Agencija intenzivno radi na pripremi Ⅳ ciklusa izrade (i sprovođenja) plana integriteta. U toku oktobra i novembra 2024. godine, u saradnji sa Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) Misijom u Beogradu, Agencija je održala 12 konsultativnih sastanaka čiji je cilj bio unapređenje sadržine nacrta plana integriteta tj. identifikovanje radnih procesa koji su izloženi rizicima od korupcije i drugih nepravilnosti.
Sastanci su održani u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu, sa osam radnih grupa koje su činili predstavnici političkog sistema, sistema pravosuđa, sistema državne uprave i lokalne samouprave, sistema prosvete i nauke, sistema zdravstva, sistema socijalne politike i sistema javnih preduzeća.
Prepoznati rizični procesi i njihova sadržina biće sastavni deo nacrta planova integriteta koje će navedeni sistemi koristiti u četvrtom ciklusu izrade i sprovođenja plana integriteta.
Pojam integriteta i plan integriteta propisani su odredbama člana 93-99 Zakona o sprečavanju korupcije (“Sl. glasnik RS”, br. 35/2019, 88/2019, 11/2021 – autentično tumačenje, 94/2021 i 14/2022), prema kojiam:
Integritet je skup vrednosti i postupanja organa javne vlasti, drugih organizacija i pravnih lica koji omogućavaju da javni funkcioneri, zaposleni i radno angažovani u organima javne vlasti poštuju zakone, kodekse ponašanja i etički deluju sa ciljem izbegavanja korupcije i poboljšanja rada.
Plan integriteta se donosi posle procene sopstvenog integriteta i sprovodi radi poboljšanja procenjenog integriteta.
Plan integriteta obavezno sadrži:
1) oblasti i procese koji su naročito rizični za nastanak korupcije i procenu stepena rizika od korupcije;
2) preventivne mere kojima se otklanjaju rizici od korupcije i rokove za njihovo preduzimanje;
3) podatke o licima odgovornim za sprovođenje mera iz plana integriteta.
Obaveza donošenja i sprovođenja plana integriteta
Plan integriteta donose i sprovode organi Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave, gradske opštine, organizacije kojima je povereno vršenje javnih ovlašćenja, ustanove i javna preduzeća i druga pravna lica čiji je osnivač ili član Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave ili gradska opština, koji imaju više od 30 zaposlenih (u daljem tekstu: obveznik donošenja plana integriteta).
Agencija donosi Uputstvo za izradu i sprovođenje plana integriteta, koje sadrži način izrade i bližu sadržinu plana integriteta, rokove za donošenje i sprovođenje plana integriteta, rokove za dostavljanje izveštaja o sprovođenju plana integriteta Agenciji i način vršenja nadzora od strane Agencije nad donošenjem i sprovođenjem planova integriteta.
Obveznik donošenja plana integriteta dužan je da Agenciji dostavi plan integriteta i izveštaj o sprovođenju plana integriteta, u roku i na način koji su propisani uputstvom iz stava 2. ovog člana.
Izveštaj o sprovođenju plana integriteta
Izveštaj o sprovođenju plana integriteta sadrži:
1) podatke o tome da li su mere iz plana integriteta sprovedene;
2) razloge zbog kojih mere nisu sprovedene.
Uz izveštaj o sprovođenju plana integriteta obavezno se prilaže odluka o usvajanju izveštaja.
Odgovornost za donošenje, sprovođenje i izveštavanje o sprovođenju plana integriteta
Za donošenje, sprovođenje i izveštavanje o sprovođenju plana integriteta odgovoran je rukovodilac obveznika donošenja plana integriteta.
Rukovodilac iz stava 1. ovog člana dužan je da odredi lice koje će obavljati poslove koordinacije u vezi sa donošenjem, sprovođenjem i izveštavanjem o sprovođenju plana integriteta.
Donošenje plana integriteta od drugih organizacija i pravnih lica
Plan integriteta mogu doneti i pravna lica i organizacije koja nisu obveznici donošenja plana integriteta, prema Uputstvu za izradu i sprovođenje plana integriteta.
Na njihov predlog i o njihovom trošku, Agencija može da odredi oblasti i procese naročito rizične za nastanak korupcije i da proceni stepen rizika od korupcije.
Obuka u oblasti sprečavanja korupcije i jačanja integriteta
Agencija donosi i objavljuje program obuke u oblasti sprečavanja korupcije i jačanja integriteta, kao i uputstvo za sprovođenje obuke.
Agencija stručno osposobljava lica koja će sprovoditi obuku.
Organi javne vlasti dužni su da sprovode obuku zaposlenih i rukovodilaca, u skladu sa programom obuke i uputstvom za obuku i da pismeno izveste Agenciju o sprovođenju obuke.
Agencija prati sprovođenje obuke u organima javne vlasti.
Agencija može da sprovodi obuke zaposlenima u preduzećima, drugim pravnim licima i udruženjima, u skladu sa godišnjim programom obuke.
Izvor: Sajt Agencije za spečavanje korupcije (www.srbija.gov.rs).
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.