svih relevantnih institucija poput  Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije, Republičkog hidrometeorološkog zavoda, javnih vodoprivrednih preduzeća „Srbijavode“ i „Vode Vojvodine“ i Republičkog seizmološkog zavoda.

Ministar je uveren da ćemo kroz zajedničke aktivnosti maksimalno doprineti razvoju ovog veoma važnog segmenta sistema bezbednosti u našoj zemlji.

Ministar informisanja i telekomunikacija istakao je da je ovim sastankom otpočeo rad na osmišljavanju i realizaciji sistema za prenos hitnih informacija građanima.

Cilj je da se omogući istovremeni prenos poruka do svih onih građana koji se nalaze na području zahvaćenim elementarnom nepogodom ili tehničko-tehnološkom nesrećom. Postoje različiti načini da se ovo uradi u saradnji sa telekomunikacionim operatorima, korišćenjem SMS poruka ili CBS sistema, a krajnji cilj je uvek isti – da se pomogne da građani budu blagovremeno informisani o raznim pojavama opasnosti, nepogoda i nesreća.

Prava i dužnosti subjekta smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama propisani su odredbama člana 24-37 Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama (“Sl. glasnik RS”, br. 87/2018).

Izvor: Sajt Ministarstva unutrašnjih poslova (www.mup.gov.rs).

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi