Zbog dezinformacija, plasiranih preko društvenih mreža i pojedinih medija, da se svi zahtevi katastru podnose preko advokata, Republički geodetski zavod obaveštava javnost da postoje zahtevi za koje nije obavezno da se angažuje advokat već ih građani mogu i sami podneti, među kojima su zahtev za promenu prezimena ili matičnog broja.
RGZ obaveštava da putem servisa ePrimedbe, kome građani mogu pristupti preko sajta https://info-centar.rgz.gov.rs/eprimedbe/form/, mogu potpuno besplatno podneti sledeće vrste zahteva za ispravku greške:
– Očigledne slovne greške u imenu, prezimenu, prebivalištu, adresi ili matičnom broju
– Eventualne greške, nedostatke i propuste u podacima o nepokretnostima i upisanim stvarnim pravima na nepokretnostima
– Zahtev za promenu prezimena i prebivališta za lica sa upisanim JMBG-om, uz plaćanje takse od 660 dinara.
Nakon pristupanja servisu ePrimedbe građani u polju “opis primedbe” unose tekst kojim se zahteva ispravka greške, nakon čega će službe za katastar nepokretnosti formirati predmet po službenoj dužnosti i doneti rešenje.
Ispravljanje grešaka u održavanju katastra nepokretnosti propisano je odredbama člana 51 Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosi i katastar infrastructure (“Sl. glasnik RS”, br. 41/2018, 95/2018, 31/2019, 15/2020 i 92/2023), prema kojima:
U postupku održavanja katastra nepokretnosti Služba po službenoj dužnosti ili po zahtevu stranke, ispravlja sve utvrđene greške, nedostatke i propuste u podacima o nepokretnostima i upisanim stvarnim pravima na nepokretnostima.
Ispravka greške se vrši i na osnovu ispravke isprave na osnovu koje je upis izvršen, a koja je dostavljena katastru radi ispravke upisa.
O ispravci iz stava 1. ovog člana, Služba donosi rešenje protiv koga se može izjaviti žalba u roku od osam dana od dana dostavljanja rešenja.
Greške, nedostaci i propusti o upisanim stvarnim pravima na nepokretnostima ne mogu se ispraviti ako nema saglasnosti lica koje je posle pogrešnog upisa, upisalo svoje pravo smatrajući podatke katastra nepokretnosti istinitim i potpunim, u skladu sa načelom pouzdanja.
U skladu sa stavom 1. ovog člana može se dozvoliti i ispravka očiglednih greški u podacima o imaocima prava na nepokretnosti i površini objekta, odnosno posebnog dela objekta, nastalih prilikom upisa u zemljišnu knjigu, pod uslovom da cenjeni dokazi potvrđuju tu grešku i da se na taj način ne vrši upis na štetu drugih lica.
Ako utvrdi da je greška nastala prilikom upisa u zemljišnu knjigu, a ne radi se o slučaju iz stava 5. ovog člana, Služba će odbiti zahtev za ispravku greške i podnosioca uputiti na pokretanje odgovarajućeg parničnog, odnosno vanparničnog postupka u cilju pribavljanja akta koji je osnov za ispravku te greške i poučiti ga o pravu da zatraži zabeležbu tog postupka u skladu sa članom 15. stav 1. tačka 6) ovog zakona.
Izvor: Sajt Republičkog geodtskog zavoda (aks.org.rs/aks).
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.