od 2010.

Koje su kazne za nepropisan prevoz pasa?

Ako se psi ne prevoze kako je propisano moguće su kazne, po dva osnova.Zato u ovom i povezanim tekstovima pojašnjavam pravila o prevozu pasa. Napominjem da je ovde reč o individualnom i nekomercijalnom prevozu pasa – kućnih ljubimaca u putničkim vozilima, za lične potrebe njihovih vlasnika odnosno držalaca. Govorim o psima, jer se oni najčešće prevoze, ali sve rečeno važi i za druge životinje koje su kućni ljubimci (mačke npr.).

U komentaru „Kako se pravilno prevoze psi i drugi kućni ljubimci?“ sam otvorio temu, odnosno objasnio pravila prevoza pasa. Inače, sve ograde i napomene date u navedenom tekstu, važe i ovde.

Prevoz, odnosno putovanje psa preko državne granice razmatrao sam u „Koji su uslovi prevoza pasa preko državne granice?“.

A u tekstu „Da li se psi mogu prevoziti vozilima javnog saobraćaja?“ sam komentarisao da li i kako psi mogu da se transportuju vozilima za javni prevoz putnika.

Ovde ću se pozabaviti kaznama, odnosno onime šta se može desiti ako se pas ne prevozi u skladu sa propisanim pravilima. I tu postoje dva ugla, jedan sa aspekta bezbednosti saobraćaja, a drugi sa aspekta doborobiti psa.

1. Kazne sa aspekta bezbednosti saobraćaja

Ovde i dalje pričamo o prevozu pasa koji su kućni ljubimci a koji njihovi vlasnici ili držaoci vrše za lične potrebe. Za komercijlani prevoz važe komplikovanija pravila i uslovi. Ovde navedeno važi i za druge kućne ljubimce (npr. mačke).

Pošto pričam o prevozu u putničkim vozilima pre svega, analiziraću ovu problematiku najpre sa aspekta propisa o saobraćaju, pre svega Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima („Sl. glasnik RS“, br. 41/2009, 53/2010, 101/2011, 32/2013-OUS, 55/2014, 96/2015-dr.zakon, 9/2016-OUS, 24/2018, 41/2018, 41/2018-dr.zakon, 87/2018, 23/2019, 128/2020-dr.zakon i 76/2023) – u daljem tesktu: ZOBS.

Odmah da kažem, nije realno očekivati da će saobraćajna policija praviti problem vozaču u vezi prevoza psa. Ali, možda nekad počnu da rade u saradnji sa drugim službama, jer prihod od kazni je bitna stavka u budžetu, tako da, svaka parica je dobrodošla.

Ovde ću razmotriti sam nepravilan prevoz, znači kada se nije desila nikakva ekscesna situacija.

Saobraćajna policija nema iskustva niti je obučena da prepozna problem u vezi prevoza pasa, a saobraćajni propisi se nisu preterano posvetili tome. Zato ću ovde razmatrati za šta u vezi bezbednosti saobraćaja može eventualno biti kažnjen vozač koji nebezbedno prevozi psa.

Najvažnije, shvatite, pas nije osoba (čovek – fizičko lice), ma koliko njihovi vlasnici (što sam i sam) bili vezani za njih. Od psa se ne može očekivati razumno ponašanje i da bude potpuno miran u vozilu. S druge strane, neki psi se plaše vožnje ili je ne podnose. Šta god bilo uzrok ponašanja psa, ako vas pas omete u vožnji pa počinite prekršaj ili, još gore, izazovete saobraćajnu nezgodu, bićete krivi za sve što se desi, jer niste postupali u skladu sa propisima.

Inače, u smislu ZOBS i Zakona o prevozu tereta u drumskom saobraćaju („Sl. glasnik RS“, br. 68/2015 i 41/2018), pas se tretira kao teret, on nije putnik. I kao teret se ponaša u toku vožnje. Dakle, ako nije sigurno smešten, u slučaju naglog kočenja može leteti po vozilu, te biti povređen ili povrediti vozača i nekog od putnika, te izazvati saobraćajnu nezogdu ukoliko omete vozača.

Inače, nemojte pse ostavljati same u vozilu ako može izazvati pokretanje vozila (deaktivirati parkirnu kočnicu, izbaciti menjač iz brzine…).

Jedini član ZOBS koji se bavi prevozom životinja, je 87., čiji stav 2. kaže da, ukoliko se životinje prevoze u vozilu, prevoz se mora obavljati na način da se ne ugrožava ili ometa vozač, odnosno ostali učesnici u saobraćaju. U tom smislu je npr. diskutabilno, da li pas koji viri kroz prozor ometa pažnju drugih učesnika u saobraćaju?

