od 2010.

Jačanje efikasne pravne zaštite kroz razvoj besplatne pravne pomoći

Ministarka pravde u Vladi Republike Srbije  istakla je na otvaranju Foruma o besplatnoj pravnoj pomoći, posvećenost ministarstva na čijem je čelu i drugih državnih organa u našoj zemlji razvoju ovog vida pomoći.

Ministarka je na ovom forumu, koji je organizovan u saradnji sa USAID-om i Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju GIZ, ukazala na to da na ovaj način Vlada Srbije aktivno radi na jačanju efikasne pravne zaštite, koja je osnov svakog demokratskog društva.

Ona je istakla da je pravo na besplatnu pravnu pomoć sastavni deo prava na pravično suđenje, koje je garantovano članom 61. Ustava Republike Srbije (“Sl. glasnik RS”, br. 98/2006 i 115/2021) i proklamovano međunarodnim ugovorima, sklopljenim pod okriljem Ujedinjenih nacija i Saveta Evrope.

Napomenula je da je Ministarstvo pravde, kroz petogodišnju praksu, uložilo velike napore u cilju upravljanja i razvoja sistema besplatne pravne pomoći, postupajući kao drugostepeni organ.

Ministarka je dodala da je u tom preriodu organizovano više ciklusa obuka vezanih za odlučivanje o zahtevima za besplatnu pravnu pomoć.

Ona je istovremeno najavila da će Ministarstvo pravde, u cilju promocije sistema besplatne pravne pomoći u Republici Srbiji, uskoro otpočeti sveobuhvatnu kampanju, u koju će biti uključena i Advokatska komora Srbije, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, kao i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Popović je iskazala zahvalnost na podršci koju pruža projekat USAID-a „Pravda za sve“, kao i projekat „Jačanje vladavine prava u Srbiji”, koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ, a finansira Evropska unija.

Ministarka je posebnu zahvalnost izrazila svim licima koja obavljaju poslove odobravanja besplatne pravne pomoći, ali i pružaocima besplatne pravne pomoći, naročito predstavnicima advokature.

Ona je pozvala učesnike foruma da, kroz dijalog i razmenu iskustava, utvrde smernice za dalje razvijanje sistema besplatne pravne pomoći, jer je cilj Vlade, Ministarstva pravde i drugih državnih organa koji su uključeni u ovaj proces, da besplatna pravna pomoć pod jednakim uslovima bude dostupna građanima naše zemlje, kojima je ta pomoć potrebna.

Uslovi za pružanje besplatne pravne pomoći propisani su odredbama člana 4 Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći  (“Sl. glasnik RS”, br. 87/2018), prema kojima:

Besplatna pravna pomoć može da se pruži državljaninu Republike Srbije, licu bez državljanstva, stranom državljaninu sa stalnim nastanjenjem u Republici Srbiji i drugom licu koje ima pravo na besplatnu pravnu pomoć prema drugom zakonu ili potvrđenom međunarodnom ugovoru, ako:

1) ispunjava uslove da bude korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć saglasno zakonu kojim se uređuje socijalna zaštita ili korisnik prava na dečiji dodatak saglasno zakonu kojim se uređuje finansijska podrška porodici sa decom, kao i članovima njegove porodice odnosno zajedničkog domaćinstva, čiji je krug određen ovim zakonima;

2) ne ispunjava uslove da bude korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć ili na dečiji dodatak, ali bi zbog plaćanja pravne pomoći iz sopstvenih prihoda u konkretnoj pravnoj stvari ispunilo uslove da postane korisnik prava na novčanu socijalnu pomoć ili na dečiji dodatak.

Članom porodice, odnosno zajedničkog domaćinstva lica iz stava 1. ovog člana ne smatra se lice protiv kojeg tražilac besplatne pravne pomoći pokreće postupak zaštite od nasilja u porodici ili drugi postupak zaštite. Prihodi i imovina lica protiv kojeg se pokreće postupak zaštite ne utiču na pravo tražioca da ostvari pravo na besplatnu pravnu pomoć, ako on ispunjava uslove propisane stavom 1. ovog člana.

Državljaninu Republike Srbije, licu bez državljanstva, stranom državljaninu sa stalnim nastanjenjem u Republici Srbiji i drugom licu koje ima pravo na besplatnu pravnu pomoć prema drugom zakonu ili potvrđenom međunarodnom ugovoru besplatna pravna pomoć može da se pruži i ako je reč o:

1) detetu o čijem se pravu, obavezi ili interesu zasnovanom na zakonu odlučuje u postupku pred sudom, drugim državnim organom odnosno organom javne vlasti;

2) licu prema kome se izvršava mera bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi ili zaštitna mera obaveznog psihijatrijskog lečenja;

3) licu prema kome se vodi postupak delimičnog ili potpunog lišenja ili vraćanja poslovne sposobnosti;

4) licu koje ostvaruje pravnu zaštitu od nasilja u porodici;

5) licu koje ostvaruje pravnu zaštitu od torture, nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja ili trgovine ljudima;

6) licu koje traži azil u Republici Srbiji;

7) izbeglici, licu pod supsidijarnom zaštitom ili interno raseljenom licu;

8) osobi sa invaliditetom;

9) detetu koje je zaštićeno uslugom smeštaja u sistemu socijalne zaštite;

10) deci i mladima kojima je prestala usluga socijalnog smeštaja do navršene 26 godine života;

11) odraslim i starim licima koja su bez sopstvenog pristanka smeštena u ustanovu socijalne zaštite;

12) licu koje ostvaruje pravo na utvrđivanje vremena i mesta rođenja saglasno zakonu kojim se uređuje vanparnični postupak;

13) licu koje je pogođeno postupkom prinudnog iseljenja i preseljenja u skladu sa zakonom kojim se uređuje stanovanje.

Izvor: Sajt Minsitarstva pravde Republike Srbije (www.mpravde.gov.rs).

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi