Izrada i sprovođenje plana integriteta zakonska je obaveza svih organa javne vlasti, koja obuhvata trogodišnji ciklus.
U čl. 95. Zakona o sprečavanju korupcije („Sl. glasnik RS“, br. 35/2019, 88/2019, 11/2021-aut.tumačenje, 94/2021 i 14/2022 ), stoji:
„Plan integriteta donose i sprovode organi Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave, gradske opštine, organizacije kojima je povereno vršenje javnih ovlašćenja, ustanove i javna preduzeća i druga pravna lica čiji je osnivač ili član Republika Srbija, autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave ili gradska opština, koji imaju više od 30 zaposlenih (u daljem tekstu: obveznik donošenja plana integriteta).
Agencija donosi Uputstvo za izradu i sprovođenje plana integriteta, koje sadrži način izrade i bližu sadržinu plana integriteta, rokove za donošenje i sprovođenje plana integriteta, rokove za dostavljanje izveštaja o sprovođenju plana integriteta Agenciji i način vršenja nadzora od strane Agencije nad donošenjem i sprovođenjem planova integriteta.
Obveznik donošenja plana integriteta dužan je da Agenciji dostavi plan integriteta i izveštaj o sprovođenju plana integriteta, u roku i na način koji su propisani uputstvom iz stava 2. ovog člana.“
To je preventivni mehanizam koji uklјučuje samoprocenu rizika za nastanak korupcije i drugih nepravilnosti, odnosno analizu rada institucije, definisanje i sprovođenje mera za otklanjanje uočenih rizika.
Po završetku trećeg ciklusa, od 2 965 institucija koje su izradile svoj plan integriteta, njih 2 942 (99,22%) je i sprovelo plan, i o tome izvestilo Agenciju.
Izvor: sajt Agencije za borbu protiv korupcije (www.acas.rs)
Izvor: Izvodi iz propisa preuzeti su iz programa „Propis Soft“, Redakcija Profi Sistem Com-a.