Na zahtev reprezentativnih sindikata, održan je sastanak u prostorijama Ministarstva prosvete na temu smanjenja pedagoške administracije i pratećih izmena elektronskog dnevnika. Na osnovu dogovora sa Radne grupe za osnovno i srednje obrazovanje Vlade Republike Srbije, a u skladu sa potpisanim Protokolom, na sastanku je dogovoreno da se izvrše sledeće izmene u elektronskom dnevniku:
– Aktivnosti u formativnom ocenjivanju biće objedinjene i ponuđene u padajućoj listi unutar elektronskog dnevnika. Sindikati su u skladu sa dogovorom ponudili pet formulacija aktivnosti.
Dok se ne ispune tehnički uslovi formativno ocenjivanje (definisano Pravilnicima o ocenjivanju) je dovoljno voditi u elektronskom dnevniku u skladu sa uputstvom Ministarstva prosvete od 2. aprila 2020. godine.
Naime, formativno ocenjivanje je bliže uređeno čl. 3. Pravilnika o ocenjivanju učenika u osnovnom obrazovanju i vaspitanju (“Sl. glasnik RS”, br. 10/2024) kojim je između ostalog propisano:
“Formativno ocenjivanje, u smislu ovog pravilnika, jeste redovno praćenje i procena napredovanja u ostvarivanju propisanih ishoda, standarda postignuća i angažovanja u okviru predmeta, kao i praćenje vladanja učenika. Formativno ocenjivanje sadrži povratnu informaciju o ostvarenosti propisanih ishoda i standarda postignuća i angažovanja u okviru predmeta, izbornih programa, aktivnosti, preduzete aktivnosti od strane nastavnika za unapređivanje postignuća učenika, procena njihove delotvornosti i jasne i konkretne preporuke za dalje napredovanje.“
Takođe, čl. 3. Pravilnika o ocenjivanju učenika u srednjem obrazovanju i vaspitanju (“Sl. glasnik RS”, br. 10/2024) je propisano:
“Formativno ocenjivanje, u smislu ovog pravilnika, jeste redovno i plansko prikupljanje relevantnih podataka o napredovanju učenika, postizanju propisanih ishoda i ciljeva i postignutom stepenu razvoja kompetencija učenika. Sastavni je deo procesa nastave i učenja i sadrži povratnu informaciju nastavniku za dalje kreiranje procesa učenja i preporuke učeniku za dalje napredovanje i evidentira se u pedagoškoj dokumentaciji nastavnika.“
– Napomene sa časa, kao i vladanje učenika učiniće se dostupnim roditeljima. Mere koje su izrečene učeniku trebalo bi da budu vidljive nastavnicima koji mu predaju.
– Predlog reprezentativnih sindikata je da se u elektronski dnevnik unesu očekivani ishodi po predmetima, zbog lakšeg opisivanja postignuća uz mogućnost dodavanja aktivnosti.
– U sklopu elektronskog dnevnika potrebno je da se formira poseban deo u kome će se nalaziti objedinjena evidencija, koju nastavnik vodi u razredu i razredima. Sistem elektronskog dnevnika treba da automatski povlači podatke o svakom upisu ocene ili aktivnosti. Ovaj deo elektronskog dnevnika bi sačinjavao „Pedagošku svesku“ nastavnika. Omogućiće se štampanje obrazaca na kraju školske godine. Matične knjige štampaće se po novom modelu od školske 2024/25. godine.
– Sindikati su upoznali predstavnike Ministarstva da u toku rada na terenu i prilikom redovnih kontrola po školama savetnici mimo važećih zakonskih procedura potražuju “Pedagoške sveske” u pisanom obliku i da traže izveštaje, koje po novim aktima nisu predviđeni.
Predstavnici Ministarstva prosvete će o tome razgovarati sa rukovodiocima školskih uprava, kako bi se ove „nejasnoće“ na terenu otklonile.
Vlada Republike Srbije u tehničkom mandatu ne može da potpiše ugovor za materijalna sredstva, kojim se održava elektronski dnevnik. Potpisivanje ugovora bi trebalo da se desi odmah nakon formiranja nove Vlade Republike Srbije, čime bi se otklonile sve tehničke nedoumice potrebne za ispunjenje smanjenje administracije dogovorene na osnovu potpisanog Protokola.
Izvor: Sajt Sindikata obrazovanja Srbije (www.sind-obr.org.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.