U jednoj od najnovijih presuda Evropskog za ljudska prava po predstavci podnetoj protiv Rumunije, ovaj sud je zauzeo stav da kažnjavanje malog broja aktivista zbog kratkog i mirnog okupljanja protiv vladine politike u vezi sa rudarskim projektom, iz razloga što protest nije prethodno najavljen, čime je data prevashodna težina formalnoj nezakonitosti dotičnog događaja, predstavlja ograničavanje slobode izražavanja, jer su vlasti dužne da pokažu stepen tolerancije prema mirnim okupljanjima.
Podnosilac predstavke, poznati aktivista uključen u različite građanske akcije, kažnjen je sa još tri osobe zbog toga što su se lisicama vezali za barijeru za parkiranje i blokirali pristup sedištu vlade i držali znakove, bez prethodnog obaveštavanja, u znak protesta zbog kontroverznog rudarskog projekta. Podnosilac predstavke je bezuspešno osporio novčanu kaznu pred domaćim sudovima.
Između ostalog, ovaj sud je zaključio da je kažnjavanjem aktivista, bez obzira što je izrečena minimalna novčana kazna, povređeno njihovo pravo na slobodu izražavanja i slobodu okupljanja i udruživanja.
Ova prava predviđena su članom 10. i 11. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Član 10. propisuje:
„1. Svako ima pravo na slobodu izražavanja. Ovo pravo uključuje slobodu posedovanja sopstvenog mišljenja, primanje i saopštavanja informacija i ideja bez mešanja javne vlasti i bez obzira na granice. Ovaj član ne sprečava države da zahtevaju dozvole za rad televizijskih, radio i bioskopskih preduzeća.
2. Pošto korišćenje ovih sloboda povlači za sobom dužnosti i odgovornosti, ono se može podvrgnuti formalnostima, uslovima, ograničenjima ili kaznama propisanim zakonom i neophodnim u demokratskom društvu u interesu nacionalne bezbednosti, teritorijalnog integriteta ili javne bezbednosti, radi sprečavanja nereda ili kriminala, zaštite zdravlja ili morala, zaštite ugleda ili prava drugih, sprečavanja otkrivanja obaveštenja dobijenih u poverenju, ili radi očuvanja autoriteta i nepristrasnosti sudstva.“
Član 11. glasi:
„1. Svako ima pravo na slobodu mirnog okupljanja i slobodu udruživanja s drugima, uključujući pravo da osniva sindikat i učlanjuje se u njega radi zaštite svojih interesa.
2. Za vršenje ovih prava neće se postavljati nikakva ograničenja, osim onih koja su propisana zakonom i neophodna u demokratskom društvu u interesu nacionalne bezbednosti ili javne bezbednosti, radi sprečavanja nereda ili kriminala, zaštite zdravlja ili morala, ili radi zaštite prava i sloboda drugih. Ovim se članom ne sprečava zakonito ograničavanje vršenja ovih prava pripadnicima oružanih snaga, policije ili državne uprave.“
U trenutku objavljivanja ovog teksta presuda još nije bila konačna.
Opširniji tekst u vezi sa ovom presudom možete pročitati u broju 95-96. jul-avgust 2022. časopisa „Advokatska kancelarija“.
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.