I tu dolazimo do čestog apsurda u našim propisima. Da za nepoštovanje obaveze ili zabrane nije predviđena kazna. Dakle, za vozača nije predviđena direktna kazna ako ga pas ometa tokom prevoza.

Znači, mora se malo šire postaviti stvar i primeniti druge odredbe. Stav 2. člana 28. ZOBS kaže da vozač ne sme da preduzima radnje koje ometaju njegovu pažnju pri upravljanju vozilom, recimo da pridržava, smiruje, namešta, psa ili se igra s njim za vreme vožnje. Jer, za to po tački 2) stava 1. člana 334. ZOBS, može biti kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 din., što je praktično 1.500,00 din. s obirom da je kazna fiksna i da se izriče prekršajnim nalogom, tako da može platiti samo polovinu u skladu sa čl. 171. i 173. Zakona o prekršajima („Sl. glasnik RS”, br. 65/2013, 13/2016, 98/2016-OUS, 91/2019-dr.zakon, 91/2019 i 112/2022-OUS) – u daljem tesktu: ZOP.

S druge strane, rekoh, pas u smislu propisa nije osoba – putnik, već teret u vozilu. A teret u skladu sa tač. 2) i 3) stava 3. člana 112. ZOBS, teret na vozilu mora da bude smešten i obezbeđen tako da pri vožnji ostaje u položaju postavljenom prilikom utovara, tako da ne umanjuje stabilnost vozila i ne otežava upravljanje vozilom i ne umanjuje preglednost vozaču. Tako da ukoliko je reč o tako nečem, vozač prema tački 68. stava 1. člana 333. ZOBS može biti kažnjen novčano sa 5.000,00 din. (znači plaća 2.500,00 po prekršajnom nalogu).

Međutim, mnogi za lične potrebe kupuju ili koriste automobile registrovane na firmu, za šta u gore navedenim slučajevima, ukoliko pas ometa vozača u toku vožnje ili nije smešten i obezbeđen, te otežava upravljanje vozilom i umanjuje preglednost vozaču, može da usledi ozbiljna kazna ako su ispunjeni uslovi za odgovornost u skladu sa ZOP. I to 50.000,00 do 600.000,00 din. za pravno lice (tač. 10. i 13.člana 327. ZOBS), a 20.000,00 din. za preduzetnika (tač. 10. i 13. stava 1. člana 328. i ZOBS).

A za vozača lakog električnog vozila (trotinet), bicikla, mopeda, lakog i teškog tricikla, lakog i teškog četvorocikla (kvad) i motocikla, koji prevozi psa ili ga vodi pored sebe ili upregne psa da ga vuče, takođe postoji direktna mogućnost za kažnjavanje. Jer, po članu 32. ZOBS, svaki vozač mora da upravlja vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne gubi upravljivost. A po članu 90. ZOBS, vozač ovakvog vozila, pri upravljanju vozilom na način propisan odredbom člana 32. ovog zakona, naročito ne sme da: vodi, vuče ili potiskuje životinje, dopusti da vozilo kojim upravlja bude vučeno, i prevozi predmete koji mogu da ga ometaju tokom upravljanja.

Tako da vozač u nekom od pobrojanih slučajeva može da bude kažnjen novčano od 20.000,00 do 40.000,00 dinara ili kaznom zatvora u trajanju do 30 dana, prema tački 90v) stava 1. člana 331. ZOBS. Uz to, kumulativno se izriče 6 kaznenih poena, po tački 105) člana 335. ZOBS, te zaštitna mera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje 3 meseca, po tački 64) stava 1. člana 338. ZOBS.

2. Kazne sa aspekta dobrobiti životinje

Ali, postoji veća opasnost po vozača koji psa prevozi protivno propisima. Iako je za postupanje po Zakonu o dobrobiti životinja („Sl. glasnik RS“, broj 41/2009) – u daljem tekstu: ZDŽ, zadužena veterinarska inspekcija, koja će putničko vozilo retko kad (praktično nikad) kontrolisati na putu, po istom zakonu, policijski službenici MUP-a ili carinski organi dužni su da zadrže prevozno sredstvo ako se prevoz psa vrši suprotno propisanim odredbama i da o tome obaveste nadležnog veterinarskog inspektora. Ovakvo zadržavanje može trajati najduže dva sata. Dakle, ako krenete preko granice sa psom, može se desiti da vas tamo zaustave i isključe iz saobraćaja, te vam pokvare putovanje.

