Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i eUpravu Vlade Republike Srbije učestvovao je na panelu „Zdravstvo u Srbiji bazirano na inovacijama“ u okviru 32. Kopaonik biznis foruma.
On je tom prilikom istakao da Kancelarija za IT i eUpravu, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, aktivno radi na digitalizaciji zdravstva – jednom od najbitnijih, najsloženijih i najzahtevnijih projekata u Republici Srbiji koji je pokrenut u mandatu ove, a koji će svoje rezultate dati u mandatu naredne Vlade.
Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i eUpravu rekao je da u skladu sa poslednjim izmenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj dokumentaciji Kancelarija pruža tehničku podršku Ministarstvu zdravlja na uspostavljanju Integralnog zdravstvenog informacionog sistema.
On je naveo da je zadatak veoma složen, imajući u vidu postojanje više od 300 lokalnih zdravstvenih informacionih sistema u javnoj svojini i više od 150 u privatnoj.
Prema njegovim rečima, u toku je proces migriranja lokalnih zdravstvenih informacionih sistema u Državni data centar u Kragujevcu, kako bi se omogućilo da podaci budu na jednom, bezbednom i sigurnom mestu i kako bi se povećale performanse IT sistema.
Naveo je da su do sada prebačena 32 lokalna informaciona sistema, a u narednih godinu i po dana je planirano da većina bude u Državnom data centru.
Prema njegovim rečima, ove aktivnosti zapravo su osnov za uspostavljanje eKartona, koji će predstavljati centralni registar zdravstvenih i medicinskih podataka pacijenta, a zahvaljujući kojem će lekari imati kompletnu pravovremenu informaciju o pacijentu, bez obzira na to da li se on leči u državnim ili privatnim ustanovama.
Takođe, kako je dodao, intenzivno se radi na sistemu razmene podataka između eKartona i lokalnih informacionih sistema koji će se zasnivati na Servisnoj magistrali podataka.
On je naveo da Kancelarija za IT i eUpravu, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Republičkim fondom zdravstvenog osiguranja, intenzivno radi na tome da za građane Srbije uvede i napredne servise, poput eBolovanja i eUputa.
On je napomenuo da će realizacijom IT sistema i usluge eBolovanje biti omogućeno elektronsko slanje medicinskih doznaka od strane izabranog lekara, čime će poslodavac biti blagovremeno obavešten o bolovanju zaposlenog.
Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i eUpravu je ukazao na to da će ovaj sistem eliminisati potrebu za dostavljanjem papirnih dokumenata, što je od posebnog značaja za zaposlene u takvim okolnostima i za građane predstavlja jedan odlazak manje na šaltere.
Takođe, ovaj sistem će omogućiti elektronsku razmenu podataka između izabranih lekara i RFZO-a, kao i između RFZO-a i poslodavca u postupku ostvarivanja prava na naknadu zarade, ukazao je.
Podsećamo, čl. 34. Zakona o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva („Sl. glasnik RS”, br. 92/2023), koji je u primeni od 1. januara 2025. god.
„Ministarstvo uspostavlja i vodi sledeće registre, e servise i softverska rešenja:
1) E-karton;
2) Jedinstveni registar resursa koji obuhvata zdravstvenu dokumentaciju i evidenciju o kadrovima, opremi, prostoru, lekovima i medicinskim sredstvima i informaciono-komunikacionim tehnologijama;
3) Registar genetičkih, biomedicinskih i drugih podataka od značaja za istraživanje i razvoj u oblasti biotehnologije, bioinformatike, bioekonomije, genetike i medicine (u daljem tekstu: Registar genetičkih i biomedicinskih podataka);
4) Registar zdravstvenih ustanova za poslove uzimanja, testiranja i presađivanja ljudskih organa;
5) Republički registar davalaca ljudskih organa;
6) Registar primalaca ljudskih organa;
7) Republička lista čekanja po vrstama ljudskih organa i praćenje dodele ljudskih organa u skladu sa utvrđenim medicinskim kriterijumima;
8) Registar ozbiljnih neželjenih događaja i ozbiljnih neželjenih reakcija;
9) Registar lica koji ne žele da daruju svoje organe odnosno tkiva;
10) Registar banaka ljudskih ćelija i tkiva i zdravstvenih ustanova;
11) Republička lista čekanja po vrstama ljudskih ćelija i tkiva i praćenje dodela ljudskih ćelija i tkiva u skladu sa utvrđenim medicinskim kriterijumima;
12) Državni registar postupaka BMPO;
13) Registar zdravstvenih ustanova i privatne prakse ovlašćenih za pojedine delatnosti BMPO, dostupan javnosti;
14) Jedinstveni registar davalaca krvi i komponenata krvi u Repubici Srbiji;
15) Registar o transfuzijskoj medicini;
16) Registar laboratorijskih rezultata;
17) Registar radioloških snimaka;
18) Registar jedinstvene liste čekanja (radiološka dijagnostika);
19) E servise;
20) Softverska rešenja od značaja za vođenje evidencija i funkcionisanje zdravstvenog sistema u skladu sa zakonom.
Registri iz stava 1. tač. 4)-15) ovog člana vode se u skladu sa propisima kojima se uređuju presađivanje ljudskih organa, ljudske ćelije i tkiva, biomedicinski potpomognuta oplodnja i transfuzijska medicina.
Registre iz stava 1. ovog člana Ministarstvo uspostavlja uz tehničku podršku Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu (u daljem tekstu: Kancelarija).“
Izvor: sajt Vlade Republike Srbije (www.srbija.gov.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.