od 2010.

Izmenama Zakona o planiranju i izgradnji do kraćih rokova za izdavanje dozvola

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Vladi Republike Srbije  razgovarao je  sa predstavnicima Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) i Ekonomskog odeljenja Ambasade SAD u Beogradu o predviđenim izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, čiji cilj je da procedure budu transparentnije i brže i da se skrate rokovi za izdavanje dozvola.

Ministar je sagovornicima, koji su izrazili podršku usvajanju ovog akta, iznoseći određeni broj predloga za njegovo dalje unapređenje, rekao da je cilj izmena da se zakon poboljša i da se uvede red u ovu oblast, dodavši će izmene u velikoj meri pospešiti zelenu gradnju.

Ministar je ukazao na to da javnost najviše zanima konverzija, koja će biti ukinuta posebnim zakonom, istakavši da nema zemlje u Istočnoj Evropi koja poznaje institut konverzije.

On je napomenuo da država neće biti oštećena ni na koji način, već će, naprotiv, više i zaraditi nakon njenog ukidanja i to kroz naplatu naknada za doprinose za građevinsko zemljište i kroz poreze.

Prema njegovim rečima, procedure će biti transparentnije a nosioci javnih ovlašćenja neće moći da menjaju uslove tokom trajanja postupka izdavanja građevinske dozvole.

Član Upravnog odbora AmCham-a i direktor korporativnih poslova kompanije „Filip Moris“  ocenio je da je postojeći Zakon doneo dobra rešenja koja su tokom godina imala veoma pozitivan efekat na privredu, ali da je njegova primena na terenu ukazala na određene nedostatke, koje će predloženim izmenama biti definisane u cilju unapređenja investicionog okruženja u Srbiji.

U tom smislu, predložene izmene koje se tiču konverzije prava korišćenja u pravo svojine na zemljištu, trebalo bi da otklone administrativne i druge prepreke, koje će mnogim investitorima koji posluju u Srbiji, među kojima su i članice AmCham-a, obezbediti mogućnost za dalji razvoj poslovanja i predvidivo sprovođenje propisa, rekao je on.

Isti je objasnio da je to prvi element koji zanima centrale multinacionalnih kompanija kada razmatraju širenje postojecih kapaciteta ili nove investicije.

On je posebno pozdravio uvođenje elemenata zelene gradnje i unapređenje energetske efikasnosti objekata, imajući u vidu da je dosledno sprovođenje Zelene agende jedan od četiri prioriteta AmCham-a i istovremeno pitanje od velike društvene važnosti.

Ukazao je i na važnost usvajanja rešenja koja će se kretati u pravcu daljih pojednostavljivanja administrativnih procedura za brži razvoj projekata obnovljivih izvora energije.

Sprovođenje objedinjene procedure propisano je odredbom člana 8d Zakona o planiranju i izgradnji (“Sl. glasnik RS”, br. 72/2009, 81/2009 – ispr., 64/2010 – odluka US, 24/2011, 121/2012, 42/2013 – odluka US, 50/2013 – odluka US, 98/2013 – odluka US, 132/2014, 145/2014, 83/2018, 31/2019, 37/2019 – dr. zakon, 9/2020 i 52/2021),prema kojoj odredbi:

Nadležni organ:

1) po zahtevu za izdavanje lokacijskih uslova, te uslove izdaje najkasnije u roku od pet radnih dana od pribavljanja svih uslova, isprava i drugih dokumenata u skladu sa članom 8b ovog zakona;

2) po zahtevu za izdavanje građevinske dozvole, dozvolu izdaje najkasnije u roku od pet radnih dana od dana podnošenja zahteva za izdavanje građevinske dozvole;

3) po prijavi radova, potvrđuje prijem bez odlaganja, osim ako se uz prijavu radova podnosi sredstvo obezbeđenja iz člana 98. ovog zakona, u kom slučaju nakon provere valjanosti sredstva obezbeđenja prijavu radova potvrđuje, odnosno odbacuje rešenjem, u roku od pet radnih dana;

3a) po prijavi završetka izgradnje temelja, potvrđuje njen prijem bez odlaganja, osim ako uz prijavu nije podneta propisana dokumentacija, u kom slučaju o tome bez odlaganja, a najkasnije narednog radnog dana, od prijema zahteva, obaveštava podnosioca zahteva;

3b) po prijavi završetka izgradnje objekta u konstruktivnom smislu, potvrđuje njen prijem bez odlaganja, osim ako uz prijavu nije podneta propisana dokumentacija, u kom slučaju o tome bez odlaganja, a najkasnije narednog radnog dana, od prijema zahteva, obaveštava podnosioca zahteva;

3v) po zahtevu za davanje saglasnosti na tehničku dokumentaciju u pogledu mere zaštite od požara, upućuje taj zahtev organu nadležnom za zaštitu od požara bez odlaganja, a najkasnije narednog radnog dana, od dana prijema zahteva i u istom roku odluku nadležnog organa za zaštitu od požara dostavlja investitoru;

4) po zahtevu za priključenje objekta na infrastrukturu, upućuje taj zahtev imaocu javnih ovlašćenja u roku od tri radna dana od dana podnošenja zahteva;

5) po zahtevu za izdavanje upotrebne dozvole, dozvolu izdaje najkasnije u roku od pet radnih dana od dana podnošenja zahteva za izdavanje upotrebne dozvole;

6) po zahtevu za izdavanje rešenja iz člana 145. ovog zakona rešenje izdaje najkasnije u roku od pet radnih dana od dana podnošenja zahteva.

Formu i sadržinu zahteva i prijave iz stava 1. ovog člana, kao i dokumentacije koja se podnosi uz zahteve i prijavu, propisuje ministar nadležan za poslove građevinarstva.

U okviru rokova propisanih u stavu 1. ovog člana, nadležni organ je dužan da po službenoj dužnosti, u ime i za račun podnosioca zahteva, pribavlja sve akte, uslove i druga dokumenta, koje izdaju imaoci javnih ovlašćenja, a uslov su za sprovođenje objedinjene procedure.

Rešenje o izdatoj građevinskoj dozvoli, prijavu radova, prijavu temelja i prijavu završetka objekta u konstruktivnom smislu nadležni organ dostavlja građevinskoj inspekciji bez odlaganja, a lokacijske uslove prosleđuje imaocima javnih ovlašćenja radi informisanja i rezervacije kapaciteta infrastrukture na koju objekat nakon izgradnje treba da se priključi, u roku od tri dana od dana izdavanja.

Ako je ovim zakonom propisano da se u posebnim slučajevima građenja, odnosno izvođenja radova, ne sprovodi određena faza objedinjene procedure ili je ta faza pojednostavljena, za sprovođenje pojednostavljene i preostalih faza objedinjene procedure važe rokovi propisani u stavu 1. ovog člana, ako drugačije nije propisano zakonom.

Izuzetno od stava 1. tačka 5) ovog člana, u slučaju neusklađenosti tehničke dokumentacije koja se dostavlja radi izdavanja upotrebne dozvole sa elaboratom geodetskih radova za izvedeni objekat i posebne delove objekta, odnosno ako je ta neusklađenost razlog za izmenu upotrebne dozvole u cilju upisa objekta u katastar, rok za izdavanje upotrebne dozvole se računa od dana dostavljanja tehničke dokumentacije koja je usklađena sa elaboratom geodetskih radova.

Izvor: izvod iz propisa je preuzet iz pravne baze „Propis Soft“, redakcija Profi Sistem Com

Najnoviji tekstovi