U “Sl. glasniku RS”, br. 20/2025 od 7. marta 2025. god. objavljena je Uredba o analizi efekata propisa kojom se bliže uređuju obim, proces i kontrola sprovođenja analize efekata prilikom izrade propisa, analiza efekata nakon njegovog usvajanja, način sprovođenja konsultacija za propise, forma i sadržina izveštaja o sprovedenoj analizi efekata, koji sadrži i podatke o sprovedenim konsultacijama, za koje propise sprovođenje analize efekata nije obavezno, elementi analize efekata usvojenih propisa, kao i način vrednovanja učinka propisa, a koja se primenjuje od 31. marta 2025. god.
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovoj uredbi imaju sledeće značenje:
1) „status quo” opcija podrazumeva zadržavanje postojećeg stanja bez uvođenja promena ili intervencija i koristi se kao referentna opcija za procenu efekata alternativnih opcija;
2) početna vrednost pokazatelja učinka je vrednost pokazatelja učinka u godini koja prethodi donošenju propisa, odnosno u godini za koju postoje relevantni podaci;
3) ciljna vrednost pokazatelja učinka je vrednost pokazatelja učinka u godini u kojoj se očekuje postizanje cilja;
4) opcija podrazumeva moguću meru ili grupu mera za postizanje utvrđenog cilja;
5) administrativni trošak je trošak vremena i novca koje utroši privredni subjekat ili građanin za informisanje o administrativnom postupku ili administrativnom zahtevu, za pripremu i dostavljanje zahteva, prijave ili obaveštenja i prateće dokumentacije, angažovanja trećeg lica i vršenje plaćanja u administrativnom postupku ili administrativnom zahtevu, kao i za preuzimanje akta kojim se odlučuje u administrativnom postupku i drugo;
6) organi, odnosno organizacije koji vrše javna ovlašćenja su državni organi, organi i službe autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, javne agencije i nezavisna regulatorna tela, javne službe i javne ustanove, kao i pravno i fizičko lice kojem je povereno javno ovlašćenje;
7) osetljive društvene grupe obuhvataju grupe u posebnom riziku od diskriminacije i socijalne isključenosti u koje spadaju osobe sa invaliditetom, deca, mladi, stariji preko 65 godina, pripadnici romske nacionalne manjine, osobe niskog imovnog stanja, nezaposleni, izbegla i interno raseljena lica, migranti i tražioci azila, stanovništvo ruralnih i nedovoljno razvijenih područja, samohrani roditelji, žrtve nasilja u porodici i partnerskim odnosima, pripadnici LGBT zajednice, osobe koje žive sa HIV/AIDS-om, osobe koje boluju od retkih bolesti, itd.;
8) praćenje primene usvojenih propisa obuhvata prikupljanje, sistematizaciju i analizu podataka tokom primene propisa, kako bi se utvrdilo da li se postiže cilj propisa, kao i da li se primena propisa odvija u skladu sa planiranim rokovima i uz efikasno korišćenje sredstava;
9) vrednovanje učinka propisa podrazumeva proces utvrđivanja relevantnosti, efikasnosti, efektivnosti i održivosti propisa koji se sprovodi radi preispitivanja i unapređenja propisa;
10) konsultacije su proces u kojem nadležni predlagač prikuplja i razmatra zahteve, podatke, informacije, stavove, primedbe i predloge ciljnih grupa i zainteresovanih strana u vezi sa:
(1) izradom propisa;
(2) sprovođenjem ex-post analize efekata i vrednovanjem učinka propisa;
(3) ostalim pitanjima od značaja za nadležnog predlagača.
11) Portal „eKonsultacije” je zvanični portal koji je ustanovila Vlada i preko kog nadležni organi i organizacije sprovode konsultacije i javnu raspravu.
Administrativni postupak i administrativni zahtev imaju isto značenje koje je definisano zakonom kojim se uređuje Registar administrativnih postupaka.
Ex-ante analiza efekata propisa sastoji se od:
1) sagledavanja postojećeg stanja u posmatranoj oblasti pri čemu se identifikuje problem koji je potrebno rešiti i njegovi uzroci i posledice, odnosno promena koja treba da se postigne u posmatranoj oblasti;
2) utvrđivanja cilja koji se želi postići i pokazatelja učinka na osnovu kog će se meriti postizanje cilja;
3) identifikovanja opcija za postizanje cilja;
4) analize efekata opcija i rizika za sprovođenje opcija;
5) poređenja i izbora optimalne opcije za postizanje cilja;
6) identifikacije nadležnih organa i organizacija i neophodnih resursa za primenu i praćenje primene propisa, utvrđivanje i vrednovanje učinka propisa i izveštavanje o postignutim učincima.
