od 2010.

Inicijativa za izjednačavanje prava porodilja na godišnji odmor

Sindikat zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije, uputilo je Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja inicijativu za izmene i dopune čl. 73. Zakona o radu (“Sl. glasnik RS” broj 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017-OUS, 113/2017 i 95/2018-aut.tumačenje) kojim je propisano da zaposleni koji nije u celini ili delimično iskoristio godišnji odmor u kalendarskoj godini zbog odsutnosti sa rada radi korišćenja porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta – ima pravo da taj odmor iskoristi do 30. juna naredne godine.

Kako navode, Zakon o radu je ovom odredbom zaštitio zaposlenu ženu, koja zbog odsustvovanja sa rada usled korišćenja porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta, nije uspela da iskoristi godišnji odmor u kalendarskoj godini, bilo u celini bilo delimično. To znači da ukoliko je zaposlena bila na porodiljskom odsustvu, godišnji odmor za tu godinu može iskoristiti  do 30. juna naredne godine, Međutim, zaposlene ovo pravo gube, ukoliko se vrate nakon 30. juna naredne godine, čime su stavljene u neravnopravan položaj u odnosu na zaposlene porodilje koje su se vratile da rade u prvoj polovini godine.

Smatraju da je opštepoznata činjenica da su majke najpotrebnije svojoj deci u prvim godinama života deteta i da je zakon 2014. godine upravo u tom pravcu u više odredaba unapređen.

Obzirom na navedeno, a kako bi sve porodilje stavili u jednak radno-pravni položaj predlažu da se dosadašnji čl. 73. stav 4. briše i doda novi član koji glasi:

Zaposleni koji nije u celini ili delimično iskoristio godišnji odmor u kalendarskoj godini zbog odsutnosti sa rada radi korišćenja porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i posebne nege deteta – ima pravo da taj odmor iskoristi do kraja (31. decembra) naredne godine.

Takođe se navodi da državu ova izmena zakona ne bi koštala apsolutno ništa, a bila bi od velike koristi zaposlenim majkama i njihovoj deci, čime bi se njihov radno-pravni položaj izjednačio bez obzira kada bi u narednoj godini otpočele sa radom.

Na kraju je navedeno da smatraju da zaposlene porodilje ovo apsolutno zaslužuju u svrhu podsticaja populacione politike.

Izvor: Sajt Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije (www.zdravko.org.rs)

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi