Održan je okrugli sto na temu „Analiza Zakona o lobiranju i preporuke za unapređenje“, u okviru Projekta „Suzbijanje ekonomskog kriminala u Srbiji“, koji uz podršku Švedske agencije za međunarodnu razvojnu saradnju sprovodi Savet Evrope.
Cilj događaja bio je da se predstave ključni nalazi analize Zakona o lobiranju i da se otvori prostor za diskusiju o neophodnim izmenama u cilju usklađivanja sa preporukama GREKO i otklanjanja postojećih prepreka za učinkovito sprovođenje zakona.
Pozdravljajući prisutne direktor je izrazio zahvalnost Savetu Evrope na kontinuiranoj podršci Agenciji, koja se ogleda u angažovanju na unapređenju integriteta institucija i jačanju transparentnosti u društvu. Prema njegovim navodima, uz podršku ove značajne međunarodne organizacije, Agencija može efikasnije da sprovodi svoje aktivnosti i da doprinese izgradnji pravednijeg i odgovornijeg društva. To je od vitalnog značaja za jačanje vladavine prava i borbu protiv korupcije.
Ekspert Saveta Evrope predstavio je Pregled zakonodavstva o lobiranju u Srbiji, analize osnovnih odredbi Zakona o lobiranju, uslova za lobiranje, pravila i procedura za lobiranje, izveštavanja i čuvanja evidencije, potreba za obukama lobista i lobiranih lica, kao i preporuke za dalji razvoj regulative lobiranja.
Odredbama člana 26-30 vaćećeg Zakona o lobiranju (“Sl. glasnik RS”, br. 87/2018 i 86/2019 – dr. zakon) propisano je sprovođenja lobranja:
Započinjanje lobiranja
Član 26
Lobiranje započinje obraćanjem lobiste ili neregistrovanog lobiste lobiranom licu u pismenoj formi.
Lobista je dužan da uz dopis kojim se obraća lobiranom licu dostavi i dokaz o upisu u Registar lobista, ugovor o lobiranju bez navođenja visine ugovorene naknade za lobiranje, kao i naziv zakona, drugog propisa ili opšteg akta za koji obavlja lobiranje.
Ugovor o lobiranju
Član 27
Lobista, odnosno pravno lice koje obavlja lobiranje, mogu započeti lobiranje tek nakon zaključenja ugovora o lobiranju.
Ugovor o lobiranju naročito sadrži:
1) podatke o ugovornim stranama (ime, prezime i prebivalište fizičkog lica, odnosno naziv i sedište pravnog lica);
2) predmet lobiranja (opis predmeta i cilj lobiranja);
3) podatke o načinu i vremenu trajanja lobiranja;
4) visinu naknade za lobiranje;
5) izjavu lobiste, odnosno odgovornog lica u pravnom licu koje obavlja lobiranje da će postupati u skladu sa pravilima lobiranja propisanim ovim zakonom i Kodeksom ponašanja učesnika u lobiranju.
Ako je ugovorna strana pravno lice koje obavlja lobiranje, ugovor o lobiranju sadrži i ime i prezime lobiste zaposlenog kod tog pravnog lica koje će sprovoditi lobiranje.
Lobista, odnosno pravno lice koje obavlja lobiranje, ne mogu se ugovorom obavezati na određeni ishod lobiranja.
Raskid ugovora i prekid postupka lobiranja
Član 28
Raskid ugovora o lobiranju može da zahteva svaka ugovorna strana u svakom trenutku.
Lobista, odnosno pravno lice koje obavlja lobiranje dužni su da, bez odlaganja, prekinu postupak lobiranja i raskinu ugovor o lobiranju ako:
1) posumnjaju da će povrediti načelo integriteta;
2) lobista, odnosno odgovorno lice u pravnom licu koje obavlja lobiranje postane funkcioner, zaposleni ili na drugi način radno angažovani u organu vlasti.
Prava lobiste
Član 29
Lobista posle podnošenja dopisa iz člana 26. ovog zakona ima pravo da traži od lobiranog lica da ga primi u blagovremenom roku i da mu pruži podatke u vezi sa predmetom lobiranja.
Lobista ima pravo da bude blagovremeno obavešten o svim javnim raspravama i drugim oblicima javnih konsultacija u vezi sa pripremom i donošenjem propisa za koje obavlja lobiranje.
Obaveze lobiranog lica i organa vlasti
Član 30
Lobirano lice dužno je da o prijemu dopisa iz člana 26. ovog zakona sačini obaveštenje i da ga u roku od 15 dana od dana prijema dostavi Agenciji.
Agencija može od lobiranog lica da zahteva dostavljanje vanrednih obaveštenja o kontaktima koje je imao u toku lobiranja sa lobistom, odnosno neregistrovanim lobistom.
Obaveštenje iz st. 1. i 2. ovog člana sadrži ime i prezime lobiranog lica, podatke o njegovoj funkciji, zaposlenju ili radnom angažovanju, ime, prezime i prebivalište lobiste, odnosno naziv i sedište pravnog lica koje obavlja lobiranje, kao i druge podatke od značaja za obaveštavanje Agencije.
Agencija može koristiti podatke iz obaveštenja iz st. 1. i 2. ovog člana za potrebe provere tačnosti podataka navedenih u izveštaju o radu lobista.
Način podnošenja, bliža sadržina i obrazac obaveštenja iz st. 1. i 2. ovog člana uređuju se aktom direktora Agencije.
Organ vlasti dužan je da vodi evidenciju o lobističkim kontaktima za funkcionere koji su izabrani, postavljeni, imenovani, zaposleni ili na drugi način radno angažovani u tom organu.
Evidencija iz stava 6. ovog člana sadrži ime i prezime lobiranog lica, podatke o njegovoj funkciji, zaposlenju ili radnom angažovanju, ime, prezime i prebivalište lobiste, odnosno naziv i sedište pravnog lica koje obavlja lobiranje, kao i druge podatke od značaja za obaveštavanje Agencije.
Bliža sadržina i način vođenja evidencije iz stava 6. ovog člana uređuju se aktom direktora Agencije.
Agencija vrši kontrolu sadržine i načina vođenja evidencije iz stava 6. ovog člana.
U slučaju kršenja obaveze iz st. 1, 2. i 6. ovog člana i člana 33. stav 2. tačka 3) i stav 3. ovog zakona, Agencija može lobiranom licu, odnosno odgovornom licu u organu vlasti izreći meru, u skladu sa zakonom koji uređuje sprečavanje korupcije, odnosno inicirati pokretanje disciplinskog postupka.
Izvor: Sajt Agencije za sprečavanje korupcije (www.acas.rs).
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.