od 2010.

Besplatni udžbenici i problemi u praksi

Uvod

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja uputilo je svim osnovnim školama na teritoriji Republike Srbije dopis br. 650-02-46/2015-07 od 02. marta 2015. god., u kome se navodi da će pomenuto ministarstvo, u okviru Projekta „Besplatni udžbenici za školsku 2015/2016. godinu“, obezbediti besplatne udžbenike za jedan deo učeničke populacije.

Projekat besplatnih udžbenika pokrenut je 2011. godine i prvobitna ideja je bila da udžbenike dobiju svi osnovci, međutim, usled brojnih ekonomsko-finansijskih problema njime su bili obuhvaćeni samo učenici od 1. do 4. razreda osnovne škole i to za određene predmete, dok su za ostale predmete roditelji morali sami da nabavljaju udžbenike. Navedeni projekat pokazao je niz manjkavosti koje su u ministarstvu pokušali da otklone primenom novih kriterijuma, a da li će u tome uspeti ostaje da pratimo. Od ove godine Projektom su obuhvaćeni i učenici viših razreda osnovne škole ali uz izvesna ograničenja (samo određene kategorije učenika), obzirom da su do sada besplatne udžbenike dobijali i učenici iz finansijski stabilnih porodica. Razlika u odnosu na prethodne godine je i u tome što će učenici moći aktivno da koriste udžbenike (podvlače, dopisuju, zaokružuju i sl.) i što roditelji neće morati, na kraju školske godine, da plaćaju odštetu za oštećene udžbenike jer se oni neće nasleđivati već će učenici imati mogućnost da ih trajno zadrže.

Dopis ministarstva doslovno prenosimo u celosti, a zatim ćemo ukazati na sporna pitanja i pružiti kratak osvrt na zakonske okvire predmetne problematike i dati komentar o ulozi, položaju i pravima roditelja/staratelja u svemu navedenom.

– Projekat „Besplatni udžbenici za školsku 2015/2016. godinu“ –

„Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja će u okviru Projekta „Besplatni udžbenici za školsku 2015/2016 godinu“, obezbediti besplatne udžbenike za jedan deo učeničke populacije.

Svesni teške ekonomske situacije sa jedne strane, a ograničeni sredstvima iz budžeta sa druge, odlučili smo da udžbenike dobiju socijalno ugroženi učenici svih razreda osnovne škole. Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2015. godinu planirana su sredstva za nabavku besplatnih udžbenika u iznosu od 600 miliona dinara.

Preliminarna planirana raspodela sredstava po učeniku u zavisnosti od razreda i materijalnog statusa data je u tabeli:

Razred

Prva grupa (oko 15% učenika u RS)

Druga grupa (oko 8% učenika u RS)

I – IV

4000 din 2000 din

V – VI

6000 din

3000 din

VII – VIII 8000 din

4000 din

Projekat je planiran da se sprovodi u dve faze i to:

U prvoj fazi potrebno je da učitelji i razredne starešine prijavni obrazac (u prilogu) distribuiraju svim roditeljima ili starateljima, koji će popunjavanjem obrasca iskazati potrebu za dobijanjem besplatnih udžbenika. Važno je da učitelji i razredne starešine posebno obrate pažnju da li su se prijavili roditelji/staratelji iz socijalno ugroženih porodica.

Rok za prijavljivanje, na nivou škole, jeste 13. mart 2015. godine za sve učenike koji će u školskoj 2015/2016. pohađati od drugog do osmog razreda. Za buduće prvake prijavljivanje će se obavljati prilikom upisa.

Škole Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dostavljaju listu prijavljenih učenika (šablon u prilogu) do 18. marta 2015. godine. Prijavne obrasce i zahtevanu dokumentaciju škole čuvaju u svojoj arhivi.

