U „Sl. glasniku RS“, br. 92/2023 objavljen je Zakon o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (u daljem tekstu: Izmene) Izmene su objavljene 27.10.2023.god., a stupile su na snagu 4.11.2023. god.
U časopisu „Prosveta u praksi“, br. 14. objavljen je u rubrici PRIKAZI, „Pregled izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja“, te pored svih ostalih prikazom obuhvata i čl. 14. Izmena.
Naime, članom 14. Izmena vrši se izmena celokupnog čl. 85. ZOSOV kojim se uređuje Vaspitno-disciplinski postupak.
Na ovom mestu bavićemo se udaljenjem učenika iz neposrednog obrazovno-vaspitnog rada i ostalih oblika obrazovno-vaspitnog rada, koje je u praksi već dobilo kolokvijalni naziv „suspenzija učenika“, te otud i naslov ovog teksta.
Navedeni tekst predstavlja sažetak komentara „Suspenzija učenika“ objavljenog u časopisu „Prosveta u praksi“, br 15.
Relevantne odredbe
U čl. 85. stav 11-16 ZOSOV je propisano sledeće:
„U vaspitno disciplinskom postupku koji je pokrenut za težu povredu obaveze učenika iz člana 83. stav 8. tač. 4) i 5) ovog zakona i povredu zabrane, učenik može biti udaljen iz neposrednog obrazovno-vaspitnog rada koji obuhvata obaveznu nastavu i ostale oblike obrazovno-vaspitnog rada.
Učenik može biti udaljen iz neposrednog obrazovno-vaspitnog rada i ostalih oblika obrazovno-vaspitnog rada najkraće pet radnih dana, a najduže do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka.
Direktor škole, nakon procene tima za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u skladu sa protokolom postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje i pravilnikom o društveno-korisnom, odnosno humanitarnom radu, donosi rešenje o udaljenju učenika iz stava 11. ovog člana.
Tokom udaljenja učenika iz stava 11. ovog člana učenik, roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik je dužan da se informiše o toku nastavnog procesa i da sadržaje programa nastave i učenja prati uz upotrebu nastavnog materijala koji je škola u obavezi da dostavi učeniku radi obezbeđivanja kontinuiteta u obrazovanju.
Škola je dužna da o udaljenju učenika iz stava 11. ovog člana obavesti nadležni centar za socijalni rad radi zajedničkog delovanja u realizaciji pojačanog vaspitnog rada.
Pre donošenja rešenja o udaljenju moraju se utvrditi sve činjenice koje su od značaja za odlučivanje.“
Kada može doći do udaljenja odn. suspenzije učenika?
Do suspenzije učenika odn. udaljenja učenika iz neposrednog obrazovno-vaspitnog rada koji obuhvata obaveznu nastavu i ostale oblike obrazovno-vaspitnog rada može doći samo u vaspitno disciplinskom postupku koji je pokrenut za težu povredu obaveze učenika iz člana 83. stav 8. tač. 4) i 5) ovog zakona i povredu zabrane.
Teža obaveza iz čl. 83. stav 8 tač 4) i 5) odnosi se na:
– posedovanje, podstrekavanje, pomaganje, davanje drugom učeniku i upotreba psihoaktivnih supstanci, odnosno alkohola, droga i nikotinskih proizvoda;
– unošenje u školu ili drugu organizaciju oružja, pirotehničkog sredstva ili drugog predmeta kojim može da ugrozi ili povredi drugo lice;
Povrede zabrane definisane su čl. 110-112. ZOSOV.
Koliko udaljenje može da traje?
Udaljenje može da traje najkraće pet radnih dana, a najduže do okončanja vaspitno-disciplinskog postupka.
Kako se udaljenje određuje samo u slučaju učinjene teže povrede obaveza učenika iz člana 83. stav 8. tač. 4) i 5) ovog zakona i povrede zabrane, za koje je propisan izuzetak u pogledu trajanja postupka i to “vaspitno-disciplinski postupak okončava se donošenjem rešenja u roku od 20 dana od dana pokretanja”, udaljenje najduže može trajati 20 dana.
Rešenje o udaljenju učenika
Imajući u vidu stav 13 čl. 85. ZOSOV direktor donosi rešenje o udaljenju učenika, ali tek nakon procene tima za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u skladu sa protokolom postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje i pravilnikom o društveno-korisnom, odnosno humanitarnom radu.
Stavom 16. je propisano da pre donošenja rešenja o udaljenju moraju se utvrditi sve činjenice koje su od značaja za odlučivanje. Dakle, ne može se proizvoljno i paušalno donositi odluka o udaljenju već je neophodno utvrditi sve relevantne činjenice koje ukazuju da je opravdano tako odlučiti.
Model Rešenje o udaljenju učenika, možete preuzeti u pravnoj bazi „Propis Soft- Prosvetni Pravni Savetnik“, a nalazi se i u ovom 15. broju časopisa „Prosveta u praksi“ u okviru rubrike MODEL.
Škola je dužna da o udaljenju učenika obavesti nadležni centar za socijalni rad radi zajedničkog delovanja u realizaciji pojačanog vaspitnog rada. Navedeno upućuje na zaključak da se primerak rešenja treba dostaviti i nadlženom centru za socijalni rad, čiji način i obim učešća u zajedničkom delovanju nije jasan.
Prava i obaveze za vreme udaljenja
Tokom udaljenja učenik, roditelj, odnosno drugi zakonski zastupnik je dužan da se informiše o toku nastavnog procesa i da sadržaje programa nastave i učenja prati uz upotrebu nastavnog materijala koji je škola u obavezi da dostavi učeniku radi obezbeđivanja kontinuiteta u obrazovanju.
Ono što je važno istaći, tom obavezom obuhvaćeni su i roditelji, a što je u skladu i sa čl. 84. stav 1 tač 6. ZOSOV-a da je roditelj odgovoran da na poziv škole uzme aktivno učešće u svim oblicima vaspitnog rada sa učenikom (u realizaciji operativnog plana zaštite i plana pojačanog vaspitnog rada) i to pod pretnjom pokretanja prekršajnog postupka, odnosno krivične prijave.
Umesto zaključka
Da rezimiramo, za suspenziju učenika potrebno je ostvarenje 4 uslova:
– da je vaspitno –disciplinski postupak pokrenut
– da je vaspitno disciplinski postupak pokrenut zbog teže povrede obaveze učenika iz člana 83. stav 8. tač. 4) i 5) ovog zakona ili povredu zabrane.
– da postoji procena tima za zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja
– i da se pre donošenja rešenja o udaljenju moraju utvrditi sve činjenice koje su od značaja za odlučivanje.
Mnogo je nedorečenosti u pogledu ovog novog “mehanizma zaštite” koji stoji na raspolaganju školama u slučaju određenih težih povreda obaveza učenika ili povreda zabrane.
Ostaje da sačekamo implementaciju u praksi i način regulisanja svih praznina koje novododate odredbe nesumnjivo uvode u postupak, od postupka određivanja udaljenja, preko načina realizacije nastave u toku njegovog trajanja, pa sve do reintegracije učenika u obrazovno-vaspitni rad.
Sa detaljnijom analizom, kritičkim osvrtom i predloženim rešenjima možete se upoznati u istoimenom tekstu objavljenom u časopisu “Prosveta u praksi”, br. 15.
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.