od 2010.

Pravilnik o načinu unutrašnjeg uzbunjivanja

 

U „Sl. glasniku RS“ broj 49/2015 od 5. juna 2015. god. objavljen je Pravilnik o načinu unutrašnjeg uzbunjivanja, načinu određivanja ovlašćenog lica kod poslodavca, kao i drugim pitanjima od značaja za unutrašnje uzbunjivanje kod poslodavca koji ima više od deset zaposlenih koji se primenjuje od 13. juna 2015. god.

U skladu sa čl. 39. stav 1 a vezano za čl. 17. Zakonu o zaštiti uzbunjivača (“Sl. glasnik RS”, broj 128/2014 od 26. novembra 2014. god.) (u daljem tekstu: Zakon) rok za donošenje navedenog podzakonskog akta od strane ministra nadležnog za poslove pravosuđa bio je 4. mart 2015. god.

Podsećamo da Zakon u čl. 14 stav 5 i 6 Zakona o zaštiti uzbunjivača propisuje sledeće obaveze poslodavca (koje se odnose na sve poslodavce, bez obzira na broj zaposlenih):

„Poslodavac je dužan da svim radno angažovanim licima dostavi pismeno obaveštenje o pravima iz ovog zakona. 

Poslodavac je dužan da odredi lice ovlašćeno za prijem informacije i vođenje postupka u vezi sa uzbunjivanjem.“

Navedene akte, odn. Obaveštenje o pravima u vezi uzbunjivanja i Odluka o određivanju lica ovlašćenog za prijem informacije i vođenje postupka u vezi sa uzbunjivanjem poslodavac je bio u obavezi da donese do 5. juna 2015. god. kada Zakon počinje da se primenjuje.

Takođe, u skladu sa čl. 16. Zakona:

„Poslodavac koji ima više od deset zaposlenih dužan je da opštim aktom uredi postupak unutrašnjeg uzbunjivanja. 

Poslodavac je dužan da na vidnom mestu, dostupnom svakom radno angažovanom licu, kao i na internet stranici poslodavca ako postoje tehničke mogućnosti, istakne opšti akt iz stava 1. ovog člana.

Odredbe opšteg akta o postupku unutrašnjeg uzbunjivanja moraju biti u skladu sa ovim zakonom i podzakonskim aktom iz člana 17. ovog zakona.

Odredbama opšteg akta iz stava 1. ovog člana ne može se umanjiti obim prava ili uskratiti neko pravo uzbunjivaču iz ovog zakona.

Odredbe opšteg akta iz stava 1. ovog člana koje nisu u skladu sa ovim zakonom i propisima donetim na osnovu ovog zakona, ništave su.“

U skladu sa čl. 39. stav 2 Zakona poslodavci su dužni da donesu opšti akt u roku od jedne godine od dana stupanja na snagu ovog zakona, tačnije do 4. decembra 2015. god.

 

Članovima 37. I 38. propisane su sledeće novčane kazne za prekršaje:

„Novčanom kaznom od 50.000 do 500.000 dinara kazniće se za prekršaj poslodavac – pravno lice koje ima više od deset zaposlenih ako:

1) ne donese opšti akt o postupku unutrašnjeg uzbunjivanja (član 16. stav 1);

2) opšti akt kojim se uređuje postupak unutrašnjeg uzbunjivanja ne istakne na vidnom mestu dostupnom svakom radno angažovanom licu (član 16. stav 2).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom od 10.000 do 100.000 dinara kazniće se odgovorno lice u pravnom licu, državnom organu, organu teritorijalne autonomije ili jedinice lokalne samouprave.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom od 20.000 do 200.000 dinara kazniće se preduzetnik kod koga je radno angažovano više od deset zaposlenih.“

Bez obzira na broj zaposlenih:

„Novčanom kaznom od 50.000 do 500.000 dinara kazniće se za prekršaj poslodavac – pravno lice, između ostalog, ako:

„…2) svim radno angažovanim licima ne dostavi pismeno obaveštenje o pravima iz ovog zakona (član 14. stav 4);

3) ne odredi lice ovlašćeno za prijem informacije i vođenje postupka u vezi sa uzbunjivanjem (član 14. stav 5);…“

Najnoviji tekstovi