Inače, po ZDŽ, dužnost svakog građanina RS jeste da spreči i prijavi policiji ili nadležnom ministarstvu odnosno veterinarskoj inspekciji, sve oblike zlostavljanja životinja i ugrožavanja njihovog života, zdravlja i dobrobiti. Dakle, vozača koji nepropisno prevozi psa može prijaviti bilo ko.

A po propisima o dobrobiti životinja, kazne su ozbiljnije. Prema članu 85. ZDŽ, fizičko lice (vozač kao vlasnik ili faktički držalac psa kojeg prevozi) koje prevoz obavlja suprotno propisanim pravilima navedenim u delu 1. ovog komentara, može biti kažnjeno novčano, od 5.000,00 do 50.000,00 din. Ako je posredi slučaj vozila registrovanog na firmu, kazne su baš velike, od 100.000,00 do 1.000.000,00 din. za pravno lice po članu 82. ZDŽ, i od 50.000,00 do 500.000,00 din. za preduzetnika, po članu 84. ZDŽ.

Ovde je bitno i to da nepropisnim prevoženjem psa istom radnjom mogu biti učinjeni prekršaji po više propisa u vezi različitih stvari. I postoji osnov da se svaki od tih prekršaja procesuira kao poseban i naplati posebna kazna. Jer, tako su propisani, različitim zakonima. Ne, ovo ne potpada pod zabranu ponovnog suđenja u istoj stvari (“ne bis in idem”), jer ne govorimo o nekom prekršaju o kome je pravnosnažno odlučeno u skladu sa zakonom, niti je učinilac prekršaja u krivičnom ili postupku po privrednom prestupu pravnosnažno oglašen krivim za delo koje obuhvata i obeležja prekršaja. Ovo su različiti prekršaji propisani različitim zakonima, sa različitim bićima dela, ostvareni povezanim radnjama (jednom radnjom se čine prekršaji po više zakona). Tako da ako saobraćajna policija izrekne kaznu za saobraćajni prekršaj, to ne znači da je vozač oslobođen odogovornosti za prekršaj u vezi dobrobiti psa za koji će ga procesuirati veterinarska inspekcija.

Međutim, nepropisan prevoz psa, ukoliko izaziva ozbiljne posledice može dovesti i do ozbiljne, krivične odgovornosti.

Naime, po ZDŽ, zabranjeno je: zlostavljati, zloupotrebljavati ili mučiti psa (kao i sve druge životinje), lišavagti ga osnovnih životnih potreba, kao što su: hrana i voda, udoban prostor za smeštaj, odnosno sklonište, prostor za odmor i obavljanje fizioloških potreba, higijena itd., te izlagati ga direktnom uticaju nepovoljnih vremenskih prilika (kiša, sneg, sunce…) ili nedostatku kiseonika. A to se sve može desiti u toku prevoza.

Jer, prema definiciji iz ZDŽ, zlostavljanje je svako postupanje ili nepostupanje sa psima i drugim životinjama kojim se namerno ili iz nehata izaziva bol, patnja, strah, stres, povreda i izaziva smrt. To može biti fizičko zlostavljanje kojim se narušava fizička celovitost oštećenjem tkiva i organa, ili psihičko zlostavljanje kojim se narušava psihička celovitost i koje može izazvati ili izaziva poremećaje u ponašanju, što u toku prevoza može biti: onemogućavanje psu da zadovolji svoje osnovne potrebe, izazivanje straha, patnje, dosade i osećaja nesigurnosti.

Krivični zakonik („Sl. glasnik RS“, br. 85/2005, 88/2005-ispr., 107/2005-ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013, 108/2014, 94/2016, 35/2019 i 94/2024), u članu 269. propisuje delo „Ubijanje i zlostavljanje životinja“, koje čini onaj ko kršeći propise ubije, povredi, muči ili na drugi način zlostavlja životinju, za šta može biti kažnjen novčano ili kaznom zatvora do dve godine.Ako je usled toga došlo do ubijanja, mučenja ili povređivanja većeg broja životinja, ili je delo učinjeno u odnosu na životinju koja pripada posebno zaštićenim životinjskim vrstama, zaprećen je zatvor do tri godine.

3. Umesto zaključka

Ovde sam hteo da pokažem da je prevoženje psa automobilom ipak ozbiljna stvar i da se ne sme olako pristupati tome.

Najnoviji tekstovi