Prilikom sprovođenja ex-ante analize efekata koriste se rezultati analize efekata koje su sprovedene prilikom izrade i praćenja sprovođenja planskih dokumenata koji su od značaja za posmatranu oblast, izveštaji o radu organa javne uprave, izveštaji međunarodnih organizacija, informacije do kojih se došlo tokom konsultacija sa ciljnim grupama i zainteresovanim stranama, statistički podaci, kao i druge analize, istraživanja i studije, uz jasno navođenje izvora.
Prilikom sprovođenja ex-ante analize efekata propisa mogu se koristiti i podaci u vezi sa predmetom lobiranja u smislu zakona kojim se uređuje lobiranje, uz jasno navođenje izvora i predmeta lobiranja.
Ex-post analiza efekata propisa je proces kojim se sagledava stepen postizanja utvrđenog cilja, kao i svi stvarni direktni i indirektni, pozitivni i negativni efekti nastali u toku primene propisa u cilju vrednovanja učinka, kao i preispitivanja i unapređenja tog propisa.
Nadležni predlagač sprovodi ex-post analizu efekata propisa i određuje tehnike analize i metode konsultacije koje će sprovesti tokom ex-post analize efekata propisa, uz poštovanje načela proporcionalnosti i predostrožnosti.
Tokom sprovođenja ex-post analize efekata propisa, nadležni predlagač:
1) utvrđuje obuhvat ex-rost analize efekata;
2) preuzima cilj usvojenog propisa, pokazatelje učinka i ciljne grupe iz Izveštaja o sprovedenoj ex-ante analizi efekata propisa, odnosno identifikuje cilj usvojenog propisa, pokazatelje učinka i ciljne grupe kad za usvojeni propis nije izrađen Izveštaj o sprovedenoj ex-ante analizi efekata propisa;
3) prikuplja i sistematizuje podatke o primeni propisa i ostvarenim direktnim i indirektnim, pozitivnim i negativnim efektima od svih organa i organizacija koje su odgovorne za primenu propisa i drugih dostupnih izvora;
4) utvrđuje usklađenost propisa sa važećim planskim dokumentima koji su usvojeni nakon stupanja na snagu propisa;
5) utvrđuje stepen postizanja cilja propisa, tj. utvrđuje da li su dostignute ciljne vrednosti pokazatelja učinka;
6) razmatra i utvrđuje rezultate sagledavanja primene propisa iz člana 24. stav 5. ove uredbe;
7) sagledava ostvarene direktne i indirektne, pozitivne i negativne efekte propisa na ciljne grupe i životnu sredinu;
8) identifikuje probleme u posmatranoj oblasti koji su uočeni tokom primene propisa i njihove uzroke i posledice;
9) sprovodi konsultacije sa ciljnim grupama i drugim zainteresovanim stranama i sistematizuje i analizira podatke prikupljene u tom procesu.
Danom početka primene ove uredbe prestaje da važi Uredba o metodologiji upravljanja javnim politikama, analizi efekata javnih politika i propisa i sadržaju pojedinačnih dokumenata javnih politika („Službeni glasnik RSˮ, broj 8/19) u delu koji se odnosi na analizu efekata propisa i propise.
Podsećamo, čl. 41. Zakona o planskom sistemu Republike Srbije („Službeni glasnik RS”, broj 30/18) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi („Službeni glasnik RS”, br. 55/05, 71/05 – ispravka, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 – US, 72/12, 7/14 – US, 44/14 i 30/18 – dr. zakon) je propisano:
“Organi državne uprave su dužni da prilikom izrade propisa:
1) sprovode ex-ante analizu efekata, uz shodnu primenu člana 31. ovog zakona;
2) predstave nalaz sprovedene analize efekata propisa iz tačke 1) ovog stava, na svojoj internet stranici;
3) sprovedu konsultacije.
Organi državne uprave su dužni da tokom primene propisa sprovode ex-post analizu efekata propisa, uz shodnu primenu člana 40. ovog zakona.
Na organe državne uprave shodno se primenjuje član 37. ovog zakona u pogledu kontrole sprovođenja analize efekata propisa pre njihovog usvajanja od strane Vlade, za sve zakone i druge propise kojima se bitno menja način ostvarivanja prava, obaveza i pravnih interesa fizičkih i pravnih lica.
Organi državne uprave objavljuju početak rada na propisu, u skladu sa zakonom kojim se uređuje državna uprava.
Kada je u skladu sa zakonom kojim se uređuje državna uprava organ državne uprave u obavezi da izradi polazne osnove za pripremu nacrta zakona, polazne osnove sadrže analizu efekata zakona, u smislu ovog zakona.
Vlada bliže propisuje način sprovođenja analize efekata propisa, detaljan postupak i metode sprovođenja konsultacija prilikom izrade i tokom sprovođenja propisa, kao i to na koje propise se primenjuje obaveza kontrole sprovođenja analize efekata propisa u skladu sa stavom 3. ovog člana i način sprovođenja te kontrole, kao i kontrolu sprovođenja ex-post analize efekata propisa.”
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.