od 2010.

Ostvarivanje programa vaspitno-obrazovnog rada sa decom na bolničkom lečenju

U „Sl. glasniku RS“, br. 68/2024 od 9. avgusta 2024. godine objavljen je Pravilnik o bližim uslovima za ostvarivanje programa vaspitno-obrazovnog rada u zdravstvenim ustanovama, u daljem tekstu: Pravilnik. Pravilnik se primenjuje od 17. avgusta.

Ovim Pravilnikom utvrđuju se bliži uslovi za ostvarivanje programa vaspitno-obrazovnog rada sa decom na bolničkom lečenju (u daljem tekstu: Program) koji ostvaruje predškolska ustanova u odgovarajućim zdravstvenim ustanovama.

Naime, Pravilnik je donet na osnovu člana 20. stav 2. Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju („Sl. glasnik RS”, br. 18/10, 101/17, 113/17 – dr. zakon, 10/19 i 129/21), kojim je propisano da bliže uslove o načinu ostvarivanja programa iz stava 1. ovog člana, propisuje ministar, dok je st. 1. istog člana propisano da za decu na bolničkom lečenju predškolska ustanova organizuje ostvarivanje programa vaspitno-obrazovnog rada u odgovarajućim zdravstvenim ustanovama.

U ostvarivanju Programa uvažavaju se specifičnosti rada sa decom na bolničkom lečenju, kao što su: specifične potrebe dece; karakteristike radnog okruženja, odnosno prostorno-vremenska organizacija u zdravstvenoj ustanovi; struktura vaspitne grupe, dužina boravka dece; vrste i načini pružanja zdravstvene podrške detetu; načini ostvarivanja saradnje sa porodicom i zdravstvenim osobljem u bolnici.

Godišnjim planom rada predškolska ustanova utvrđuje broj bolničkih grupa i okvirni broj dece, kao i vreme realizacije Programa.

Pravilnikom je predviđeno da dete koje odsustvuje iz predškolske ustanove zbog lečenja u zdravstvenoj ustanovi, ne može biti ispisano iz predškolske ustanove bez saglasnosti roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika bez obzira na trajanje bolničkog lečenja, osim ukoliko je preporuka pedijatra ili lekara specijaliste drugačija.

Predviđeno je i da je mesto ostvarivanja Programa bolnička soba u kojoj je dete, kao i čekaonica, hol, prostor za obedovanje, terasa, dvorište, igraonica ili drugo mesto koje je obezbeđeno od strane lica nadležnih u zdravstvenoj ustanovi, u cilju ostvarivanja programa.

Praćenje i vrednovanje ostvarivanja programa obavlja se u skladu sa propisima kojima se uređuje ostvarivanje i razvijanje predškolskog programa, način vođenja evidencije i pedagoške dokumentacije u predškolskoj ustanovi, kao i vrednovanje kvaliteta rada ustanova.

U završnim odredbama Pravilnika predviđeno je da njegovim stupanjem na snagu prestaje da važi Pravilnik o posebnom programu ostvarivanja vaspitno-obrazovnog rada u odgovarajućim zdravstvenim ustanovama („Sl. glasnik RS”, broj 124/12).

Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi