od 2010.

Evidencija fizičkih lica u poreskoj upravi

U skladu sa Radnom verzijom izmena i dopuna Zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji objavljenom na sajtu Ministarstva finansija uvodi se Evidencija fizičkih lica.

Evidencija fizičkih lica je elektronska baza podataka o fizičkim licima:

-Državljanima republike sa prebivalištem u republici;

-Državljanima republike bez prijavljenog prebivališta na teritoriji republike;

-Izbeglicama u skladu sa zakonom koji uređuje izbeglice i posebnim propisima kojima se reguliše položaj izbeglica;

-Strancima sa odobrenim privremenim boravkom ili odobrenim stalnim nastanjenjem u republici;

-Tražiocima azila, strancima kojima je odobreno utočište ili supsidijarna zaštita i privremena zaštita u skladu sa zakonom i

S-trancima koji nemaju dozvolu za stalno nastanjenje ili privremeni boravak u republici, a imaju stečenu imovinu ili prava i obaveze po osnovu penzijskog i invalidskog osiguranja ili svojstvo poreskog obveznika.

Cilj uspostavljanja evidencije fizičkih lica je obezbeđivanje skupa podataka o fizičkim licima neophodnih poreskoj upravi za zakonito, pouzdano, ekonomično i efikasno sprovođenje postupaka provere ispunjenosti uslova za ostvarivanje prava i proveru poštovanja poreskih propisa, radi delotvornog obezbeđivanja izvora finansiranja nadležnosti republike u skladu sa ustavom republike srbije, kao opšteg javnog interesa.

Svrha obrade podataka-Podaci iz evidencije fizičkih lica obrađuju se sa svrhom utvrđivanja činjenica od značaja za ostvarivanje prava i ustanovljavanje obaveza iz poreskopravnog odnosa, na način propisan zakonima koji uređuju oblast oporezivanja.

Sadržina evidencije– Evidencija fizičkih lica uspostavlja se na osnovu skupa podataka nužnih za ostvarivanje propisane svrhe obrade, a preuzetih iz centralnog registra stanovništva, jedinstvenog registra računa narodne banke srbije, jedinstvenog registra vozila i evidencije oružja u legalnom posedu ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove, kao i podataka koje poreska uprava pribavlja u okviru poreskog postupka.

Iz centralnog registra stanovništva, koji vodi ministarstvo nadležno za poslove uprave uz tehničku podršku posebne organizacije nadležne za razvoj i primenu standarda i mera u uvođenju informaciono-komunikacionih tehnologija u organima državne uprave i službama vlade, preuzimaju se sledeći podaci o fizičkim licima:

1) za državljane republike:

-Jedinstveni matični broj građana;

-Prezime i ime;

-Ime jednog roditelja;

-Dan, mesec i godina rođenja;

-Opština, mesto i adresa prebivališta, opština, mesto i adresa boravišta, odnosno država kod privremenog boravka u inostranstvu;

-Bračni status (neoženjen/neudata, u braku/razveden-a, udovac/udovica);

-Imovinski status (poseduje/ne poseduje nepokretnost) i procenjena vrednost nepokretnosti;

-Datum smrti ili datum proglašenja nestalog lica za umrlo;

-Registarski broj lične karte i datum isteka roka na koji je lična karta izdata;

-Registarski broj važeće putne isprave  i datum isteka roka važenja na koji je putna isprava izdata.

2) za strana lica:

-Evidencioni broj stranca;

-Jedinstveni identifikacioni broj lica u zemlji državljanstva;

-Prezime i ime;

-Ime roditelja;

-Državljanstvo;

-Vrsta, broj i rok važenja strane putne isprave;

-Adresa stanovanja ili prebivalište stranca kome je odobren privremeni boravak ili stalno nastanjenje.

Iz jedinstvenog registra računa Narodne banke Srbije preuzimaju se:

1) broj, oznaka i vrsta računa i

2) datum otvaranja i datum gašenja računa.

Iz jedinstvenog registra vozila preuzimaju se podaci o vrsti, tipu i godini proizvodnje vozila i tipu vlasništva nad vozilom, a iz evidencije oružja u legalnom posedu preuzimaju se podaci o vrsti oružja i vrsti oružnog lista.