Nakon prikupljanja podataka Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja će na osnovu rangiranja po vrednosti ukupnih ekvivalentnih primanja po članu domaćinstva (OECD modifikovana skala) obavestiti škole koji su pragovi i poslati školama povratnu informaciju o tome koji učenici ostvaruju pravo na besplatne udžbenike i do kog iznosa. Ekvivalentna primanja po članu domaćinstva se dobiju kao ukupna primanja podeljena sa sumom koeficijenata za svakog člana domaćinstva sa sledećim vrednostima: 1,0 za prvog roditelja; za drugog roditelja i svako dete starije od 14 godina – 0,5 i 0,3 za svako dete mlađe od 14 godina.

U drugoj fazi projekta, roditelji će uz stručnu pomoć nastavnika birati udžbenike do odobrenog iznosa. Izabrani udžbenici će kroz javnu nabavku biti obezbeđeni i distribuirani do škola.

Ukoliko budete imali nekih nejasnoća i nedoumica oko prikupljanja podataka, molimo Vas obratite se Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Sektor za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje odraslih, tel: 011/3615094 ili elektronskim putem na adrese: tijana.glusica@mpn.gov.rs; ljiljana.simovic@mpn.gov.rs; slavica.jasic@mpn.gov.rs

Prilog: Prijavni obrazac, Šablon za listu prijavljenih učenika (excel fajl)

Napomena: Svi priloženi dokumenti se nalaze i na internet stranici Ministarstva u elektronskom obliku.“

 

– Produžen rok za prijavu za besplatne udžbenike –

Na zvaničnom sajtu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja 12. marta 2015. godine, objavljena je informacija da se rok za prijavljivanje za besplatne udžbenike produžava do 24. marta 2015. godine zbog velikog interesovanja roditelja i staratelja, a da su škole u obavezi da nadležnim školskim upravama dostave listu prijavljenih učenika do 30. marta 2015. godine.

 

– Revidiran plan raspodele udžbenika konkretnim kategorijama učenika –

Uvidom u predmetni dopis ministarstva može se zaključiti da je za 2015/2016 godinu predviđen novi plan raspodele udžbenika i to samo pojedinim kategorijama, koje se taksativno navode u priloženom „Prijavnom obrascu“ koji čini sastavni deo dopisa, a kojih ima ukupno 11:

  1. Zaposlena dva roditelja/staratelja sa niskim primanjima
  2. Zaposlen jedan roditelj/staratelj sa niskim primanjem
  3. Nezaposlena oba roditelja/staratelja, studenti ili penzioneri
  4. Samohrani roditelj
  5. Roditelj borac, vojni invalid ili ima status raseljenog ili prognanog lica
  6. Hraniteljska porodica
  7. Ustanova socijalne zaštite
  8. Teško oboleli član porodice
  9. Učenik sa smetnjama u razvoju
  10. Korisnik materijalnog obezbeđenja po drugom osnovu od navedenih
  11. Učenici iz socijalno nestimulativnih sredina ili ostale osetljive kategorije.

Zaokruživanjem bar jednog broja, kako je navedeno u obrascu, a što bi značilo da može i više brojeva tj. kategorija, podnosioci molbe konkurišu za dobijanje besplatnih udžbenika, i u tom slučaju prilažu neophodnu dokumentaciju za sve zaokružene kategorije.

Pored kategorija po osnovu koje/ih se konkuriše, sadržinu Prijavnog Obrasca čine:

  • podaci o osnovnoj školi;
  • podaci o učeniku/domaćinstvu (gde je između ostalog potrebno navesti i ukupna mesečna primanja domaćinstva), pri čemu nije precizirano šta se smatra pod domaćinstvom, da li samo roditelji i deca, ili svi članovi koji žive u domaćinstvu – babe, dede i dr, pa samim tim i primanja koja ta lica ostvaruju, a posebno nije precizirano ko garantuje za tačnost podataka o ukupnim mesečnim primanjima upisanim na obrascu kod kategorija za koje nije predviđeno prilaganje dokaza;
  • potrebna dokumentacija:

