Na sajtu Ministarstva finansija objavljen je Nacrt zakona o Agenciji za osiguranje depozita i otvorena javna rasprava, odnosno ministarstvo je pozvalo stručnu javnost, kao i sva druga zainteresovana lica, da se upoznaju sa tekstom Nacrta i daju svoje komentare.
Sada važeći Zakon o Agenciji za osiguranje depozita (“Sl. glasnik RS”, broj 14/2015 i 51/2017) u primeni je od 1. aprila 2015. godine, a menjan je 2027. godine, izmenama koje su u primeni od 2. juna 2017. godine.
U obrazloženju nacrta, između ostalog, je navedeno:
Razlozi za donošenje novog zakona o Agenciji za osiguranje depozita (u daljem tekstu: Agencija) ogledaju se u tome što Agencija igra ključnu ulogu u održavanju finansijske stabilnosti upravljanjem osiguranjem depozita i nadgledanjem restrukturiranja i likvidacije finansijskih institucija. S obzirom na razvijajući finansijski pejzaž i potrebu za poboljšanim regulatornim okvirima, usklađenim i sa direktivama EU i preporukama Svetske banke, ovaj zakon ima za cilj da unapredi funkcije Agencije, poboljša njenu operativnu efikasnost i osigura zaštitu deponenata i investitora.
U izradi ovog zakona uzeta su u obzir iskustva u primeni postojećeg Zakona o Agenciji za osiguranje depozita, uporedna pravna rešenja, iskustva u dosadašnjem radu Agencije.
1. Određivanje problema koje Zakon treba da reši
Predloženi zakon treba da poveća samostalnost i nezavisnost Agencije na jasan i transparentan način, utvrdi sve nadležnosti Agencije, s obzirom da je prestala potreba za nekim od do sada utvrđenih nadležnosti Agencije. Utvrđivanjem nove organizacione strukture Agencije povećava se njena efikasnost i delotvornost, a istovremeno i osigurava stabilnost u upravljanju sistemom osiguranja depozita i fondom za zaštitu investitora.
2. Ciljevi koji se donošenjem Zakon postižu
Osnovni cilj je očuvanje sistema osiguranja depozita pod nezavisnom upravom, radi očuvanja finansijske stabilnosti i transparentnosti, brže i efikasnije postupanje u stečajnim i likvidacionim postupcima, što kraćeg roka za namirenje poverilaca, uz primenu svih važećih propisa, rešavanje sukoba nadležnosti sa državnim institucijama koje imaju slične nadležnosti, kao što su državno pravobranilaštvo i organ uprave nadležan za pribavljanje i raspolaganje imovinom Republike Srbije.
Izvor: Nacrt – sajt Ministarstva finansija (www.mfin.gov.rs).
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.