S obzirom na vreli letnji talas u čitavoj Evropi, pa i u Srbiji, socijalni partneri Savez samostalnih sindikata Srbije i Unija poslodavaca Srbije podsećaju poslodavce i zaposlene da obavljanje radnih aktivnosti treba prilagoditi uslovima visokih temperatura. Poštujući relevantne pravne standarde i procedure, rizik po zdravlje pri radu na visokim temperaturama svešćemo na najmanju moguću meru.
Podsećaju na obavezu poštovanja Zakona o bezbednosti i zdravlju i radu, posebno na dužnost poslodavca da Aktom o proceni rizika uzme u obzir i rizike po zdravlje zaposlenih koji rade na otvorenom pri visokim temperatutrama. Mere koje su poslodavci dužni da primenjuju u takvim uslovima podrazumevaju čestu zamenu zaposlenih za obavljanje poslova na otvorenom, češće pauze uz obezbeđivanje velikih količina vode, prostora gde zaposleni mogu da se sklone od sunca i rashlade, obavezno davanje informacija o opasnostima po zdravlje zbog izlaganju visokim temperaturama, upoznavanje zaposlenih sa simtomima bolesti prouzrokovanih visokim temperaturama, obezbeđivanje pružanja prve pomoći ukoliko dođe do zdravstvenih problema i drugo.
Uprava za bezbednost i zdravlje na radu pri Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja izradila je i posebne Smernice sa ciljem da se pomogne poslodavcima i zaposlenima, naročito pri obavljanju rada na otvorenom pri visokim temperaturama, iznad 36 stepeni Celzijusa, kako bi se rizik po zdravlje smanjio na najmanju moguću meru. Poštujući sve navedeno, omogućavamo uobičajeno obavljanje radnih procesa, ali ono što je najbitnije – smanjujemo rizik po zdravlje zaposlenih.
Donošenje Akta o proceni rizika od strane poslodavca propisano je odredbom čl.13. Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu (“Sl. glasnik RS”, br. 101/2005, 91/2015 i 113/2017 – dr. zakon), prema kojoj odredbi:
Poslodavac je dužan da donese akt o proceni rizika u pismenoj formi za sva radna mesta u radnoj okolini i da utvrdi način i mere za njihovo otklanjanje.
Poslodavac je dužan da izmeni akt o proceni rizika u slučaju pojave svake nove opasnosti i promene nivoa rizika u procesu rada.
Akt o proceni rizika zasniva se na utvrđivanju mogućih vrsta opasnosti i štetnosti na radnom mestu u radnoj okolini, na osnovu kojih se vrši procena rizika od nastanka povreda i oštećenja zdravlja zaposlenog.
Način i postupak procene rizika na radnom mestu i u radnoj okolini propisuje ministar nadležan za rad.
Izvor: Izvod iz propisa je preuzet iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com.
Izvor: Sajt Saveza samostalnih sindikata Srbije (sindikat.rs).