od 2010.

Borba protiv rodno zasnovanog nasilja odgovornost društva u celini

Potpredsednica Vlade Republike Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost ukazala je na to da su u Srbiji od početka godine ubijene 22 žene u porodičnom i partnerskom nasilju i poručila da je borba protiv rodno zasnovanog nasilja odgovornost društva u celini.

Predsednica Koordinacionog tela je izrazila uverenje niko ne može da ostane imun na vest o ubistvu, izgubljenom životu i činjenici da žene gotovo svakodnevno trpe nasilje.

Pitamo se ko su ti ljudi koji misle da su toliko moćni i Bogom dani da nasrnu na tuđi život, da maltretiraju, zlostavljaju pa čak i oduzmu život drugom ljudskom biću, samo zato što je žena? I da li želimo da živimo u društvu gde je normalno ubiti ženu ili pak da gradimo zajednicu oslobođenu od nasilja i diskriminacije? Tu leži odgovornost svakog pojedinca, naglasila je predsednica.

Ona je poručila da u borbu protiv nasilja nad ženama i devojčicama treba da se uključe svi – nadležne institucije, međunarodne i organizacije civilnog društva, crkva, mediji i svaki građanin i građanka Srbije, dodavši da se Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost zalaže za uvođenje jedinstvenog registra nasilnika i da će u novom mandatu Vlade insistirati na što skorijem formiranju te evidencije.

Još jedna mlada žena izgubila je život svirepim ubistvom od strane muža. Kada shvatimo da nasilje u porodičnim i partnerskim odnosima nije privatna stvar koja se dešava u nečija četiri zida, već ogromna pošast koja pogađa celo društvo, verujem u to da će i naša borba biti delotvornija, istakla je potpredsednica Vlade.

Prema njenim rečima, država je donela neophodne zakone i strategije, nadležne institucije sprovode obavezujuće protokole, ali to nije dovoljno.

Potrebna nam je edukacija građana i građanki, da postanemo svesni toga šta je sve nasilje, da nije sramota potražiti pomoć, da je odgovornost svih nas da prijavimo ukoliko znamo da se negde dešava nasilje, da ne štitimo već kaznimo sve one koji misle da imaju pravo da udare, vređaju, ponižavaju ili, nažalost, ubiju ženu, zaključila je predsednica.

Prema odredbi čl.60. Zakona o rodnoj ravnopravnosti (“Sl. glasnik RS”, br. 52/2021), u kreiranju, sprovođenju, praćenju i unapređivanju politike za ostvarivanje rodne ravnopravnosti, Vlada:

1) vodi računa o usaglašenosti politika i mera koje se preduzimaju u oblasti rodne ravnopravnosti sa međunarodnim obavezama Republike Srbije;

2) razvija i vodi aktivnu politiku jednakih mogućnosti u svim sferama društvenog života, kojom se obezbeđuje ravnopravno učešće žena i muškaraca u svim fazama planiranja, pripreme, donošenja i sprovođenja odluka koje utiču na položaj žena i muškaraca;

3) određuje mere u cilju stvaranja jednakih mogućnosti za ostvarivanje prava i sloboda žena i muškaraca, sprečavanje i otklanjanje diskriminacije na osnovu pola, odnosno roda;

4) donosi Nacionalnu strategiju za rodnu ravnopravnost i Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije za rodnu ravnopravnost;

5) obrazuje Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, sa zadatkom da usmerava i koordinira rad državnih organa u vezi sa rodnim ravnopravnošću, razmatra sva pitanja i unapređuje stanje rodne ravnopravnosti i Savet za rodnu ravnopravnost kao savetodavno telo Vlade u koji je uključeno civilno društvo u najširem obimu;

6) obavlja i druge poslove u ovoj oblasti, u skladu sa zakonom.

Izvor: Izvod iz propisa je preuzet iz programa „Propis Soft“ – Redakcija Profi Sistem Com.

Izvor: Sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs).

Najnoviji tekstovi