Pozivamo advokate – članove Advokatske komore Beograda da se suzdrže od svih vidova neopravdanih obraćanja javnosti, naročito nastupa u štampanim i elektronskim medijima, koji za temu imaju sudske i druge postupke u kojima na bilo koji način učestvuju maloletna lica.
Obraćanja javnosti advokata koja su profesionalno i društveno odgovorna i opravdana moraju biti, bez izuzetka, u skladu sa Zakonom o advokaturi i Kodeksom profesionalne etike advokata, a posebno kako je regulisano članom 20. Kodeksa koji reguliše istupanje u javnosti. Smatramo da se okolnosti u kojima se nađu maloletna lica i njihove porodice u određenim postupcima ne smeju od strane advokata koristiti na način i u svrhe koje nanose dodatne poteškoće za pomenuta lica i da predstavljaju poteškoće za organe koji vode predmetne postupke, što može ugroziti fer i pravično postupanje i koji se može tumačiti kao vid reklamiranja, što šteti i značaju i ugledu advokature.
Upozoravaju se advokati – članovi Advokatske komore Beograda da će organi Advokatske komore Beograda ubuduće, u cilju zaštite prava i integriteta maloletnih lica, u skladu sa Zakonom o advokaturi, Statutom Advokatske komore Beograda i Kodeksom profesionalne etike advokata, imati dodatni fokus na temu javnih nastupa advokata i da će sankcionisati svaki vid postupanja koji izlazi van okvira onog što je Kodeksom dozvoljeno za istupanje u javnosti.
Istupanje u javnosti i stručni rad regulisano je članom 20 Kodeksa profesionalne etike advokata (“Sl. glasnik RS”, br. 27/2012 i 159/2020 – odluka US), prema kome:
20.1. Kada u naučnoj, pedagoškoj i publicističkoj delatnosti, u stručnim radovima, na stručnim skupovima pravnika i u sredstvima javnog informisanja iznosi vlastito tumačenje propisa i pravnih pojava, ili ukazuje na propise i pojave koje doprinose ili štete demokratskom poretku, vladavini prava, pravnoj sigurnosti i slobodama i pravima građana, advokat može da uz svoje ime ističe i naziv profesije “advokat”.
20.2. Advokat ne sme da koristi svoju naučnu, pedagošku i publicističku delatnost, niti istupanje na stručnim i drugim javnim skupovima da bi, u predmetu koji nije pravnosnažno okončan ili u kome teku prava za korišćenje vanrednih pravnih sredstava, agitovao i podsticao nedozvoljene pritiske u korist klijenta.
20.3. U naučnoj, pedagoškoj, publicističkoj i drugoj javnoj delatnosti, advokat ima pravo da iz predmeta u kome je zastupanje u toku, uz objektivan pristup, stručno obrađuje konačno rešena procesnopravna pitanja i ukazuje na povrede osnovnih sloboda i prava čoveka.
20.4. Advokat treba da se uzdrži da o društvenim i pravnim pojavama, javno izriče ocene koje mogu štetiti interesima klijenta.
20.5. U javnom istupanju advokat treba da vodi računa o zabrani reklamiranja i o značaju i ugledu advokature.
20.6. Novinaru koji želi da obavesti javnost o njegovom predmetu, advokat treba da ukaže na zabranu reklamiranja.
20.7. Za vreme obavljanja funkcije, koja iziskuje prekid advokatske prakse, advokat ne sme da uz svoje ime ističe naziv profesije “advokat”.
Izvor: Sajt Advokatske komore Beograda (akbgd.org.rs).
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.