Podaci o fizičkim licima koje poreska uprava pribavlja u okviru poreskog postupka su:

1)Jedinstveni broj koji dodeljuje centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja osiguranicima, osiguranim licima i obveznicima doprinosa;

2)Osnov obaveznog socijalnog osiguranja;

3)Poslovna sposobnost (puna, ograničena ili oduzeta);

4)Rezidentnost;

5)Posedovanje digitalnog sertifikata;

6)Broj članova domaćinstva;

7)Osnovi ostvarivanja prihoda;

8)Izdržavano lice;

9)Ovlašćenja za izvršavanje poslova u vezi sa poreskim obavezama i pravima drugih lica;

10)Podatke za kontakt sa poreskom upravom.

Nadležnost za vođenje evidencije-Evidenciju uspostavlja i vodi poreska uprava.

Obrada podataka iz evidencije fizičkih lica obuhvata sledeće radnje:

1) elektronsko preuzimanje podataka iz centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja, centralnog registra stanovništva, narodne banke srbije i ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove, automatsko uparivanje sa podacima pribavljenim u okviru poreskog postupka i njihovo beleženje, pohranjivanje i čuvanje u elektronskom obliku;

2) automatizovano i periodično ažuriranje, kao i ažuriranje po saznanju o postojanju greške u cilju obezbeđivanja njihove tačnosti u momentu preuzimanja i tokom vremena;

3) grupisanje i razvrstavanje po poreskom statusu fizičkog lica, odnosno prema tome da li je fizičko lice poreski obveznik i ako jeste za koji poreski oblik, na način propisan zakonima koji uređuju oblast oporezivanja;

4) uvid i upotrebu u okviru sprovođenja poreskog postupka;

5) automatsko brisanje po isteku roka za čuvanje podataka.

Obrada podataka sprovodi se u skladu sa merama ograničenja pristupa zaposlenih u poreskoj upravi prema kriterijumu nadležnosti i odgovornosti ovlašćenih lica za zakonitost postupaka koje sprovode u okviru nadležnosti poreske uprave, a koje su utvrđene internim aktima poreske uprave.

Čuvanje podataka-U evidenciji fizičkih lica podaci se čuvaju:

1) 5 godina od dana smrti lica i

2) 10 godina od dana odjave prebivališta lica koja su se trajno iselila iz republike, odnosno od trenutka obrade poslednjeg podatka stranca na odobrenom privremenom boravku.

Poreska uprava je odgovorna za sigurnost, zaštitu, integritet podataka i obezbeđenje tajnosti podataka o fizičkim licima.

Poreska uprava preduzima mere protiv neovlašćenog ili slučajnog pristupa podacima o fizičkim licima, menjanja, uništavanja ili gubitka podataka, neovlašćenog prenosa, drugih oblika nezakonite obrade podataka, kao i mere protiv zloupotrebe ličnih podataka, u skladu sa propisima koji uređuju zaštitu elektronskog dokumenta i zaštitu podataka o ličnosti.

Procedure čuvanja, zaštite i sigurnosti podataka,  kao i postupanje u slučaju njihove povrede bliže uređuje ministar.

Podsećamo, Zakon o poreskom postupku i poreskoj administraciji (“Sl. glasnik RS”, br. 80/2002, 84/2002-isp, 23/2003-isp, 70/2003, 55/2004, 61/2005, 85/2005-dr.zakon, 62/2006-dr.zakon, 61/2007, 20/2009, 72/2009-dr.zakon, 53/2010, 101/2011, 2/2012-isp, 93/2012, 47/2013, 108/2013, 68/2014, 105/2014, 91/2015-aut.tumačenje, 112/2015, 15/2016, 108/2016, 30/2018, 95/2018, 86/2019, 144/2020, 96/2021 i 138/2022) uređuju se postupak utvrđivanja, naplate i kontrole javnih prihoda na koje se ovaj zakon primenjuje, prava i obaveze poreskih obveznika, registracija poreskih obveznika i poreska krivična dela i prekršaji.

Izvor: Izvod iz radne verzije izmena zakona preuzet sa sajta Ministarstva finansija (www.mfin.gov.rs)

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi