Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Vlade Republike Srbije saopštilo je da je izmenom Pravilnika o tehničkim uslovima za registraciju usluge sa plaćanjem unapred (,,Službeni glasnik Republike Srbijeˮ, br. 10/2025) omogućilo kontinuirano korišćenje mobilne telekomunikacione usluge sa plaćanjem do 10. aprila 2025. godine.
U saopštenju se navodi da je Pravilnik izmenjen kako bi se postojećim korisnicima ostavilo dodatno vreme za registraciju pripejd broja pre obustavljanja saobraćaja.
Nakon toga, a najkasnije do 25. maja ove godine, neregistrovanim korisnicima biće omogućena količina saobraćaja potrebna samo za registraciju broja i pozive ka hitnim službama.
Svi novi pripejd korisnici, počev od 10. februara, registrovaće se fizički, u poslovnicama pružaoca usluge (operatora), uz identifikacioni dokument ili onlajn, korišćenjem šeme elektronske identifikacije osnovnog nivoa pouzdanosti.
Obavezna registracija uvedena je Zakonom o elektronskim komunikacijama, usvojenim 2023. godine, po uzoru na većinu država Evropske unije i sveta.
U skladu sa istraživanjem sprovedenim u 20 evropskih država, od strane Cullen International, 14 država je već uspostavilo obaveznu registraciju pripejd brojeva.
Takođe, prema podacima koje objavljuje Global System for Mobile Communications Association (GSMA) krajem 2020. godine u približno 150 država širom sveta već je bila uvedena obavezna registracija pripejd brojeva u cilju sprečavanja terorizma i ostalih kriminalnih aktivnosti anonimnim korišćenjem pripejd SIM kartica.
Ministarstvo je, počevši od avgusta 2024. godine, kontinuirano obaveštavalo javnost u vezi sa rokovima za obaveznu registraciju priprejd brojeva propisanu Zakonom o elektronskim komunikacijama, podseća se u saopštenju i dodaje da se za detaljnije informacije o registraciji korisnici mogu obratiti izabranom operatoru.
Podsećamo, Pravilnikom o tehničkim uslovima za registraciju krajnjih korisnika usluge sa plaćanjem unapred (“Sl. glasnik RS”, br. 8/2024) bliže se uređuju tehnički uslovi koje pružaoci usluga moraju da ispune radi registracije krajnjih korisnika usluge sa plaćanjem unapred preko javne mobilne komunikacione mreže (u daljem tekstu: usluga sa plaćanjem unapred).
Članom 158. Zakona o elektronskim komunikacijama („Sl. glasnik RS”, br. 35/2023) je regulisana Registracija krajnjeg korisnika usluge sa plaćanjem unapred na sledeći način:
„Pre početka pružanja usluge sa plaćanjem unapred (prepaid), preko javne mobilne komunikacione mreže, pružalac usluge je dužan da izvrši registraciju krajnjeg korisnika.
Svrha obrade podataka o ličnosti prilikom registracije iz stava 1. ovog člana je identifikacija registrovanog krajnjeg korisnika, kao i ispunjenje obaveza u skladu sa zakonom koji uređuje zakonito presretanje i zadržavanje podataka.
Pre registracije pružalac usluge vrši identifikaciju krajnjeg korisnika uz fizičko prisustvo ili elektronskim putem prilikom čega se krajnji korisnik identifikuje korišćenjem registrovane šeme elektronske identifikacije osnovnog nivoa pouzdanosti u skladu sa zakonom kojim se uređuje elektronski dokument, elektronska identifikacija i usluge od poverenja, ili putem šema elektronske identifikacije osnovnog nivoa pouzdanosti koje su priznate u Republici Srbiji na osnovu propisa ili međunarodnih sporazuma.
Registracija iz stava 1. ovog člana za fizičko lice kao krajnjeg korisnika obuhvata obradu podataka lica, i to:
1) ime i prezime;
2) jedan od sledećih podataka:
(1) jedinstveni matični broj građana,
(2) evidencioni broj stranca,
(3) broj lične karte,
(4) broj putne isprave;
3) dodeljeni pretplatnički broj.
Registracija iz stava 1. ovog člana, za pravno lice kao krajnjeg korisnika, obuhvata obradu sledećih podataka: naziv pravnog lica, matični broj pravnog lica i dodeljeni pretplatnički broj.
Obrađene podatke iz stava 4. ovog člana, operator može da koristi samo u svrhu:
1) sprečavanja i otkrivanje zloupotrebe elektronskih komunikacija;
2) ispunjenja obaveze omogućavanja zakonitog presretanja i zadržavanja podataka u skladu sa zakonom koji uređuje zakonito presretanje i zadržavanje podataka.
Obrađene podatke iz stava 4. ovog člana, operator može da koristi i u druge svrhe, samo uz punovažni pristanak krajnjeg korisnika, u skladu sa zakonom koji uređuje zaštitu podataka o ličnosti.
Obradu podataka iz stava 4. ovog člana vrši lice ovlašćeno od strane privrednog subjekta, uvidom u:
1) ličnu kartu,
2) ličnu kartu za strance,
3) putnu ispravu,
4) ispravu koja nije izdata od strane Republike Srbije, a koja može da se koristi za ulazak u Republiku Srbiju,
5) podatke koji su pribavljeni putem šeme elektronske identifikacije iz stava 3. ovog člana.
Pružalac usluge je dužan da podatke iz stava 3. ovog člana koji su obrađeni u postupku registracije, čuva za vreme trajanja pretplatničkog odnosa, kao i 12 meseci od dana prestanka pružanja usluge krajnjem korisniku.
Pružalac usluge i lica koja učestvuju u postupku registracije su dužna da, u postupku registracije krajnjeg korisnika, preduzimaju mere zaštite od neovlašćenog pristupa obrađenim podacima.
Pružalac usluge je dužan da najkasnije u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu akta iz poslednjeg stava ovog člana počne sa primenom procesa registracije iz ovog člana.
Pružalac usluge je dužan da obezbedi registraciju svih krajnjih korisnika koji koriste uslugu sa plaćanjem unapred (prepaid), uključujući i registraciju krajnjih korisnika koji su počeli da koriste uslugu pre početka primene ovog člana najkasnije u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu akta iz poslednjeg stava ovog člana.
Ministarstvo bliže uređuje tehničke uslove za registraciju krajnjih korisnika usluge sa plaćanjem unapred.“
Izvor: sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs)
Izvor: Izvod iz propisa preuzet je iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.