(1) za sve kategorije (dokaz prijave prebivališta za sve članove domaćinstva – fotokopija prijave, ispis ili fotokopija lične karte, zdravstvene knjižice ili neki drugi dokaz), pri čemu nije najjasnije šta u situaciji ako jedan od roditelja ili članova domaćinstva nema prijavu prebivališta, da li to automatski znači da učenik u tom slučaju neće imati pravo na prijavu za besplatne udžbenike;

(2) po kategorijama (gde se za svaku od predviđenih 11 kategorija navodi konkretna dokumentacija koju je neophodno dostaviti kako bi učenik ostvario pravo na besplatne udžbenike).

 

Umesto navođenja celokupne potrebne dokumentacije po kategorijama, potrudićemo se da ukažemo samo na one sporne. Pre svega, u okviru kategorije pod rednim brojem 1 i 2, šta se konkretno smatra pod pojmom „niska primanja“, kako će podnosioci znati po kom parametru da se upravljaju kako bi odredili da li baš oni spadaju u navedenu kategoriju. Zatim, u okviru te dve kategorije izostavljena je  kategorija osiguranika poljoprivrednika, kao obavezno osiguranih lica, pa se pitamo da li to znači da su izuzeti od prava ili su pak omaškom zaboravljeni.

Kod većine kategorija se kao dokaz traži potvrda o visini poslednje mesečne zarade iz firme (privatne i državne), pritom nije propisana gornja, odnosno donja granica zarade po kojoj će se ceniti da li podnosilac ispunjava uslov u pogledu iste.

U okviru kategorije 11. nisu najpreciznije definicije „učenici iz socijalno nestimulativnih sredina“ i „ostale osetljive kategorije“, gde ostaje nepoznanica šta se pod tim podrazumeva, koja lica spadaju u istu i koje dokaze prilažu.

Sve gore navedeno su sporne situacije kojima se nije pristupilo na sistematičan način i sa dovoljno pažnje, a koje u praksi mogu stvoriti brojne probleme usled kojih bi, po nečijoj slobodnoj proceni (obzirom da nema jasno i potpuno definisanih kriterijuma) mnogi učenici mogli ostati bez besplatnih udžbenika.

Nova pravila i potrebna dokumentacija stvorila su totalnu konfuziju i dileme, kako u školama tako i kod roditelja, a na kraju i kod samih izdavača.

 

Način izbora udžbenika i zakonska rešenja

Zakonom o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima (“Sl. glasnik RS”, broj 72/2009), članom 34. i 35. je propisano da ministarstvo vodi registar odobrenih udžbenika i evidenciju o njihovom izboru i zastupljenosti u školi, a zatim na osnovu tog registra jednom u toku školske godine, a najkasnije do 31. januara tekuće školske godine, objavljuje izvod iz registra za udžbenike (Katalog) koji se mogu koristiti od naredne školske godine.

Na osnovu Kataloga se donosi Odluka o izboru udžbenika, koju u skladu sa članom 36. donosi nastavničko veće, na obrazložen predlog stručnih veća za oblast predmeta, odnosno stručnih aktiva nastavnika razredne nastave, a koja se objavljuje na oglasnoj tabli ustanove i obavezujuća je za sve koji izvode proces nastave.

Kako bi izabrali najkvalitetnije udžbenike koji u potpunosti zadovoljavaju potrebe vaspitno-obrazovnog rada, nastavnicima i učiteljima trebalo bi omogućiti dovoljno vremena za detaljan uvid u sve odobrene udžbenike iz Kataloga.

Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja (“Sl. glasnik RS”, broj 72/2009, 52/2011 i 55/2013) članom 54. propisano je da: „Organ upravljanja ustanove čine po tri predstavnika zaposlenih, roditelja i jedinice lokalne samouprave.“, zatim članom 58. propisano je da ustanova ima savet roditelja, koji između ostalog učestvuje u postupku predlaganja izbornih predmeta i u postupku izbora udžbenika, i koji svoje predloge, pitanja i stavove upućuje organu upravljanja, direktoru i stručnim organima ustanove.

Takođe, mogućnost davanja mišljenja i predloga stručnim organima, školskom odboru, savetu roditelja i direktoru o izboru udžbenika, članom 105. istog zakona, data je i učeničkom parlamentu.

Umesto zaključka

Iz svega navedenog može se zaključiti da izbor udžbenika nije nimalo lak zadatak uzimajući u obzir sve gore pomenute faktore, a naročito broj izdavača kojih je sve više i čiji se spisak neprestano sukcesivno dopunjava, te tako spisak izdavača koji su dobili dozvolu za izdavanje udžbenika – licencu, zaključno sa 20. februarom 2015. godine broji oko 70 izdavača.

Očigledno da je za uspeh u vaspitanju i obrazovanju dece neophodna i poželjna adekvatna saradnja roditelja i škole i njihovo jedinstveno delovanje, što se delom ostvaruje i kroz model organizovanja škola kao ustanova u kojima roditelji imaju aktivnu ulogu i učešće u odlukama u vezi sa planiranjem i realizacijom nastavnog plana i programa, i ostalih aktivnosti i sadržaja na nivou škole. Okvir za uključivanje roditelja definisan je kroz navedena zakonska rešenja tj. precizno definisanje statusa saveta roditelja, kao važnog stuba na kome leži funkcionisanje škole. Međutim, u praksi nije sve baš tako, zapravo, navedena zakonska rešenja ne daju odgovarajuće rezultate jer još uvek ne postoje stvarno izgrađeni partnerski odnosi između roditelja i škole, a često roditelji nisu ni upoznati sa zakonskim rešenjima, pri čemu se saveti roditelja samo formalno osnivaju, bez suštinskog uticaja u školi a ne tako retko su i neobavešteni o ulozi i mogućnostima ovog saveta.

Sve ovo dovodi do brojnih problema u praksi, posebno u situacijama kao što je konkretno izbor i kupovina udžbenika. Problemi se javljaju kako na strani onih roditelja koji moraju da dokupe izdanja koja besplatni komplet udžbenika ne sadrži, tako i roditelja čija deca nisu ostvarila pravo na besplatne udžbenike, te iste moraju da kupe po cenama koje često prevazilaze njihove finansijske mogućnosti (naravno izuzimajući kategoriju onih roditelja koji nemaju ovakvih finansijskih dilema, a koji su manjina u odnosu na ove prve), a naročito ako školuju više od jednog đaka. Još veći problem stvara činjenica što u porodicama koje imaju više od jednog đaka, roditelji ne mogu biti sigurni da naredne školske godine neće morati ponovo da kupuju udžbenike za mlađu decu, koja bi te iste udžbenike nasledila od starijeg brata/sestre i tako bar malo smanjili brojne izdatke, jer obično biva da već naredne godine bude izabran neki drugi izdavač i roditelji se izlažu duplom trošku.

S druge strane i po mišljenju brojnih prosvetnih radnika postoji niz nedostataka, pa tako pojedini učitelji i nastavnici imaju zamerke da usled sprovođenja projekta besplatnih udžbenika više nemaju autonomiju u izboru udžbenika, a neki ističu da su prinuđeni da odluku o izboru udžbenika donesu na osnovu dogovora koji sa izdavačima postigne direktor škole.

Nesporno je da se mora pronaći model po kome će se usaglasiti mogućnosti, potrebe i stavovi svih učesnika predmetne problematike, a sve u cilju uspešnog funkcionisanja obrazovanja i vaspitanja i usmeravanja njegovog razvoja u željenom pravcu.

 

dipl.prav. Irena Drča

Najnoviji tekstovi