-Uvod-
Saopštenjem od 9. decembra 2014. godine, objavljenom na portalu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ministar za rad Aleksandar Vulin najavio je da će inspekcija rada od početka iduće godine jedan mesec u svom radu posvetiti kontroli poslodavaca kada je reč o poštovanju Zakona o zapošljavanju osoba sa invaliditetom.
On je na Skupštini Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Srbije u Palati Srbije poručio poslodavcima da će se inspekcija pojaviti u preduzećima i proveriti da li je sve u skladu sa zakonom i da li zapošljavaju osobe sa invaliditetom.
„Ja se nadam i zamoliću inspekciju rada da već od januara posveti taj mesec ili neki naredni upravo kontroli poslodavaca u kojoj meri se poštuje zakonska obaveza za zapošljavanje osoba sa invaliditetom”, poručio je Vulin ističući da će se ispitati da li je sve u skladu sa zakonom.
On je rekao da će Ministarstvo, ukoliko bude bilo potrebno pomoći i uputiti poslodavce kako mogu dodatno da obuče osobe sa invaliditetom da bi bili zaposleni na određenim mestima.
Ministar je rekao da Srbija ima dobar zakon kada je u pitanju zapošljavanje osoba sa invaliditetom i da je NSZ ove godine izdvojila sredstva u iznosu od oko 500 miliona dinara za podsticanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom, ali da to nije dovoljno.
Poručio je i da osobe sa invaliditetom nisu teret, već korisni članovi društva i da je obaveza svih nas da im se pomogne.
Vulin je na skupu rekao i da će u toku sledeće godine biti doneti zakoni koji će se odnositi na upotrebu znakovnog jezika, kao na kretanje slepih i slabovidih osoba uz pomoć psa vodiča.
On je ponovio da ministarstvo sa organizacijama osoba sa invaliditetom dobro sarađuje, da one nisu tražile veća prava, kao i da im se ona neće smanjivati tokom iduće godine.
Budžet Ministarstva rada nije umanjen ni za dinar, podsetio je Vulin i dodao da je stav Vlade bio da socijalna davanja ne treba smanjivati.
-Predmet i cilj Zakona-
Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom (“Sl. glasnik RS”, broj 36/2009 i 32/2013) koji je u primeni od 16. aprila 2013. god., se uređuju podsticaji za zapošljavanje radi stvaranja uslova za ravnopravno uključivanje osoba sa invaliditetom na tržište rada; procena radnih sposobnosti; profesionalna rehabilitacija; obaveza zapošljavanja osoba sa invaliditetom; uslovi za osnivanje i obavljanje delatnosti preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom i drugih posebnih oblika zapošljavanja i radnog angažovanja osoba sa invaliditetom; druga pitanja od značaja za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
Zakon se zasniva na načelima poštovanja ljudskih prava i dostojanstva osoba sa invaliditetom, njihovo uključivanje u sve sfere društvenog života na ravnopravnoj osnovi a u skladu sa profesionalnim sposobnostima, podsticanje njihobog zapošljavanja, zabrana diskriminacije i sl.
-Poslodavac koji ima obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom-
Obaveza zapošljavanja osoba sa invaliditetom, u smislu ovog zakona, jeste obaveza svakog poslodavca koji ima najmanje 20 zaposlenih da ima u radnom odnosu određen broj osoba sa invaliditetom:
- poslodavac koji ima od 20 do 49 zaposlenih – jednu osobu sa invaliditetom;
- Poslodavac koji ima 50 i više zaposlenih – najmanje dve osobe sa invaliditetom, i na svakih narednih započetih 50 zaposlenih po jednu osobu sa invaliditetom.
Ove obaveze oslobođen je novoosnovani poslodavac u trajanju od 24 meseca od dana osnivanja.
Pravilnikom o načinu praćenja izvršavanja obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom i načinu dokazivanja izvršavanja te obaveze (“Sl. glasnik RS”, broj 33/2010, 48/2010-ispr. i 113/2013, dalje: Pravilnik) se preciziraju pomenuti pojmovi, te se:
- pod poslodavcem koji ima obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom podrazumeva svako domaće ili strano pravno ili fizičko lice koje ima najmanje 20 zaposlenih lica i ne smatra se novoosnovanim poslodavcem u skladu sa Zakonom, odnosno Republika Srbija za zaposlene u državnim organima, autonomna pokrajina za zaposlene u pokrajinskim organima i jedinica lokalne samouprave za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave;
- pod zaposlenim licem podrazumeva lice koje je u radnom odnosu, u skladu sa propisima o radu i kao takvo je prijavljeno nadležnim organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja;
- pod izvršenjem obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom smatra se Zakonom utvrđen odnos ukupnog broja zaposlenih i broja zaposlenih osoba sa invaliditetom kod poslodavca, sa stanjem na kalendarski poslednji dan u mesecu, ukoliko u tom mesecu poslodavac nije smanjivao ukupan broj zaposlenih osoba sa invaliditetom u odnosu na minimum utvrđene obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
-Načini izvršavanja obaveze zapošljavanja-
Poslodavac koji ne ispoštuje obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom, propisanu Zakonom, dužan je da uplati iznos od 50% prosečne zarade po zaposlenom u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike za svaku osobu sa invaliditetom koju nije zaposlio. Uplatom sredstava poslodavac ispunjava obavezu zapošljavanja.
Pravilnikom je propisano da poslodavac izvršava obavezu zapošljavanja i:
1) uplatom sredstava na uplatni račun budžeta Republike Srbije broj 840-745126843-22, a koja pripadaju Budžetskom fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom – za svaku osobu sa invaliditetom koju nije zaposlio, na mesečnom nivou;
2) izvršenjem finansijske obaveze iz ugovora o poslovno tehničkoj saradnji, kupovini proizvoda ili vršenju usluga sa preduzećem za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u vrednosti od 20 prosečnih zarada po zaposlenom u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike u momentu zaključenja ugovora – za jednu osobu sa invaliditetom za narednih 12 meseci od dana izvršenja obaveze, odnosno na godišnjem nivou.
-Inspekcijski nadzor-
Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ovog Zakona vrši ministarstvo nadležno za poslove zapošljavanja, preko inspektora. Izuzetno, inspekcijski nadzor u pogledu ostvarivanja prava, položaja i zaštite osoba sa invaliditetom koje su u radnom odnosu vrši Inspektorat za rad, u skladu sa propisima iz oblasti rada i bezbednosti i zdravlja na radu, a kontrolu ispunjavanja obaveze zapošljavanja i naplatu iznosa od 50% prosečne zarade po zaposlenom u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike vrši Poreska uprava, u skladu sa propisima o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
-Dostavljanje izveštaja o izvršenju obaveze na obrascu IOSI-
Poslodavac koji je izvršio obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom u skladu sa Zakonom, dokazuje izvršenje obaveze dostavljanjem Izveštaja o izvršenju obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom na obrascu koji je odštampan uz Pravilnik i koji čini njegov sastavni deo (Obrazac IOSI), a koji se dostavlja jedinici Poreske uprave, nadležnoj prema mestu sedišta poslodavca, a najkasnije do 5. u mesecu za prethodni mesec.
Dostavljanje obrasca IOSI se može izvršiti i elektronskim putem na osnovu Izjave poslodavca o dostavljanju Izveštaja o izvršenju obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom elektronskim putem, i u tom slučaju se primenjuju odredbe Pravilnika o načinu podnošenja poreske prijave elektronskim putem („Sl. glasnik RS”, broj 127/03).
Način praćenja izvršavanja obaveze zapošljavanja osoba sa invaliditetom i način dokazivanja izvršenja te obaveze sporazumno propisuju ministar nadležan za poslove zapošljavanja i ministar nadležan za poslove finansija.
-Kaznene odredbe-
Zakonom su propisani i penali za poslodavce koji ne poštuju odredbe istog (član 50.), tako da će se:
- novčanom kaznom od 200.000,00 do 1.000.000,00 dinara kazniti za prekršaj pravno lice, ako: 1) ne snosi troškove profesionalne rehabilitacije (član 19. stav 1); 2) ne omogući zaposlenoj osobi sa invaliditetom odsustvo sa rada za vreme trajanja profesionalne rehabilitacije (član 20. stav 1); 3) ne ispuni obavezu zapošljavanja osoba sa invaliditetom ili prijavi da je zaposlena osoba koja se ne smatra osobom sa invaliditetom u skladu sa ovim zakonom (član 24);
- novčanom kaznom od 10.000,00 do 50.000,00 dinara kazniti za prekršaj iz stava 1. ovog člana i odgovorno lice u pravnom licu;
- novčanom kaznom od 5.000,00 do 400.000,00 dinara kazniti za prekršaj iz stava 1. ovog člana i preduzetnik.