TEMA BROJA: „Sloboda izražavanja i povreda radne obaveze“, Borivoje Gajić, advokat u Zrenjaninu (bivši sudija Apelacionog suda u Novom Sadu) – tema broja vezana je za slobodu izražavanja i povredu radne obaveze, a naročito za uzbunjivanje i zaštitu koja pripada uzbunjivaču koja je najčešće vezana za radnu sredinu i radno okruženje pa zaposleni kao slabija strana u radno funkcionalnoj vezi u većem je stepenu zavisnosti od poslodavca.
ZA RAZMIŠLJANJE: „Da li oštećeni uvek može da naplati svoje troškove?”, dipl. prav. Nenad Jevtić – da li oštećeni ima pravo na naknadu troškova krivičnog postupka iz budžetskih sredstava suda kada je okrivljenom izrečena mera bezbednosti obavezno psihijatrijsko lečenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi i ili obavezno psihijatrijsko lečenje na slobodi, pitanje je kojim se bavio Vrhovni sud, ali se stavom ovog suda bavimo mi u temi za razmišljanje.
KOMENTARI:
„Oduzimanje imovine proistekle iz krivičnog dela“, Dr Đorđe Sarapa
„Pravne posledice poništaja i raskida sporazuma o prestanku radnog odnosa“, Dipl. prav. Jelena Krstić
„Načelo srazmernosti u upravnom postupku“, Saša Kulić, dipl. prav, Viši savetnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Republičkoj direkciji za vode
REČ KOLEGE:
„Pravo na izuzetnost (komentar na predložene izmene ZKP-a)“, Bojan Bjelanović, advokat iz Kruševca – posebnu pažnju obratite na Reč kolege, gde objavljujemo komentar na predložene izmene ZKP-a, jer „predložene izmene apsolutno derogiraju svako slovo koje je advokatura detaljno analizirala, ukazivala na konkretnim slučajevima na sve manjkavosti dosadašnjeg ZKP-a.“
AKTUELNA SUDSKA PRAKSA:
I. Krivično procesno pravo:
I.1. Troškovi oštećenog u krivičnom postupku
I.2. Oduzimanje imovine proistekle iz krivičnog dela
II. Uzbunjivanje
III. Praksa Ustavnog suda
IV. Praksa Evropskog suda za ljudska prava protiv Srbije
V. Praksa Evropskog suda za ljudska prava protiv drugih država: Kritika postupanja advokata u visokoprofilnom krivičnom postupku