od 2010.

Povreda konkurencije na tržištu mobilne telefonije?

Komisija je na osnovu javno dostupnih informacija upoznata sa namerom da sva tri mobilna operatora povećaju cene svojih usluga. Međutim, samo na osnovu ove činjenice ne može se zaključiti da je reč o eventualnom ponašanju suprotnom Zakonu o zaštitu konkurencije(“Sl. glasnik RS”, broj 51/2009 i 95/2013), i čl. 10 koji glasi:.

“Pojam i zabrana restriktivnog sporazuma

Član 10.

Restriktivni sporazumi su sporazumi između učesnika na tržištu koji imaju za cilj ili posledicu značajno ograničavanje, narušavanje ili sprečavanje, konkurencije na teritoriji Republike Srbije.

Restriktivni sporazumi mogu biti ugovori, pojedine odredbe ugovora, izričiti ili prećutni dogovori, usaglašene prakse, kao i odluke oblika udruživanja učesnika na tržištu, a kojima se naročito:

1) neposredno ili posredno utvrđuju kupovne ili prodajne cene ili drugi uslovi trgovine;

2) ograničava i kontroliše proizvodnja, tržište, tehnički razvoj ili investicije;

3) primenjuju nejednaki uslovi poslovanja na iste poslove u odnosu na različite učesnike na tržištu, čime se učesnici na tržištu dovode u nepovoljniji položaj u odnosu na konkurente;

4) uslovljava zaključivanje ugovora ili sporazuma prihvatanjem dodatnih obaveza koje s obzirom na svoju prirodu i trgovačke običaje i praksu nisu u vezi sa predmetom sporazuma;

5) dele tržišta ili izvori nabavki.

Restriktivni sporazumi zabranjeni su i ništavi, osim u slučajevima izuzeća od zabrane u skladu sa ovim zakonom.”

Kao i u svim drugim slučajevima, tako i u ovom konkretnom, da bi Komisija utvrdila da je reč o nedozvoljenom ponašanju, mora prethodno da sprovede zakonom propisani postupak za utvrđivanje postojanja povrede konkurencije. Svrha sprovođenja postupka je da se prikupe činjenice kojima bi se dokazalo kršenje Zakona o zaštiti konkurencije.

Međutim, imajući u vidu da postoji formalni, zakonom propisani standard za pokretanje postupka pred Komisijom, a to je osnovana pretpostavka da je došlo do povrede konkurencije, neophodno je prethodno utvrdi osnovanost iznetih navoda i ispitati činjenice. Ukoliko se nakon toga zaključi da postoji sumnja da je uočeno ponašanje rezultat nedozvoljenih radnji, Komisija pokreće postupak radi ispitivanja povrede konkurencije.

S obzirom na to da, shodno Zakonu o zaštiti konkurencije, Komisija na raspolaganju ima različite mehanizme za prikupljanje potrebnih činjenica, Komisija ne saopštava javno svoje eventualne namere za postupanje u konretnim slučajevima.

Izvor: sajt Komisije za zaštitu konkurencije (www.kzk.gov.rs)

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi