od 2010.

Normativne aktivnosti Ministarstva pravde

Ministarka je u obraćanju učesnicima savetovanja istakla da su normativne aktivnosti Ministarstva pravde, koje se odnose na pripremu Akta o promeni Ustava Republike Srbije i donošenje seta pravosudnih zakona, ojačale vladavinu prava u Republici Srbiji i dovele do otvaranja novih poglavlja u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom.

Ministarka je najavila donošenje podzakonskih akata za primenu pravosudnih zakona, kao i izradu novog Zakona o Pravosudnoj akademiji, čime će proces pravosudne reforme biti zaokružen.

Ona je naglasila da Ministarstvo pravde radi i na unapređenju krivičnog zakonodavstva i na njegovom usklađivanju sa zakonodavstvom Evropske unije.

Tekođe je navela da se nastavlja rad i na izmenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, čije će usvajanje dovesti do povećanja efikasnosti sudova, bržeg postupanja u parničnim predmetima, kao i ravnomernije opterećenosti sudova u Srbiji.

Ona je ukazala i na aktivnosti Ministarstva pravde u sprovođenju infrastrukturnih projekata koji se odnose na izgradnju novih objekata za potrebe pravosudnih organa, kao i na unapređenje postojećih smeštajnih kapaciteta za sudove.

U proteklom periodu završeni su infrastrukturni radovi na zgradi pravosudnih organa u Novom Sadu i Ubu, a za tri dana biće otvorena i zgrada pravosudnih organa u Nišu, najavila je ministarka.

Istom prilikom je rekla da Ministarstvo pravde planira dalji razvoj i unapređenje informaciono-komunikacionih tehnologija, jačanje kadrovskih kapaciteta zaposlenih u pravosuđu i poboljšanje materijalnog položaja sudija i sudskog osoblja.

Ministarka je ovom prilikom iskazala zahvalnost sudijama, advokatima i profesorima pravnih fakulteta koji su učestvovali i učestvuju u pripremi zakonskih tekstova i pružaju značajan doprinos stvaranju novog normativnog okvira našeg pravosuđa.

Prema važećem Zakonu o pravosudnoj akademiji (“Sl. glasnik RS”, br. 104/2009, 32/2014 – odluka US i 106/2015), delatnost Akademije propisana je odredbama člana 5, prema kojima:

Akademija:

– organizuje i sprovodi prijemni ispit za početnu obuku;

– organizuje i sprovodi početnu obuku;

– organizuje i sprovodi stalnu obuku sudija i tužilaca;

– organizuje i sprovodi obuku predavača i mentora;

– organizuje i sprovodi stručno usavršavanje sudskog i tužilačkog osoblja;

– uspostavlja i održava saradnju sa domaćim, stranim i međunarodnim institucijama, organizacijama i udruženjima, u vezi sa poslovima koje obavlja;

– izdaje publikacije i obavlja drugu izdavačku delatnost;

– obavlja istraživačko analitičke poslove i sarađuje sa naučnim institucijama;

– sistematski prikuplja podatke koji su od značaja za rad Akademije, a naročito o sprovođenju obuke i rezultatima obuke i vodi dokumentaciono informacioni centar;

– prikuplja i obrađuje sudsku praksu;

– obavlja i druge poslove utvrđene zakonom i Statutom Akademije (u daljem tekstu: Statut).

Akademija može sprovoditi programe stručnog usavršavanja izvršitelja, javnih beležnika, javnobeležničkih pomoćnika i javnobeležničkih pripravnika, na osnovu ugovora između Akademije i Komore izvršitelja, odnosno Javnobeležničke komore.

Izvor: Sajt Ministarstva pravde Republike Srbije (www.mpravde.gov.rs).

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi