od 2010.

Incidenti u Skupštini Srbije i imunitet narodnih poslanika

Zaštitnik građana najoštrije je osudio niz incidenata koji su obeležili zasedanje Skupštine Srbije apelujući na sve političke aktere da svoje stavove artikulišu kroz dijalog i poštuju institucije, što je u najvećem interesu građana Srbije.

„Šok bombe, suzavac, baklje u republičkom parlamentu su uznemirujuće poruke za sve građane Srbije, kao i pokušaj da se unizi sama institucija Narodne Skupštine. Nedostojno ponašanje poslanika prema funkciji koju vrše je brutalna zloupotreba parlamenta i to se više ne sme i ne može tolerisati. Ne može se dozvoliti da se nasilje legitimiše i postane prihvatljiv model ponašanja u našem društvu, jer je to u direktnoj suprotnosti sa vladavinom prava i samim pojmom države“, ocenio je zaštitnik građana. 

Prema odredbama člana 38 Zakona o Narodnoj skupštini (“Sl. glasnik RS”, br. 9/2010):

Narodni poslanik uživa imunitet u skladu sa Ustavom i zakonom.

Za usmeno ili pismeno izraženo mišljenje ili glasanje u vršenju svoje poslaničke funkcije narodni poslanik ne može biti pozvan na krivičnu ili drugu odgovornost.

Narodni poslanik koji se pozvao na imunitet ne može biti pritvoren, niti se protiv njega može voditi krivični ili drugi postupak u kome se može izreći kazna zatvora bez odobrenja Narodne skupštine.

Narodna skupština odlučuje većinom glasova svih narodnih poslanika o ukidanju imuniteta narodnom poslaniku koji se pozvao na imunitet čime se daje odobrenje Narodne skupštine iz stava 3. ovog člana.

Protiv narodnog poslanika koji se nije pozvao na imunitet može se, bez odobrenja Narodne skupštine, voditi krivični ili drugi postupak u kome se može izreći kazna zatvora.

Organ koji vodi postupak protiv narodnog poslanika koji se nije pozvao na imunitet dužan je da o pokretanju postupka obavesti Narodnu skupštinu.

Narodna skupština može većinom glasova svih narodnih poslanika da uspostavi imunitet narodnom poslaniku koji se nije pozvao na imunitet.

Narodni poslanik koji je zatečen u izvršenju krivičnog dela za koje je propisana kazna zatvora u trajanju dužem od pet godina može biti pritvoren bez odobrenja Narodne skupštine.

U krivičnom ili drugom postupku u kome je uspostavljen imunitet, ne teku rokovi propisani za taj postupak.

Narodna skupština odluku iz st. 4. i 7. ovog člana donosi na predlog nadležnog odbora Narodne skupštine, u skladu sa Poslovnikom.

Izvor: Sajt Zaštitnika građana Republike Srbije (www.ombudsman.rs).

Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.

Najnoviji tekstovi